Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Modernizace vytápění v Německu

Německý průmysl související s oborem vytápění počítá do roku 2005 s vytvořením 90 000 nových pracovních míst a se snížením produkce uvolněného CO2 přibližně o 23 milionů tun.

Tyto údaje, které zazněly v polovině září na tiskové konferenci v Berlíně, však předpokládají, že v celém Německu dojde k rychlé modernizaci zhruba 4,5 milionů zastaralých kotlů. Jedná se o výsledky průzkumu, který si u Výzkumného ekonomického ústavu ETH v Curychu objednaly Sdružení německého ústředního vytápění (VdZ) a Ústřední svaz sanita - vytápění - klimatizace (ZVSHK).

Přetrvávající problémy se zaměstnaností a k tomu přistupující závazky na ochranu ovzduší vyvolávají podle názoru předsedy Sdružení německého ústředního vytápění Dipl.-Ing. Jürgena Diehla nutnost, aby se Spolková vláda začala okamžitě zabývat návrhy týkajícími se teplárenství a efektivně je podporovala. Diehl zdůraznil, že studie potvrzuje a konkretizuje jak nejnovější zprávu Spolkové vlády o ochraně ovzduší, tak i návrhy Spojenectví pro práci. Oba subjekty považují modernizaci vytápění za stěžejní bod politiky na ochranu ovzduší a politiky zaměstnanosti.

Švýcarští ekonomové z pověření VdZ a ZVSHK zjistili, že v současné době se ročně renovuje zhruba 400 000 topných zařízení. Vzhledem k potenciálu čítajícímu asi 4,5 milionů zařízení starších 15 let je to „naprosto nedostatečné", konstatuje autor studie, prof. B. Schips. Významné zdroje úspor energie a ochrany ovzduší zůstávají nevyužity. Pokud by se podíl modernizovaných zařízení zvýšil do roku 2005 o dalších 500 000 zařízení ročně, domnívá se Schips, že využívání nových, energeticky úsporných kotlů by mohlo přinést snížení uvolňovaného CO2 o 23,4 milionů tun. To by odpovídalo více než čtvrtině ještě zbývajícího závazku na jeho snížení.

Za předpokladu průměrné investice ve výši cca. 11 000 DM na nový kotel vypočítali ekonomové roční investice ve výši zhruba 4,8 miliard DM. Pokud by se modernizovalo i zásobování teplou vodou, stoupla by hodnota investic vložených do programu modernizace dokonce na více než 10 miliard DM. K nim přibude téměř jedna miliarda dodatečných příjmů z daní. Z celkové částky by bylo možno použít určitou část na vyvolání stálé iniciativy k modernizaci. V rámci pětiletého programu modernizace „se kumuluje celohospodářský efekt tvorby hodnot do výše zhruba 33 miliard DM. Vznikají tak dodatečné příjmy ve výši 21 miliard DM, stát a sociální zabezpečení získají dodatečné příjmy v hodnotě 8,65 miliardy DM", prohlásil Schips.

Výkonný ředitel ZVSHK Michael von Bock und Polach upozornil, že neexistuje zákonné nařízení k modernizaci vytápění a budov. Potřebná jsou dodatečná státní opatření a příspěvky ze strany průmyslu. Poukázal na „kdysi velice úspěšný § 82a k úsporám energií, obsažený v prováděcím nařízení k dani z příjmů ".

I švýcarští ekonomové potvrzují efektivnost daňových úlev v podobě zvláštních odpisů. Pro příjmově slabší domácnosti by však vhodnější byla podpora na investice osvobozená od daně. Zásadně je třeba zasazovat se spíše o cílenou podporu vlastního financování než o výpomoc.

Teplárenský průmysl nabízí zavedení takzvaných energetických ukazatelů v podobě porovnání budov. Jak zdůrazňuje jednatel VdZ Horst Eisenbeis, bude jednak majitel budovy na základě energetických ukazatelů konfrontován s nutností cíleně provádět investice za účelem snižování slabých míst, jednak se tím obohatí trh s nemovitostmi a trh s nájemními byty o další hodnotící kritérium.

 
 
Reklama