Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 5/2007 (říjen 2007)
Datum: 22.10.2007
Rozšířené obory: vytápění, využití biomasy, pelety, bionafta, fotovoltaika, tepelná čerpadla, energetická náročnost budov
obrázek titulky

Břetislav Koč
Pelety z pilin z Paskova
Koncem září byl v Paskově (okres Frýdek-Místek) zahájen provoz závodu na výrobu pelet z pilin a hoblin pro topení. Nová linka, která tu byla postavena během 5 měsíců za 7 mil. €, je společným podnikem dvou rakouských firem - Mayr Melnhof Holz, která v Paskově provozuje velkou pilu, a Leitinger Bio Pellets Paskov.Obě firmy spolu sousedí doslova přes plot, nad nímž je postavena unikátní 400 metrů dlouhá zavěšená lávka s transportérem, jímž do zásobníků výrobce pelet proudí pro jednu firmu "odpad", který se v areálu druhé firmy stává surovinou pro cílový produkt. Nejde přitom zdaleka o zanedbatelné množství. Pila ročně vyprodukuje celkem 650 tis. m3 hoblin a pilin, z nichž u sousedů vznikne až 100 tis. tun topných pelet.

Zdeněk Kučera
Nahradíme peletami uhlí?
Od 1. července však produkty z biomasy byly zařazeny do nižší sazby (5 % DPH), bohužel to tak dlouho nevydrží, neboť od příštího roku se pětiprocentní komodity budou zařazovat na 9 procent. I tak se dá říci, že tento krok nastartoval stav správným směrem a výroba tohoto ekologického a ekonomického paliva se doufejme, zdárně rozvíjí. V článku je představena výroba úpelet firmy PAL-EKO v Kájově v jižních Čechách.

Jaroslav Peterka
Japonský topol v praxi
V Hodkovicích nad Mohelkou (u Liberce) se konal seminář o pěstování japonských topolů, navazující na únorovou akci ve Višňové "Skácení prvního metru Japonského topolu v Libereckém kraji". Pořadatelem bylo občanské sdružení Česká krajina CZ. Seminář byl určen vlastníkům či uživatelům zemědělské půdy, zájemcům o pěstování a pěstitelům RRD, vedoucím samosprávních celků, studentům lesnických, zemědělských a ekologických škol, pracovníkům ve státní správě a veškerým sympatizantům s pěstováním biomasy.

Karel Murtinger
Vztah mezi úsporami energie a využitím OZE
V poslední době se objevuje řada názorů, které zpochybňují možnosti obnovitelných zdrojů energie výrazně přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Není až tak překvapivé, že se s tímto názorem setkáme u zastánců většího rozvoje jaderné energetiky, ale některé námitky proti zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na energetické bilanci jsou celkem racionální a stojí za to se jimi zabývat. Nelze vyloučit, že některé naše představy o potenciálu obnovitelných zdrojů energie byly v minulosti příliš optimistické. Rýsují se pochybnosti, zda některé uplatňované strategie pro dosažení většího podílu obnovitelných zdrojů jsou opravdu rozumné a účinné.

Infoservis Spolkového ministerstva pro životní prostředí
Biomasa jako palivo
Výroba tepla není omezena pouze na malé systémy. Spalováním dřeva mohou být napájeny teplem také sítě dálkového vytápění. V Rakousku, které již léta využívá biomasu, je mnoho set zařízení dálkového vytápění, která ji systematicky využívají. V těchto velkých teplárnách se vyplatí také vynaložené náklady na optimalizaci celého procesu.

Zdeněk Kučera
Teplo a elektřina z komunálního odpadu
Likvidací pražského komunálního odpadu jsou pověřeny Pražské služby. Praha za rok vyprodukuje na 250 tisíc tun, kolem 215 tisíc tun odpadu skončí v Závodě na energetické využití odpadu Malešice. ZEVO Malešice, zbytek se skládkuje na pražské řízené skládce v Chabrech. V současné době se malešickém závodě připravuje projekt na instalaci kogenerační jednotky, která by už roce 2009 mohla z komunálního odpadu vyrábět a dodávat do pražské energetické sítě kolem 90 tisíc MWh ročně.

