Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 3/2009 (červen 2009)
Datum: 15.6.2009
Rozšířené obory: fotovoltaika, energetická poradna obcím biomasa
obrázek titulky

www.mzp.cz www.sfzp.cz
Upřesnění podmínek pro podporu z programu Zelená úsporám
Program Zelená úsporám vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí ČR a Státní fond životního prostředí ČR k 1. dubnu letošního roku. Nebývalý zájem veřejnosti i časté kritické připomínky k obsahu výzvy a nabyté zkušenosti vedly obě instituce k některým změnám a opatřením.

Ministerstvo životního prostředí odsouhlasilo otevření podmínek dotačního programu Zelená úsporám. Současná pravidla a opatření zůstávají platná - podle podmínek nastavených smlouvou vážící se ke snižování CO2 v ČR, otevření se dotkne zejména těch, kteří již v požadovaném standardu zateplili před 1. 4. 2009. Když například někdo již před dvěma lety vyměnil okna svého domu, dosud pro podporu z programu Zelená úsporám musel zvolit buď variantu komplexního zateplení, nebo hledat tři dílčí kroky (například zateplit obvodové stěny, strop obytné části i její podlahu). Nyní bude výměna oken uznána jako provedené opatření a bude třeba k ní přidat již jen dvě další (anebo kompletně zateplit dům či byt). Tato úprava bude uvedena v platnost na podzim tohoto roku.

Program Panel řídí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
V Programu Panel bude možné čerpat dotace i na nepanelové domy
Vláda schválila úpravu programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Nově tak budou mít možnost získat státní podporu i nepanelové domy. Míra podpory v podobě dotací na úroky bude nově odstupňována do tří skupin podle energetických úspor, které budou při opravě dosaženy.

Stanovisko Československé společnosti pro sluneční energii k programu Zelená úsporám v oblasti podpory solárních termických soustav
Pravidla a dotazníky (technické listy) pro udělování dotací na podporu instalací solárních soustav v rámci programu Zelená úsporám jsou na první pohled vypracována nekompetentními pracovníky. V současné době program podporuje neúsporné solární soustavy, nereálné hodnocení solárních soustav a nezohledňuje kvalitu solárních kolektorů v podobné míře jako tomu je u tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu.

Tomáš Matuška, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, ČVUT v Praze
Podpora solárních tepelných soustav v programu Zelená úsporám
Podle pravidel programu je podporována instalace solárně-termických kolektorů na rodinné a bytové domy (novostavby i stávající stavby), a to buď pro přípravu teplé vody, nebo pro kombinaci přípravy teplé vody a přitápění. Podmínkou pro poskytnutí dotace je dosažení minimálního ročního předpokládaného zisku energie. Novinkou z 2. června 2009 je skutečnost, že výpočet energetických zisků solárních kolektorů se řídí metodikou zveřejněnou Státním fondem životního prostředí.

Zjednodušený výpočtový postup energetického hodnocení solárních soustav původně vznikl na objednávku Státního fondu životního prostředí (SFŽP) pro Operační program životního prostředí (OPŽP) v prioritní ose 3 na základě rostoucích pochybností o energetických přínosech solárních soustav uváděných auditory v energetických auditech přikládaných k žádostem o podporu. Snahou bylo vypracovat nový výpočtový postup zohledňující specifika dané solární soustavy. Bezprostředně po vyhlášení programu Zelená úsporám se ukazuje, že požadavek na celkové tepelné zisky instalace solárních kolektorů je pro energeticky úsporné domácnosti nereálný.

Zdeněk Kučera
Světový trend je v solárních technologiích - INTERSOLAR Mnichov 2009
Největší veletrh solárních technologií se konal ve dnech 27. - 29. května v Mnichově. Navštívilo ho přes 60 tisíc zájemců, kteří se mohli seznámit s exponáty výrobců ze 150 zemí. Ceny Intersolar byly uděleny ve dvou kategoriích Fotovoltaika a Solární tepelné techniky. Ve fotovoltaice byly oceněny Aerowest GmbH za software AeroSolar, který umožňuje detailní propočty potenciálu ozařování střešní plochy, dále měřící soustava intenzity slunečního záření od společnosti National Semiconductor Corp a solární modul, integrovaný do střešní krytiny Solon Black160/05.

V kategorii solární termické technologie zvítězila australská společnost NEP Solar, která vyvinula inovativní reflektor pro koncentrované solární kolektory pomocí polymerních materiálů - parabolický systém sběru PolyTrough 1200. Další ocenění získaly RESOL - Elektronische Regelungen za řídící jednotku, která umožňuje plynulý provoz solárního systému a Ritter Energie-und Umwelttechnik za řešení pro zálohování systému vytápění a ohřevu vody.

Zdeněk Kučera
Trina Solar expanduje na nové evropské trhy
Představitelé společnosti Trina Solar, předního výrobce integrovaných solárních fotovoltaických produktů oznámili, že rozšiřují svůj evropský prodejní a marketingový tým vzhledem k dalšímu rozvoji a rostoucí poptávce po fotovoltaických komponentech ve více než osmnácti evropských zemích, především v Německu, Itálii, Francii a Španělsku, jakož i v nově vznikajících trzích v České republice, Portugalsku, Nizozemsku, Rakousku a Řecku.

