Zájem o zemní plyn roste, ubylo mrtvých přípojek

Datum: 1.3.2017 7:31  |  Autor: Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy společnosti innogy

Díky nově připojeným plynovým kotlům do sítě GasNet se snížil objem vypouštěného prachu do ovzduší až o 282 tun. Kotlíkové dotace plní svůj účel, innogy eviduje stovky nových zájemců o přechod na zemní plyn.

Kotlíkové dotace a pokles cen povzbudily zájem o zemní plyn. V distribuční síti společnosti GasNet se v loňském roce snížil počet neaktivních přípojek o 941. V přepočtu na objem vypouštěného prachu se díky tomu do ovzduší vypustilo až o 282 tun prachu méně.

„K úbytku mrtvých přípojek dochází po několika letech naší snahy o propagaci nízkoemisních kotlů a vytápění. Jednoznačně jde o pozitivní signál, že kotlíkové dotace mají svůj efekt. Je zřejmé, že celková dotace na kotel a související úpravy jsou pro domácnosti velkou příležitostí,“ uvedl Jan Valenta, předseda jednatelů společnosti GasNet.

Právě letošní zima a časté smogové situace opět ukázaly na to, jak široký hospodářský, ekologický a celospolečenský rozměr má podpora oživování mrtvých přípojek. Z pohledu domácností má přitom zemní plyn oproti všem ostatním konkurenčním palivům a způsobům vytápění tu výhodu, že je téměř všude dostupný a přechod na jeho užití je rychlý, jednoduchý a laciný.

Počet mrtvých přípojek začal klesat v loňském roce právě v souvislosti s kotlíkovými dotacemi. Je to pozitivní změna, protože distributor GasNet ve své síti eviduje celkem 324 tisíc neaktivních přípojek.

Jiří Horák z Vysoké školy báňské odhaduje, že každý starý kotel na tuhá paliva ročně vypustí do ovzduší přibližně 50 až 300 kg prachu. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR je v domácnostech po celé České republice přes 350 tisíc zastaralých uhelných kotlů, které bude potřeba vyměnit. V loňském roce si plynový kondenzační kotel s využitím dotací nově pořídilo okolo 3500 domácností.

„Jen náš zákaznický servis každý měsíc registruje 200 nových zájemců o využití komplexní nabídky na výměnu stávajícího kotle na tuhá paliva za nový plynový. Do budoucna očekáváme výrazný trend omezování kotlů na tuhá paliva u tisíců domácností. Už dnes máme uzavřené smlouvy na komplexní řešení výměny kotle s lidmi, kteří teprve budou žádat o dotaci v druhé výzvě,“ doplnil J. Valenta.

Společnost GasNet je součástí energetické skupiny innogy. Provozuje distribuční plynárenskou síť na celém území České republiky s výjimkou Prahy a Jihočeského kraje. Celkově jde o téměř 64 tisíc kilometrů plynovodů a 2,3 milionu odběrných míst.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Centropol se stal novým členem Svazu průmyslu a dopravy ČR

23.11. 6:51   Společnost Centropol, dodavatel elektřiny a plynu v ČR, se stala novým členem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). více >>>

Chybějící ujednání související se stavem nouze nečiní smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny neplatnou

23.11. 6:21   Energetický regulační úřad publikoval výkladové stanovisko, které předjímá rozhodování ERÚ v konkrétním typu sporů. více >>>

innogy kontroluje těsnost plynovodů, zemní plyn bude v příštích dnech více zapáchat

21.11. 16:52   Intenzivnější zápach má prověřit těsnost plynových rozvodů. Podezření na únik plynu se hlásí na nonstop pohotovostní lince 1239. Domovní plynové rozvody a spotřebiče je třeba pravidelně kontrolovat. více >>>

Na tiskové konferenci ERÚ poprvé veřejně vystoupí všichni členové Rady ERÚ

21.11. 9:16   Tisková konference ERÚ je naplánována na 24. 11. 2017 a mimo jiné se očekává oznámení nárůstu regulovaných cen elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. více >>>

Trh se zkapalněným zemním plynem (LNG) rychle roste

18.11.2017 | Ing. Jan Schindler, redakce
Zemní plyn je komodita, která může v relativně krátké době významně snížit emise skleníkových plynů v zemích, které nejvíce znečišťují životní prostředí. V nedávné studii společnosti BP je přehledně popsáno, jak se obchod se zemním plynem rozvíjí, kdo jsou největší hráči a kde probíhá nejvíce obchodů a také jak jsme na tom s celosvětovými zásobami plynu.

Projekty 2017

 
 

Aktuální články na ESTAV.czNáklady na provoz tepelného čerpadla vzduch/voda – co je ovlivňuje?Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle téměř za 1,5 miliardy KčArchitekt Martin Rajniš: Dřevěné rozhledny i obchodní domyBuďte hvězda ulice s vánočním dekoračním osvětlením RETLUX