Nejvýkonnější FV elektrárna ve střední Evropě
V roce 2008 hodlá Energy 21 do fotovoltaických projektů investovat již cca 3 miliardy Kč, celkový výkon se potom bude pohybovat v řádu desítek MW, řada jednotlivých projektů výrazně překoná hranici 1 MW a prvenství fotovoltaické elektrárny v Jaroslavicích tak nebude mít dlouhého trvání. Další fotovoltaické projekty Energy 21 vyrostou nejen na jižní Moravě, ale v celé České republice i zahraničí, v první fázi půjde zřejmě např. o Španělsko, Portugalsko, Řecko a další vhodné regiony.

Čtyři mýty a pomluvy dvouosých polohovacích jednotek pro fotovoltaické systémy
Při rozvoji a uplatňování nových technologických prvků se vždycky šíří debata a pochybnosti. Nejinak je tomu u užívání polohovacéch jednotek.

  • Dvouosé polohování dosahuje navýšení proti pevným systémům maximálně o 25%.
  • Dvouosé polohování je drahé. Tento mýtus je pravděpodobně založený na poměřování absolutních nákladů na pevnou nosnou konstrukci a na dvouosé polohovací jednotky.
  • Provoz polohovacích jednotek je drahý. Provoz polohovacích jednotek je téměř bezúdržbový.
  • Životnost dvouosého polohování je maximálně 5 let. Všechny části dvouosých polohovacích jednotek SunFlex jsou dimenzovány pro životnost minimálně 30 let.

Mojmír Vrtek, Oto Pumprla, Bohumil Horák
Hodnocení provozu fotovoltaické elektrárny na VŠB-TU Ostrava
Fotovoltaický systém na VŠB-TU Ostrava vznikl z iniciativy katedry energetiky Fakulty strojní a katedry měřicí a řídicí techniky Fakulty elektrotechniky a informatiky v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Tento systém byl první velkoplošnou instalací fotovoltaických článků v rámci programu Slunce do škol a byl v té době největší fotovoltaickou elektrárnou v České republice. Po dokončení byl fotovoltacký systém předán do správy katedry měřicí a řídicí techniky Fakulty elektrotechniky a informatiky, která provedla úpravu záznamového systému a zpřístupnila on-line informace o provozu systému na internetu (solarnisystemy.vsb.cz).

Jaroslav Peterka
Solární soustava Domova důchodců Sedlčany
Domovy důchodců patří mezi vhodné objekty pro předehřev teplé vody (TV) sluneční energií z toho důvodu, že mají poměrně značnou spotřebu této vody a navíc téměř rovnoměrně po celý týden včetně víkendu a rovněž po celý rok. Využití sluneční energie je v takovém případě optimální. Článek předtavuje jedno řešení na budově Domova důchodců v Sedlčanech, kde byla na ploché střeše realizována solární soustava sestávající ze 108 kusů kolektorů Heliostar (1,78 m2) s celkovou příjmovou plochou absorbérů 192,2 m2. Kolektory jsou instalovány ve svislé poloze se sklonem 45o jižním směrem. Na kolektory byla poskytnuta záruka 12 let. Výkon pole činí 75,6 až 100,4 MWh/rok.

Fenix
Elektrické vytápění v EPD
Společnost Fenix Jeseník se rozhodla podporovat několik projektů výstavby nízkoenergetických domů (NED), u kterých bude možné dlouhodobě sledovat a vyhodnocovat provoz objektu a spotřeby energií. Jedním z nich je i stavba rodinného domu v Moravanech u Brna. Dům je realizován s cílem ukázat možnosti úspory energie, snížení závislosti na klasických palivech, využívání obnovitelných zdrojů energie a tím i reálného snižování zátěže životního prostředí. Dům je jednopodlažní se sedlovou střechou (atriový), celková podlahová plocha je 130 m2 s úložným prostorem v podkroví 30 m2. Tepelnou pohodu v celém domě budou zajišťovat výrobky z produkce Fenix Jeseník. V domě bude převážně podlahové vytápění fóliemi Ecofilm, v koupelnách a kuchyni budou pod dlažbou topné rohože Ecofloor, ve dvou místnostech bude stropní vytápění fóliemi Ekofilm. To vše bude samozřejmě regulováno centrálně.

