Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 5/2002 (říjen 2002)
Datum: 21.10.2002
Rozšířené obory: Obnovitelná paliva, Vytápění
obrázek titulky

Josip Kleczek, Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov
Povídání o vodíku I.
Energie a vodíkové hospodářství patří dnes k nejčastějším slovům ve sdělovacích prostředcích. Proto by mohlo být užitečné říci něco o nejjednodušším a nejstarším prvku vůbec - o vodíku. Je to původní stavební materiál z něhož byl vybudován dnešní vesmír. Je důležitým nositelem a zdrojem energie ve vesmíru i zde na Zemi. V tomto čísle jsou připomenuty jeho důležité vlastnosti.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Biomasové srovnání
Hypotetický srovnávací výpočet, kolik by již mohla mít Česká republika kotelen na biomasu podle skutečnosti rakouské země Štýrsko. Přepočet je proveden podle velikosti plochy území a počtu obyvatel, doplněno charakteristikou našich území, mapami a obrázky.

Ing.Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom
Energetická biomasa pro vytápění budov
Článek o využívání cíleně pěstované biomasy k energetickým účelům. Zdroje biomasy, popis problematiky a jednotlivých ušlechtilých rostlin včetně jejich termofyzikálních vlastností.

Ing. Jaroslav Váňa, CSc., Ing. Antonín Slejška, Výzkumný ústav rostlinné výroby, Praha - Ruzyně
Anaerobní digesce komunálních bioodpadů
Energetické využití bioodpadů k výrobě bioplynu v bioplynových stanicích, situace v ČR a v zahraničí.

Zdeněk Malík
Plynová tepelná čerpadla GHP
Obsáhlý popis výhod a vlastností použití tepelných čerpadel poháněných plynovým motorem. Charakteristika plynových TČ, vhodnost venkovní instalace, aplikace pro komerční a obytné budovy, použití v České republice.

Dalibor Skácel, Renewable Energy Journal
Växjö - švédský lov na oxid uhličitý
Växjö, malé město v jižním Švédsku spustilo rozsáhlý environmentální program, ve kterém hraje čistá energie hlavní roli. Zatímco biomasa významně nahrazuje topný olej pro vytápění, dopravní sektor se jeví jako hůře adaptabilní.

Ing. Jiří Šmíd
Perspektivy vodíku v palivovém článku
Velmi hodnotný a hutný příspěvek o palivových článcích. Charakteristika koncepcí označených jako AFC, PEMFC, PAFC, MCFC a SOFC, kde poslední písmena znamenají zkratku pro palivový článek (Fuel Cell) a předchozí pak druh elektrolytu.

Česko-rakouský expertní workshop
Informace z akce, která se konala ve Vídni v červnu 2002. Charakteristika rakouského "solárního zázraku", využití sluneční energie pro přípravu TUV na novém vzorovém "bezautomobilovém sídlišti" ve 22. vídeňském obvodu.

Ing. Zdeněk Študlar, TEDOM
Využití bioplynu pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla
Využití bioplynu generovaného anaerobní fermentací v bioplynových stanicích z biomasy k výrobě elektrické a tepelné energie v kogeneračních jednotkách. Tento příspěvek si klade za cíl demonstrovat možnosti energetického využití bioplynu, resp. všech obnovitelných plynných paliv v kogeneračních jednotkách na bázi pístových spalovacích motorů, které jsou nejrozšířenější technologií.

Ing. Milan Špes, Solarklima Košice
Solárny systém pre penzión Mosenergo v Soči (Ruská federácia)
Podrobný technický popis letošní časově velmi rychlé dodávky solárního systému do zahraničí, rozdělení problémů při návrhu systému, řešení problémů při dodávce a hodnocení provozu. Doklad, že vývoz tuzemského materiálu a práce je možný i u solárních systémů.

Pavel Slováček
Základy montáže tepelných čerpadel
Velmi hodnotné technické informace z firmy, která se specializuje na německá tepelná čerpadla AEG. Koncepce systémů tepelných čerpadel v provedení vzduch/voda a země/voda (plošný kolektor nebo zemní sondy), připojení na topný systém a ohřev TUV.

Ing. Hubert Fechner, Rakousko
Solární tepelná technika na cestě ke standardnímu zásobování teplem
V Rakousku a EU poznávají zodpovědní činitelé z hospodářství a politiky hodnotu solární tepelné techniky jako environmentálně příznivé technologie, ale i jako impuls pro regionální rozvoj zaměstnanosti. Evropská komise požaduje v její "Bílé knize pro obnovitelné zdroje energie" nárůst z dosavadních 12 miliónů m2 kolektorové plochy v celé EU na 100 miliónů metrů čtverečných do roku 2010.

Ing. arch. Eugen Řehoř, Ing. arch. Jitka Řehořová, Ing. Vladimír Jirka, CSc., Ing. Bořivoj Šourek
Nové Hrady - Dům 3000
Popis projektu řadových nízkoenergetických domů, využívajících všech nejmodernějších systémů a poznatků v oblasti zásobování energiemi a jejich úspor, včetně originálního solárního systému s Fresnelovými čočkami.

Akad. arch. Aleš Brotánek
Celosvětové setkání stavitelů ze slaměné technologie organizované skupinou GLOBAL 2000
Rozsáhlý článek (na pokračování) o jedné akci v Rakousku, kde se řešily všechny problémy, aby se stavění ze slámy stalo svými výhodami ekonomickou i energetickou alternativou současných stavebních technologií. Obrazové ukázky ze stavění, technické údaje.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Skladování primární biomasy a příprava štěpky
Popisná obrazová reportáž o kladech (mnoho) a záporech (zatím jeden) skladování primární biomasy v městské aglomeraci Ostrava, kam se centrálně sváží prořez městské zeleně. Následně vyráběná štěpka slouží pro vytápění a přípravu TUV podnikatelského areálu.

Vojtěch Myška, starosta obce Petřvald
Sluneční kolektory na budově ZŠ - obec Petřvald
Popis úspěšné realizace projektu, který byl spolufinancován ze SFŽP, a který nastartoval další iniciativy v oblasti využívání OZE v daném regionu.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Větrná elektrárna v Krkonoších?
Rozuzlení badatelského problému, kde byla a co zatím víme o větrné elektrárně v Krkonoších ze začátku minulého století. Obrazová reportáž je více než přesvědčivá.

 
 
Reklama