Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 5/2001 (říjen 2001)
Datum: 22.10.2001
Rozšířené obory: Vytápění, Regulace
obrázek titulky

Ing. Václav Vymětal
Inteligentní domy - tady a teď
Inteligentní dům dokáže velmi rychle, pomocí sítě měřících, akčních a komunikačních prvků, počítače a programového vybavení předvídavě, úsporně a účelně řídit požadované činnosti v domě z jednoho centra. U popisovaného pilotního projektu, který se vyhodnocuje, se předpokládá, že bude dosaženo cílové úspory energie pro TUV 50 % a vytápění 30 %.

Ing. Pavel Čech
Roční spotřeba tepla - denostupně
Při návrhu vytápění každého zajímají dva pojmy: potřebný příkon pro zdroj tepla a roční spotřeba tepla resp. paliva. Pro výpočet druhého pojmu slouží denostupně. V článku je popsán jejich význam a určení. Vypočtená spotřeba paliva se však dá dále snižovat úpravami objektů a chováním uživatele (podrobnější popis).

Na veletrhu AQUA-THERM se představí budoucnost
Letos již osmý ročník renomovaného mezinárodního odborného veletrhu se koná na pražském Výstavišti od 20. do 24. listopadu 2001. V článku jsou popsány některé výrobky pro alternativní energie, doprovodný program apod.

Ing. Miroslav Šafařík
První evropská konference pro obnovitelné zdroje energie
V září 2001 se konala u dánského města Ydby první evropská konference center pro využití obnovitelných zdrojů energie. Záměrem konference bylo vůbec první setkání a výměna informací mezi centry propagujícími využívání obnovitelných zdrojů energie a trvale udržitelný rozvoj na evropském kontinentu i mimo něj. Popis jednoho z nejstarších center propagace OZE v Evropě - dánského Folkecentra, jeho činnost a činnost řady podobných center ve světě.

Lucie Kracíková
Středověké tepelné izolace
Již od pradávna se naši předkové snažili šetřit teplem a zamezit jeho úniku ze svých příbytků nejrůznějšími způsoby. Stručný popis některých nejrozšířenějších konstrukcí v objektech v České republice.

PZP KOMPLET
Náklady za energie pro rodinný dům
Výmluvný tabulkový přehled nákladů: cena za energie, spotřeba, výhřevnost, spotřeba energie, cena za MJ, cena v Kč a úspora nákladů použitím tepelného čerpadla.

Omnis Olomouc
EKOENERGIE po roce opět v Olomouci
Ve dnech 31. 10. - 2. 11. 2001 proběhne v Olomouci již druhý ročník zajímavé akce zaměřené na podporu využití obnovitelných zdrojů energie s názvem EKOENERGIE. Bude probíhat jako součást již XXII. Stavebního a technického veletrhu STAVOTECH v pavilonu A olomouckého výstaviště Flora. Ekoenergie bude mít dvě části: výstavní a přednáškovou, které se vzájemně prolínají a doplňují.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Úvaha po tragických událostech v USA
Úvaha o možném vývoji zařízení pro informování obyvatel v krizových situacích při výpadku elektrických sítí (malé rozhlasové přijímače s výrobou elektrické energie pomocí malého generátorku "na kličku", posílení významu malých fotovoltaických systémů atd.).

Petr Král
Kondenzační kotle BAXI
Kondenzační kotle si razí cestu vpřed. Na příkladu konkrétního výrobku je ukázána jejich funkce, možné varianty a ekonomický provoz při vytápění i přípravě TUV. Řízení kotle pomocí mikropočítače, k jehož standardním funkcím patří i ekvitermní regulace zajišťující korekci podle venkovní teploty a dále možnost připojení až tří dalších zónových regulací. Elektronika kotle je vybavena zásuvkou pro připojení PC. Tak lze kontrolovat současný i minulý provoz zařízení.

Prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel
Český dům pro Evropskou vesnici v Malmö
Švédsko má dlouhou tradici zvýšené citlivosti a vnímavosti ke všemu, co ovlivňuje životní prostředí. Proto uspořádalo mezinárodní konferenci a poskytlo prostor členským a kandidátským zemím EU, aby byl v rámci "Evropské vesnice" vytvořen soubor domů, reprezentujících současnou úroveň nazírání jednotlivých zemí na problematiku energetické úspornosti staveb. Následuje popis zařízení realizovaného českého domu s obrázky exteriéru i interiéru.