Zdeněk Kučera
Na nové FVE moduly SolarWorld
V Hodonicích u Znojma byla otevřena nová fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,15 MWp, na níž byly použity poprvé v Česku mono a polykrystalické moduly značky SolarWorld. Tato značka dopadla nejlépe v ročním testu fotovoltaických modulů, který prováděl německý odborný časopis Photon. Fotovoltaická elektrárna zaujímá plochu 5,9 ha, na níž je 10 848 mono a polykrystalických modulů a 222 měničů SMA. Celkovým výkonem 2,15 MW se elektrárna v Hodonicích staví na špičku mezi elektrárnami využívajícími technologii krystalického křemíku.

Zdeněk Kučera
V Salmdorfu podílová společnost: provozuje elektrárnu v Salmdorfu.
Nedaleko Mnichova v obci Haar postavila společnost Gehrlicher Solar fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1 MW. Investorem a provozovatelem je podílová společnost , v níž je komanditní společnost s jednou s.r.o. jako osobně ručící společnicí. (v německém označení - GmbH & Co. KG). Investoři se podílejí jako komanditisté ve společnosti a jsou tak zapsáni v obchodním rejstříku. Komanditní vklady jsou součástí majetku podílové společnosti, které se společně s bankovním úvěrem použily na nákup fotovoltaické elektrárny. Podílová společnost je koncipovaná jako uzavřený podílový fond.Tato forma vlastnictví začíná být v Německu dost častá a týká se jak solárních stanic tak i větrných parků a bioplynových stanic. Obec Haar, na jejímž katastru energetický zdroj stojí, má také na stanici podíl a může se tím také podílet na dalším provozu.

Zdeněk Kučera
Test fotovoltaických modulů - časopis Photon
Nezávislý německý časopis Photon provedl unikátní měření, když během celého roku 2008 testoval výnosy u 16 různých typů fotovoltaických modulů. Vítězem testu se stal modul Solarworld - SW 210 Poly. Roční výnos tohoto modulu (na 1 instalovaný kW) dosáhl 1063,01 kWh. Od letošního roku jsou moduly Solarworld dostupné i přes českého dodavatele - společnost SOLEG, která nedávno vstoupila na český trh.
Velkým překvapením je poslední místo, které zaujal Sharp -NT - R5E3E s výkonem 961,11 kWh/kW (rozdíl je 103 kWh, což je téměř 10 procent, přičemž moduly Sharp byly nejčastěji používané na fotovoltaických elektrárnách v Česku. Výsledky testu ukázaly, že efektivnost modulů je téměř přímo úměrná nejlepším výkonům v zimních měsících. Právě z těchto důvodů je zajímavým poznatkem to, že celkový vítěz testu nad ostatními vynikal pouze během 5 měsíců v roce, přičemž ani jednou nešlo o letní měsíc, tedy o období s nejvyšším osvitem.

Zdeněk Kučera
Siemens se rozšiřuje v oblasti solární energie
Společnost Siemens zakoupila 28-procentní podíl v italské solární firmě Archimede Solar Energy S.p.A., čímž rozšíří své kompetence v oblasti solárně-termálních elektráren. Archimede Solar Energy je jediným výrobcem solárních panelů, které jako médium pro přenos tepla používají roztavenou sůl. Roztavenou sůl je možno užít také pro akumulaci tepla a během dne uchovávanou energii později využít pro výrobu elektřiny v noci.

Střešní burza - Nechte střechu vydělávat!!!
Společnost Střešní burza oznámila, že ve svém obchodním systému již eviduje více než 100 registrovaných střech s celkovou využitelnou plochou přes 100 000 čtverečních metrů. Střešní burza je unikátní webová platforma, která zprostředkovává investice do střešních fotovoltaických projektů v České republice. Spojuje vlastníky střech, investory, instalační firmy a makléře. Střešní burza je provozována na základě licence od německého partnera Alpensolar, který je operátorem největší německé střešní burzy známé pod názvem Dachboerse.

FVE Žešov
Svou velkou českou instalaci fotovoltaické elektrárny v Žešově na Prostějovsku dokončuje společnost CZ elektronika, výrazněji působící už řadu let v Německu, Španělsku, Řecku a v Itálii. Převážně využívá kompletní technologie značky pesos® a solární moduly SHARP a EGING. Elektrárna o instalovaném výkonu 302kWp je společným dílem se společností IMK Energy, byla postavena za pouhých 6 týdnů a od května dodává 1. část elektřinu do sítě CZ- elektronika a IMK Energy uvedou do provozu do konce června další elektrárnu o totožných parametrech na sousedním pozemku. Celkový instalovaný výkon tak dosáhne 604kWp.

