Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Provádění požárních kontrol

Jak předcházet pokutám, které Vám mohou udělit hasiči za nedodržení pravidel, norem a zákonů? Odstranili jste po požární kontrole všechny nedostatky? I tak můžete dostat pokutu až půl milionu.

Podstatnou změnu v provádění požárních kontrol přinesl nový kontrolní řád, tedy zákon o státní kontrole č. 255/2012 Sb. účinný od roku 2014.
Formálně se upravil postup při provádění kontrol, ale co je důležitější, upravil se i rozsah a obsah protokolu o kontrole. Ten je nyní podstatně stručnější oproti tomu, jak jsme znali dřívější „zápis“, ale hlavně nový „protokol“ neobsahuje opatření a lhůty k odstranění zjištěných nedostatků. Obsahové zjednodušení tak není pro kontrolovaného přínosem, neboť se nedozví, co přesně má udělat, jakým způsobem odstranit nedostatky a v jaké lhůtě. Obsahuje pouze jednotný termín, do kdy se má kontrolnímu orgánu podat zpráva o odstranění nedostatků.

Protokol obsahuje pouze zjištěné skutečnosti a uvádí porušení právních předpisů. Protokol se rovněž již neprojednává se statutárním zástupcem, ale kontrole je ukončena doručením protokolu, byť třeba jen do datové schrány.

Nezapomeňte na zprávu o odstranění nedostatků
Co se týče termínů a lhůt pro zjednání nápravy, protokol o kontrole uvádí pouze jednu lhůtu, do kdy se má kontrolnímu orgánu podat tzv. zpráva o odstranění nedostatků.
Může tedy nastat případ, kdy kontrolovaná právnická osoba nebo podnikatel odstraní všechny nedostatky zjištěné u kontroly, ale zapomene o tom podat zprávu kontrolnímu orgánu, tedy HZS kraje. Za nepodání této zprávy lze uložit pokutu podle § 76 odstavec 1, písm. i) zákona o PO až 500 tisíc korun. Jak je zřejmé z výše možné sankce není vhodné ani tuto „papírovou“ povinnost podceňovat a brát na lehkou váhu.

 
 
Reklama