Ing. Milan Novák, CSc.
10 rokov spoločnosti Thermo/solar Žiar nad Hronom
Dne 1. ledna 2002 uplyne již 10 let od založení společnosti, která mohla navázat na téměř dvacetileté zkušenosti a výrobou nových moderních typů slunečních kolektorů velmi významně ovlivnila rozvoj solárních systémů pro přípravu TUV, vytápění, ohřev bazénů a technologické procesy v České republice. Zakladatelé společnosti včetně společnosti samotné vyrobili za dobu téměř třicetileté existence víc než 500 000 m2 slunečních kolektorů.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Snižování energetické náročnosti staveb a úhrada za ústřední vytápění bytů
Průřez jednáním celostátní konference stejného názvu, která se ve dnech 25. - 26. září 2001 konala v Liberci. Byly projednávány veškeré fyzikální, technické, provozní, ekonomické i legislativní souvislosti. Měření spotřebované energie by mělo být přesné, průhledné, mělo by řešit i problém "otevřeného okna" a "kradení" tepla mezi byty a umožňovat odečty bez vstupu cizích osob do bytu.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Energetická náročnost mobilů
První nástin metodiky měření a výpočtu spotřeby elektrické energie pro dobíjení již 6 milionů českých mobilů za každý den a celý rok.

Luděk Zadražil
Dobijte si mobil rukou
Popis vývoje a řešení nabíječky k mobilním telefonům, která budou získávat elektrickou energii z péra, natahovaného člověkem.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Řekne se obyčejná kamna ...
Obrázkový článek o lokálním vytápění dřevem pomocí akumulace do hmoty kamen nebo do hmoty, která je mimo kamna, variace pohledu na plápolající krb a vedlejší televizní obrazovku, kamna pro spalování největších polen atd. Graf dokumentující vydávání tepla z kamen při přerušovaném vytápění v závislosti na velikosti jejich hmoty. Graf dokumentující výhřevnost dřeva na jeho vlhkosti.

Ing. Juraj Krivošík
Energeticky úsporné osvětlení - kvalitní světlo při nižších nákladech
Podrobný technický i ekonomický rozbor svícení klasickou žárovkou a kompaktní zářivkou s vyčíslením úspor emisí CO2. Podle Amoryho Lovinse, známého obhájce a propagátora úspor energie, ušetří jedna úsporná zářivka asi 200 litrů ropy v tepelné elektrárně na ropu, často používané v zemích třetího světa, která by stačila na to, abychom autem s dnešními parametry ujeli 1 600 km.

Ing. Dalibor Skácel
Topíme akumulačními kachlovými kamny na dřevo
Rozhovor s majitelkou, která vytápí svůj dům kachlovými akumulačními kamny na dřevo ve velice tvrdých přírodních podmínkách.

Ing. Dalibor Skácel
Helios - solární "křídlo", dálkově řízené letadlo na sluneční pohon
Popis ultralehkého letadla poháněného sluneční energií, které dosahuje vynikajících výsledků při dosahování maximálních letových výšek. V budoucnu by mohly podobné bezpilotní a na energii nezávislá létající křídla výrazně zlevnit telekomunikační přenosy a napomoci při monitorování různých vlastností atmosféry.

Jaroslav Slepánek, ELES
Nezávislý zdroj elektrické energie na rekreační chatě v Hluboké nad Vltavou
Rekreační chata v Hluboké n. Vlt. má svůj nezávislý zdroj elektrické energie. Na střeše menší chatky je namontováno 8 fotovoltaických panelů Radix 72-108 W. Panely jsou umístěny v hliníkovém rámu nad střešní krytinou. Elektrická energie generovaná těmito solárními moduly ze slunečního záření je přes regulátor nabíjení ukládána do 8 akumulátorů Banner 180 Ah. Celá sestava je napojena na měnič napětí 24 V/ 220 V s výkonem 1 500 W (fa Štefanko). Tento měnič má stand-by provoz, takže se bez odběru proudu uvede do klidového stavu. Celá sestava je připojena pevně na centrálu, kterou je možno případně dobít akumulátory při dlouhodobém nepříznivém počasí.

