Rekonstrukce domu a ohlašovací povinnost
Chceme v kuchyni nastavit komín tak, aby vedl přímo nad střechu. Je k této stavbě potřeba stavební povolení, nebo zda stačí oznámení a co všechno musí být doloženo?
Nový komín
Pan K. B. z Českého Brodu si chce v domě opravit komín. "Máme dva komíny průlezné, jeden je lomený, vede nad kuchyní a v chodbě se napojuje na druhý komín, který pak vše odvádí nad střechu. Chceme v kuchyni nastavit komín tak, aby vedl přímo nad střechu, protože v položené části nad touto místností je děravý. Tím to zvenku bude vypadat, že jsme postavili komín zcela nový," píše čtenář a zajímá se, zda k této stavbě potřebuje stavební povolení, nebo zda stačí oznámení a co všechno musí nakreslit nebo doložit.
Podle § 55 odst. 2 písm. b) stavebního zákona postačuje ohlášení stavebnímu úřadu pouze u takových stavebních úprav, kterými se nemění vzhled stavby, nezasahuje se do nosných konstrukcí stavby, nemění se způsob užívání stavby. Z dotazu není jasné, zda při rekonstrukci komína dojde k zásahu do nosných konstrukcí domu, předpokládám však, že nikoli. Je však jasné, že ke změně vnějšího vzhledu stavby dojde, neboť na střeše domu přibude nový komín. Čtenář tedy bude potřebovat stavební povolení. K žádosti o vydání stavebního povolení je zapotřebí předložit především projektovou dokumentaci zpracovanou autorizovaným projektantem. Ten by měl také znát, co musí projektová dokumentace obsahovat a jakým způsobem úpravu navrhnout, aby byla v souladu se všemi příslušnými předpisy. Z dalších dokladů je nutné doložit k žádosti zejména výpis z katastru nemovitostí a prohlášení oprávněné osoby, že bude zabezpečovat odborné vedení realizace stavby, pokud ji bude vlastník nemovitosti provádět svépomocí. Většina stavebních úřadů má k dispozici pro žádost o stavební povolení formulář, kde se vyplní všechny potřebné údaje.