Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

První český certifikační systém SB Tool CZ

Datum: 26.5.2010 10:43  |  Organizace: Česká rada pro šetrné budovy, z.s.

Česká rada pro šetrné budovy, z.s.
Drtinova 10
15000 Praha 5

e-mail:
web:www.czgbc.org
Nový nástroj pro komplexní hodnocení kvality budov byl představen veřejnosti

V rámci Konference certifikačních systémů, kterou v pondělí pořádala Česká rada pro šetrné budovy, představil prof. Ing. Petr Hájek, CSc., proděkan pro vědeckou a výzkumnou činnost Fakulty stavební ČVUT, první český nástroj pro komplexní hodnocení kvality budov SB Tool CZ.

„Na systému jsme pracovali šest let,“ říká profesor Hájek. „Nyní je dopracován pro běžné použití pro certifikaci.“ Nový certifikační systém vybírá kritéria relevantní pro Českou republiku, přizpůsobuje výpočty českým normám, je v souladu s národní legislativou a nastavuje "váhy" panelem expertů. Je také mezinárodně kompatibilní a v souladu s evropskými normami. Komplexní hodnocení kvality budov SB Tool CZ bere v úvahu nejen environmentální aspekty (spotřeba energie a zdrojů, využití půdy, konstrukční materiály atd.), ale také sociálně-kulturní aspekty (uživatelský komfort, prostorová efektivita atd.) a aspekty ekonomické.

Systém dokončí akreditaci v rámci mezinárodního systému SB na začátku července a bude připraven pro certifikaci rezidenčních budov. Koncem roku bude k dispozici pro administrativní budovy a začátkem příštího roku pro školy.

Česká rada pro šetrné budovy

Rada byla založena 15. září 2009. Jejím cílem je podnítit trh, vzdělávání a změny v legislativě k vytvoření prostředí pro kvalitní stavby, které jsou zároveň ekonomicky ziskové i šetrné k životnímu prostředí. Komplexní šetrnost budov zejména zahrnuje finanční úspory, rozumné využívání zdrojů (energií, vody, materiálu), ohledy na životní prostředí a citlivý přístup k lidskému zdraví. V současné době Českou radu pro šetrné budovy tvoří téměř 50 firem z celého spektra stavebního byznysu. Statut Rady je neziskový. K zemím, kde již podobné instituce působí, patří například Velká Británie, Francie, Německo, Polsko, USA, Japonsko nebo Indie.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Témata 2018

technická podpora výrobců