Ing. Dalibor Skácel
Pouliční osvětlení - světelné znečištění a plýtvání energií
Spotřeba elektrické energie na veřejné osvětlení neustále roste. Zatímco populace v naší zemi stagnuje, spotřeba elektrické energie na veřejné osvětlení rapidně stoupá. Se stoupajícími cenami za energii se příliš nemění přístup zastupitelstev měst a obcí, které hospodaří s osvětlením ulic a objektů. Navíc tyto lampy s oslnivým světlem a nedokonalým stíněním ovlivňují noční oblohu a způsobují světelné znečištění. Stínidla pouličních lamp neodrážejí dostatečně světlo směrem k zemi, kde je skutečně potřeba a vypouštějí tak emise světla a peníze daňových poplatníků do nekonečného vesmíru.

Ing. Milan Miessler, Josef Mojžíš, Marek Šimčák, Ing. Vladan Marcalík
Regulace technologií pro využití obnovitelných zdrojů energie
Žijeme v době informační technologie a automatizace, bez regulace a řízení se dnes neobejde absolutně nic. Vaše chladnička udržuje vaše potraviny na přesně stanovené teplotě, automaticky se odmrazuje a odsává teplý vzduch po jejím otevírání, váš kávovar ve vaší kuchyni vás dokáže vytáhnout z postele čerstvě uvařenou kávou podle vašeho přání a ve stanovený čas. Stěrače vašeho vozu začínají automaticky kmitat před očima jakmile se na předním skle objeví první kapky deště. Moderní, zejména elektronická regulace a řízení zasahují do všech oborů lidské činnosti a stávají se nezbytným prvkem při efektivnosti a optimalizaci všech procesů. Nejinak je tomu i v tom našem oboru, který klade na regulaci a řízení nemalé nároky. Na jednom konci máme přírodní energii, která je velmi proměnlivá a na druhé straně zařízení, kde potřebujeme kvalitativně a kvantitativně rovnocennou energii s energií z konvenčních energetických zdrojů.

Landis & Staefa
Regulace soustav s alternativními zdroji tepla
Otopných soustav s alternativními zdroji tepla přibývá. Rozšiřuje se používání kotlů na dřevo, slunečních kolektorů a tepelných čerpadel. K alternativním zdrojům se pro účely záskoku přidávají konvenční kotle (bivalentní zdroje). Vzniká tak dosti složitá soustava, neboť každý zdroj má svá specifika. Propojení zdrojů vzhledem k jejich rozdílným teplotním režimům vyžaduje komplikovanou regulaci.

Ing. Zdeněk Černý
Biobrikety, Biopelety - nový pojem mezi "Biopalivy"?
Pod pojmem "Biopaliva" si většina z naší laické i odborné veřejnosti vybaví především "bionaftu" z řepky olejné případně "bioplyn" z odpadních produktů živočišné výroby. Málokdo ale ví, že do pojmu "Biopaliva" patří také pevná paliva z čisté rostlinné biomasy známá jako "Biobrikety" nebo "Biopelety". Přídavek "Bio" naznačuje, že se nemusí vždy jednat o paliva ze dřeva a dřevěných zbytků, ale že vstupní surovinou pro jejich výrobu může být i jiná rostlinná biomasa jako například rychle rostoucí dřeviny a byliny, obilní a řepkové slámy, seno, lněné pazdeří a podobně.

Petr Kramoliš
INTERSOLAR 2001 - FREIBURG
Reportáž z veletrhu. Ve dnech 6.- 8. července 2001 proběhla výstava a kongres o využívání solární energie. Obsahem bylo využívání tepelné energie slunce, fotovoltaika, sluneční architektura, ukládání energie a další nové trendy. Zájezd byl uspořádán cestovní kanceláří Science tour - Ing. Motlem z Olomouce. Více jak 200 vystavovatelů ze 13 zemí předvádělo svá solární zařízení na ploše větší než 10.000 m2. Oproti předcházejícím ročníkům je patrný trvalý nárůst jak plochy, tak vystavovatelů. Samotná hala demonstruje použití obnovitelného zdroje. Na střeše je instalováno 420 kWp ve fotovoltaických panelech.

ENVIBRNO 2001
Pozvánka na jubilejní 10. mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí - ENVIBRNO, který proběhne na brněnském výstavišti ve dnech 30. 10. - 2. 11. 2001, opět potvrdí pozici nejvýznamnějšího veletrhu ve svém oboru nejen v rámci České republiky, ale i v zemích střední a východní Evropy.

 
 
Reklama