Zájem o zemní plyn roste, ubylo mrtvých přípojek

Datum: 1.3.2017 7:31  |  Autor: Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy společnosti innogy

Díky nově připojeným plynovým kotlům do sítě GasNet se snížil objem vypouštěného prachu do ovzduší až o 282 tun. Kotlíkové dotace plní svůj účel, innogy eviduje stovky nových zájemců o přechod na zemní plyn.

Kotlíkové dotace a pokles cen povzbudily zájem o zemní plyn. V distribuční síti společnosti GasNet se v loňském roce snížil počet neaktivních přípojek o 941. V přepočtu na objem vypouštěného prachu se díky tomu do ovzduší vypustilo až o 282 tun prachu méně.

„K úbytku mrtvých přípojek dochází po několika letech naší snahy o propagaci nízkoemisních kotlů a vytápění. Jednoznačně jde o pozitivní signál, že kotlíkové dotace mají svůj efekt. Je zřejmé, že celková dotace na kotel a související úpravy jsou pro domácnosti velkou příležitostí,“ uvedl Jan Valenta, předseda jednatelů společnosti GasNet.

Právě letošní zima a časté smogové situace opět ukázaly na to, jak široký hospodářský, ekologický a celospolečenský rozměr má podpora oživování mrtvých přípojek. Z pohledu domácností má přitom zemní plyn oproti všem ostatním konkurenčním palivům a způsobům vytápění tu výhodu, že je téměř všude dostupný a přechod na jeho užití je rychlý, jednoduchý a laciný.

Počet mrtvých přípojek začal klesat v loňském roce právě v souvislosti s kotlíkovými dotacemi. Je to pozitivní změna, protože distributor GasNet ve své síti eviduje celkem 324 tisíc neaktivních přípojek.

Jiří Horák z Vysoké školy báňské odhaduje, že každý starý kotel na tuhá paliva ročně vypustí do ovzduší přibližně 50 až 300 kg prachu. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR je v domácnostech po celé České republice přes 350 tisíc zastaralých uhelných kotlů, které bude potřeba vyměnit. V loňském roce si plynový kondenzační kotel s využitím dotací nově pořídilo okolo 3500 domácností.

„Jen náš zákaznický servis každý měsíc registruje 200 nových zájemců o využití komplexní nabídky na výměnu stávajícího kotle na tuhá paliva za nový plynový. Do budoucna očekáváme výrazný trend omezování kotlů na tuhá paliva u tisíců domácností. Už dnes máme uzavřené smlouvy na komplexní řešení výměny kotle s lidmi, kteří teprve budou žádat o dotaci v druhé výzvě,“ doplnil J. Valenta.

Společnost GasNet je součástí energetické skupiny innogy. Provozuje distribuční plynárenskou síť na celém území České republiky s výjimkou Prahy a Jihočeského kraje. Celkově jde o téměř 64 tisíc kilometrů plynovodů a 2,3 milionu odběrných míst.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Smlouva na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu – výhody a úskalí

18.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Uzavírání smlouvy na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu je novou hybnou silou na našem energetickém trhu pro domácnosti a pro malé firmy. Jaké postavení má obchodník a jaké zákazník? V čem spočívá záludnost takových smluv a jak se může zákazník bránit?

ČEZ začal nabízet ekologický produkt pro motoristy Zelenou elektřinu

15.2. 6:01   Nový produkt od ČEZ Prodej „Elektřina pro dobíjení“ zaručuje motoristům výhodné ceny elektřiny doma i na cestách. více >>>
14.2. 7:43   Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 6875 kontraktů, tedy v průměru 28 kontraktů denně. více >>>

IV. čtvrtletí 2017 v energetice: Růst výroby elektřiny, nižší spotřeba plynu

13.2. 6:22   Energetický regulační úřad zveřejnil statistiky elektroenergetiky a plynárenství za poslední čtvrtletí loňského roku. více >>>

Změny dodavatelů v roce 2017 – úspěšní, neúspěšní, trendy

11.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Po propadu v počtu změn dodavatelů v několika předcházejících letech již druhým rokem počty zákazníků, kteří změnili dodavatele, opět rostou. Jaký byl vývoj počtu změn v posledních letech, jaké trendy dominují současným trhem? Kdo je nejúspěšnějším a kdo se drží na chvostu pelotonu?
diskuse: 1 příspěvek, 13.02.2018 18:38
 
 

Aktuální články na ESTAV.czStovky let zapomenutá technologie pomáhá chránit stavby proti zemětřeseníVIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlínyPřeživší pádu vilémovského mostu: Podpěry klenby se uvolňovalyJaký druh vytápění zvolit v nízkoenergetických a pasivních domech?