Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nedělní editorial - kvalita montážních prací

Přiznám se, že k dnešní úvaze mě inspiroval článek Ing. Vladimíra Galáda "Dilatace a diletanti", publikovaný v letošním 6. čísle časopisu Topenářství instalace. Závěry článku jsem si dal do souvislosti se třemi úvahami našeho švýcarského spolupracovníka, které jsme postupně uveřejnili na rozhraní loňského a letošního roku. Jmenovaly se Vzít rozum do hrsti - aneb česko-švýcarské postřehy. Znovu jsem si všechny tři úvahy přečetl a doporučil bych to i Vám. Jsou moudré, mají hluboký smysl a jsou i v dobrém smyslu polemickou odpovědí na článek kolegy Galáda.

Ten jako příčinu současné úrovně odevzdávaných TZB zakázek vidí v diletanství montážních firem. Nemyslím si, že je to tak. Jsem přesvědčen, že prvotní příčina současného stavu v Česku je naprosto zoufalé legislativní prostředí, ve které hospodářský život probíhá. To vzniklo svérázným českým vývojem v 90. letech, kdy se naši zákonodárci bohužel neodhodlali udělat ostrý řez a převzít zavedené a mnohaletým vývojem zdokonalované legislativní normy ze zahraničí. Namísto toho zvolili cestu roubování a "zdokonalování" legislativy socialistického Československa. A právě toto prostředí dovoluje přežívat nebo dokonce prosperovat firmám, které nepotřebují prováděcí dokumentaci, odevzdávají sice možná rychlou, ale nekvalitní práci. Tím, že jsou "levní", vyhrávají výběrová řízení a získávají další a další zákazníky, které vždy v závěru nějak přesvědčí, že "je to dobrý". Paleta způsobů jak přesvědčit je pestrá. Stavební povolení a kolaudační řízení představuje jen malou formální překážku, kterou je nutné překonat.

Pro srovnání bych uvedl citaci z druhého dílu švýcarsko-českých postřehů:

"...Součástí každého stavebního povolení, ať již pro novostavby, nebo pro přestavby objektů, je tzv. "Energetická dokumentace - důkazní řízení". Bez předložení této detailní dokumentace není stavební povolení vydáno! Stavba musí splňovat přísné předpisy týkající se nejen minimalizace energetické náročnosti, ale i možností (a nově již i částečné povinnosti) aplikace alternativních zdrojů energie pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody. Příslušné úřady pak během stavby dodržování schválené dokumentace průběžné kontrolují a v případě zjištění odchylek mají pravomoc stavbu pozastavit a vyžádat nápravu!..."

A nyní, když poctivě srovnáme popsanou funkci stavebního úřadu a jeho nástroje - stavebního povolení s praxí u nás, k čemu dojdeme? Že se liší asi podobně, jako se liší zákony v Anglii a v Afghanistánu. Pokud mám dobré informace, tak i v Afghanistánu si již uvědomují, že bez přesných, přísných a vymáhatelných právních norem žádný pokrok nemůže nastat. Měli bychom si to uvědomit i my. A po zkušenostech z uplynulých 12 let si přiznat, že převzít tržní hospodářské vztahy z demokratických a hospodářsky rozvinutých zemí, bez převzetí nezbytného právního zázemní byla prostě chyba. A dokud nebude odstraněna, nemůže se zvýšit procento kvalitně provedených zakázek ani v oboru TZB.




Krásný celý příští týden
Vám přeje Milan Bechyně


 
 
Reklama