Pro volbu elektrického vytápění domu mluví i skutečnost, že pro objekty, které se svými parametry blíží k hranici NED, již totiž není nejdůležitějším faktorem cena samotné energie, ale významný vliv hrají pořizovací náklady, tzv. udržovací náklady a životnost topného systému a jeho komponentů. Spotřeba energie na vytápění je zde již tak malá, že například u tepelných čerpadel, přestože dokáží vyrobit teplo nejlevněji, je návratnost investice delší než životnost zařízení a tím se stává nevýhodnou. Výpočty ukazují, že tento systém je velmi ekonomický, investoři navíc oceňují jeho rychlost, přesnost a vysoký uživatelský komfort.

Martin Jindrák
Zkušenosti z realizací a provozu EPD
Ve čtvrtém závěrečném pokračování představujeme měřené parametry prvního energeticky pasivního domu v ČR. V tom to díle se zabýváme názorem, že teplovzdušné cirkulační vytápění vysušuje interiér. Je ale úplně lhostejné, jaký systém rozvodu energie zvolíme - jestli radiátory, podlahové topení, teplovzdušné cirkulační vytápění. Ve všech případech ohříváme interiérový vzduch. Vedle parametru relativní vlhkosti známe i parametr měrné vlhkosti, který udává konkrétní hmotnostní množství vody ve vzduchu. Tato hodnota se ohřevem vzduchu nemění.

ATREA
První hromadně realizovaný soubor pasivních domů v ČR
V srpnu 2007 byl dokončen a předán k užívání pilotní obytný soubor 12-ti pasivních rodinných domů a školícího střediska v obci Koberovy v Českém ráji, jako první hromadně realizovaná experimentální výstavba v ČR na bázi úsporné dřevoskeletové konstrukce. Jako centrální zásobník tepla je navržen ohřívač IZT 615, na který jsou napojeny solární panely a teplovodní vložky krbových kamen na kusové dřevo. Na střeše školícího střediska je instalován plošný fotovoltaický systém s výkonem 8,5 kWp s distribucí do veřejné sítě. Měrné investiční náklady dodavatelského systému v základním standardu PD a při vybavení "na klíč" přitom nepřesáhly 20.000,- Kč/m2 užitkové plochy, což odpovídá nákladům běžné výstavby v ČR.

Jaroslav Peterka
Šetří pákové baterie teplou vodu?
Pákové baterie odstranily problém klasických baterií, kdy při mixování požadované trvalé teploty teplé vody (TV) trvalo příliš dlouho, odteklo větší množství nevyužité vody a po uzavření rukojetí (ventilů) se nastavená teplota opět zrušila. Páková baterie má tu výhodu, že si každý zapamatuje polohu páky, při které teče teplá voda o požadované teplotě. Další výhoda polohy je v tom, že teplota vody není ani příliš studená ani příliš teplá, která by mohla zdravotně ublížit. Nevýhoda je ale v tom, že namixování teploty je provedeno již předem, ještě než TV přiteče od ohřívače do baterie. Tato doba je přímo úměrná délce potrubí a nepřímo úměrná odebíranému množství.

Josef Laurin
GE Energy představila 4-megawattový plynový motor
Jedná se o světový unikát - motor Jenbacher J624 GS o výkonu 4 MW. Je to první motor s 24-válcovou jednotkou. Motor, který právě úspěšně absolvoval testy v rakouském Jenbachu, představuje skutečně obrovský skok v technologii plynových motorů - jeho konstruktérům se podařilo efektivně zužitkovat zkušenosti GE v oblasti vysokorychlostních plynových motorů pro lokální energetické aplikace. Nový motor se vyznačuje stejnou palivovou flexibilitou (včetně možností být poháněn plynem z dolů nebo vrtů, stejně jako alternativními palivy, jako je bioplyn, plyn z odpadu nebo zplyněný průmyslový odpad) a vysokou spolehlivostí, které jsou charakteristické pro celé portfolio plynových motorů Jenbacher.

Ján Tuna, Vladimír Vavruš
Nový parný motor s rotujúcim piestom
Nový parný motor s rotujúcim piestom je motor s vonkajším spaľovaním, ktorého výhodou je, že horenie paliva prebieha mimo skrine motoru. Pracovné médium /vodná para, alebo para z iných kvapalín, alebo ohriate plyny/, po odovzdaní energie piestu motora, sa vracia naspäť do kotla. Použitie motoru je vhodné na účinnú a efektívnu premenu nízkoteplotných a menších zdrojov tepelnej energie na mechanickú prácu - rotačný pohyb hriadele motora. Využitie: na výrobu elektrickej energie jako pohon generátorov elektrickej energie, na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie prostrednictvom kogeneračné jednotky, na pohon čerpadel, na pohon kompresorov pre výrobu chladu, na pohon ventilátorov sušiarní, pre špeciálne pohonné jednotky - na pohon lodnej skrutky, alebo pohonné jednotky poháňané stlačeným vzduchom - vhodné do výbušného prostredia.

