Zájem o zemní plyn roste, ubylo mrtvých přípojek

Datum: 1.3.2017 7:31  |  Autor: Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy společnosti innogy

Díky nově připojeným plynovým kotlům do sítě GasNet se snížil objem vypouštěného prachu do ovzduší až o 282 tun. Kotlíkové dotace plní svůj účel, innogy eviduje stovky nových zájemců o přechod na zemní plyn.

Kotlíkové dotace a pokles cen povzbudily zájem o zemní plyn. V distribuční síti společnosti GasNet se v loňském roce snížil počet neaktivních přípojek o 941. V přepočtu na objem vypouštěného prachu se díky tomu do ovzduší vypustilo až o 282 tun prachu méně.

„K úbytku mrtvých přípojek dochází po několika letech naší snahy o propagaci nízkoemisních kotlů a vytápění. Jednoznačně jde o pozitivní signál, že kotlíkové dotace mají svůj efekt. Je zřejmé, že celková dotace na kotel a související úpravy jsou pro domácnosti velkou příležitostí,“ uvedl Jan Valenta, předseda jednatelů společnosti GasNet.

Právě letošní zima a časté smogové situace opět ukázaly na to, jak široký hospodářský, ekologický a celospolečenský rozměr má podpora oživování mrtvých přípojek. Z pohledu domácností má přitom zemní plyn oproti všem ostatním konkurenčním palivům a způsobům vytápění tu výhodu, že je téměř všude dostupný a přechod na jeho užití je rychlý, jednoduchý a laciný.

Počet mrtvých přípojek začal klesat v loňském roce právě v souvislosti s kotlíkovými dotacemi. Je to pozitivní změna, protože distributor GasNet ve své síti eviduje celkem 324 tisíc neaktivních přípojek.

Jiří Horák z Vysoké školy báňské odhaduje, že každý starý kotel na tuhá paliva ročně vypustí do ovzduší přibližně 50 až 300 kg prachu. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR je v domácnostech po celé České republice přes 350 tisíc zastaralých uhelných kotlů, které bude potřeba vyměnit. V loňském roce si plynový kondenzační kotel s využitím dotací nově pořídilo okolo 3500 domácností.

„Jen náš zákaznický servis každý měsíc registruje 200 nových zájemců o využití komplexní nabídky na výměnu stávajícího kotle na tuhá paliva za nový plynový. Do budoucna očekáváme výrazný trend omezování kotlů na tuhá paliva u tisíců domácností. Už dnes máme uzavřené smlouvy na komplexní řešení výměny kotle s lidmi, kteří teprve budou žádat o dotaci v druhé výzvě,“ doplnil J. Valenta.

Společnost GasNet je součástí energetické skupiny innogy. Provozuje distribuční plynárenskou síť na celém území České republiky s výjimkou Prahy a Jihočeského kraje. Celkově jde o téměř 64 tisíc kilometrů plynovodů a 2,3 milionu odběrných míst.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Carbounion mezi 100 nejlepšími firmami za rok 2016

23.9. 04:08   Carbounion zabodoval v soutěži renomovaného ekonomického týdeníku EURO „Českých 100 nejlepších“ více >>>

Burzovní trh s plynem CEGH Czech Gas Market se v prosinci připojí k platformě PEGAS

22.9. 8:35   Pařížská energetická společnost Powernext SA, rakouská společnost Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) a společnost Power Exchange Central Europe (PXE) dokončily své plány na uvedení burzovního trhu s plynem. více >>>

ERÚ stahuje návrhy novel fakturační vyhlášky a licenční vyhlášky

19.9. 6:37   Energetický regulační úřad stahuje z legislativního procesu návrh vyhlášky o vyúčtování dodávek a souvisejících služeb v energetických odvětvích (tzv. fakturační vyhláška). více >>>

S úsporou energií pomohou nové semináře

16.9. 01:00   Ministerstvo pro místní rozvoj zve zájemce o snižování energetické náročnosti na semináře pořádané v průběhu podzimu v Praze a vybraných regionálních městech. více >>>

Praha vypíše veřejné zakázky na dodávky energií

16.9. 01:00   Hlavní město vypíše dvě veřejné zakázky na dodávky energií pro instituce hlavního města. V elektronické aukci bude hledat dodavatele zemního plynu a elektřiny na roky 2018 až 2020. více >>>

Projekty 2017

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStředočeský kraj rozdělí v kotlíkových dotacích od 4. října přes 500 mil.Jak vyčistit vzduch ve městech? Stěna z mechu může pomociJak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.czDruhý den právní poradny zdarma na stánku ESTAV.cz