Josef Laurin
Přimíchávání biopaliva do motorové nafty
Podle ustanovení zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů, je od 1. září 2007 do motorové nafty v ČR přimícháváno biopalivo. Během jednoho roku má být množství biopaliva přimíchaného do nafty 2 - 5 % objemových z celkového množství motorové nafty dodaného na trh pro dopravní účely. Výfukové plyny motorů provozovaných na čistý MEŘO obsahují výrazně menší množství oxidu uhelnatého, uhlovodíků a částic, obsah oxidů dusíku bývá mírně vyšší. Z nevýh MEŘO bývají nejčastěji uváděny agresivita vůči součástkám vyrobeným z pryže, zvýšená tvorba úsad v motoru a v jeho palivovém příslušenství, rychlejší znehodnocování motorových olejů a nutnost častějších výměn olejů, problémy při dlouhodobém skladování MEŘO, snížení výkonu motoru při původním seřízení vstřikovacího systému pro provoz na naftu, vysoká výrobní cena MEŘO. Několikaleté zkušenosti např. v Německu však ukazují, že vlivem MEŘO v naftě nedochází k problémům v provozu motorů ani k jejich poškozování.

Teplo zdarma - tepelná čerpadla
Firma Master Therm CZ. má velmi širokou nabídku tepelných čerpadel převážně vlastního, českého vývoje a výroby, ale i z dovozu od renomovaných firem. Pro klienty stanovili největší přednosti TČ. nezávislost na cenách energií, ekonomické vytápění domu, nízká sazba za elektřinu pro celou domácnost, krátká doba návratnosti investice, ekologický provoz, komfortní vytápění, levná klimatizace, bezpečný provoz. Při provozu tepelného čerpadla nehrozí nebezpečí výbuchu či vznícení nebo otrava oxidem uhelnatým.

Zdeněk Kučera
Až se zima zeptá... aneb teplo bez zákona
Zákon o výrobě tepelné energie z obnovitelných zdrojů energie a novelizovaný energetický zákon mohly už legislativně podporovat nadcházející Ekologickou daňovou reformu, dodaly by impuls k rozvoji výroby tepla i v oboru zemědělské výroby a v činnosti veřejné správy. Neexistence zmíněného zákona dává za pravdu i uváděným příčinám výrazného zhoršení životního prostředí, které nedávno publikovala vláda.

Ministerstvo životního prostředí ČR
Zpráva o životním prostředí varuje: Zlepšování se zastavilo
Ministr životního prostředí Martin Bursík předložil výroční Zprávu o životním prostředí v České republice za rok 2006. Po uplynulých letech, kdy se životní prostředí mírně zlepšovalo až stagnovalo, nyní jsou naměřené hodnoty alarmující. Největšími znečišťovateli jsou lokální topeniště a doprava, příčinou je stále malá podpora zavádění OZE.

Zdeněk Kučera
V Arktidě začíná být horko
Jak ledový krunýř mizí, Arktida získává hodnotu stamiliard. A pokud prognostické odhady o konci těžby ve stávajících světových ložiskách ropy a plynu už konečně nabudou reálných údajů, význam nových podmořských ropných polí dále poroste. Rusové uvádějí, že jejich ropné zdroje mohou vyschnout kolem roku 2030, takže se dá očekávat, že cena ropy stále poroste a následná těžba v nejtěžších podmínkách se vyplatí a zaplatí.

V Čechách se plyn využívá již 160 let
Na počátku vývoje plynárenství v českých zemích stojí znojemský majitel ledkárny Zacharias Andreas Winzler, který již v roce 1802 vyráběl plyn odplyňováním dřeva v železné retortě, umístěné v žárovém topeništi a vyrobený plyn používal k osvětlování. Před 160ti lety, v roce 1847, byla v nemocnici Na Františku provedena první éterová anestézie v Čechách a 15. září zahájila v předměstské obci Karlín u Prahy provoz první karbonizační plynárna. Ten den se rozsvítilo prvních 200 plynových lamp na náměstích a ulicích v centru Prahy.

 
 
Reklama