Novinka Rusol
Společnost Rusol rozšiřuje své portfolio produktů s přídavkem SUNPOSET. Je to univerzálně použitelná modulární konstrukce systému pro solární systémy na plochých střechách. Aerodynamická konstrukce je namontována zcela bez nutnosti zasahovat do střechy, takže montáž je jednoduchá a nákladově efektivní. Díky své nízké hmotnosti je možné moduly optimálně umístit na co největší ploše střechy. Vysoce kvalitní materiál SUNPOSET snese zatížení až 400 kg. Průměrná hmotnost instalovaných produktů na povrchu střechy je 7 kg / m2. Systém byl podroben mnoha testy a úspěšně prošel rozsáhlou zkouškou v aerodynamickém tunelu, kde byly testovány veškeré extrémní povětrnostní podmínky, které by mohly nastat.

Martin Schreier, ČEZ
Jak postupovat při rezervaci výkonu pro obnovitelné zdroje?
Pokračující boom obnovitelných zdrojů s sebou nese i některé otazníky spojené s rezervací pro vyvedení výkonu nově instalovaných "zelených elektráren". Co by měli vědět a jak postupovat při přípravě projektu samotní provozovatelé obnovitelných zdrojů energie? Předpokládá se, že nárůst instalovaných kapacit v obnovitelných zdrojích se letos bude koncentrovat především do fotovoltaických elektráren. Zatímco loni koncem dubna představovaly sluneční elektrárny sílu o celkovém instalovaném výkonu pouhých 7 MW, po roce už to byl téměř desetinásobek. Přestože je zatím efektivita výroby elektřiny ze slunce nižší než např. u větru, solární instalace favorizuje několikanásobně vyšší výkupní cena i menší odpor veřejnosti. Přestože zatím drtivá většina fotovoltaických projektů v ČR s povolenými žádostmi o připojení výroben svým instalovaným výkonem spadá do kategorie "do 1 MW" je nutné připravit se i na větší solární parky s instalovanými výkony v jednotkách MW.

Jaroslav Peterka
Dvě časově odlišné fotovoltaické instalace v SRN
Využívání sluneční energie u našich západních sousedů můžeme považovat za nekonečnou učebnici poznání a zkušeností. V článku porovnáváme jednu starou ostrovní fotovoltaickou soustavu v horách (mezi prvními v SRN i na světě) a jednu nejnovější ve velkém městě s prodejem elektřiny do sítě. První zákon o povinném výkupu elektřiny z OZE byl v SRN přijat už v roce 1999.

Petr Kozma
Technologické perspektivy fotovoltaiky
Fotovoltaika představuje jedno z nejdynamičtějších průmyslových a technických odvětví. Hlavním cílem technologického výzkumu v oblasti fotovoltaiky je zvýšení účinnosti solárního článku, zvětšení jeho výkonu na jednotku plochy a jeho dlouhodobá výkonová stabilita a to při co možná nejnižších výrobních nákladech. Základním prvkem solárního (fotovoltaického) systému je solární článek (SC). Technologie pro výrobu solárních článků využívá vlastnosti různých polovodičových materiálů: křemík, polovodičové slitiny typu AIIIBV, tenký film EFG, amorfní křemík (a-Si:H), tenká vrstva teluridu kadmia (CdTe) nanášená technologií vakuového napařování a další. Ne všechny technologie vyvinuté v laboratořích lze efektivně uplatnit v komerční výrobě solárních článků; rozhodujícím je z hlediska výroby především nejnižší cena za jeden Wp. Výzkum vývoj a výroba SC se tedy zaměřují na využití dostupných materiálových substrátů (nejčastěji křemík), zvětšení účinnosti konverze, zvýšení výkonu na jednotku plochy a dlouhodobou výkonovou stabilitu a to při co možná nejnižším počtu výrobních operací na jednotku plochy SC a nejnižší ceně vstupního materiálu. Z tohoto hlediska je křemík (ve formě monokrystalické, ale též polykrystalické nebo dokonce amorfní) nejdůležitějším materiálem. Některé společnosti se zabývají možností využití atraktivní technologie tenkovrstvého filmu polykrystalického materiálu teluridu kadmia CdTe, přičemž lze dosáhnout relativně vysokých konverzních účinností (14-18 %).

Břetislav Koč
S elektřinou a vodíkem pod kapotou
V norském Stavangeru se v polovině května uskutečnilo v pořadí již 24. mezinárodní sympozium o silničních dopravních prostředcích, poháněných elektřinou Electric Vehicle Symposium EVS 24. Letos však konference dostala úplně nový rozměr díky mezinárodní energetické a finanční krizi, která nejvíce postihuje celý automobilový průmysl.

V současné době není zásadní otázkou, zda elektromobily ano či ne, ale - kde vzít a jaký bude původ elektřiny, která je bude pohánět? Absurdní by bylo nabíjet akumulátory elektřinou vyrobenou v elektrárnách spalujících fosilní paliva a také hybridní pohony (klasický spalovací motor spalující klasická paliva + generátor a elektrický pohon kol) nejsou z tohoto pohledu řešením. Novým tématem posledních ročníků sympozií EVS je používání vodíku jako primárního zdroje energie jak pro pohon hybridních konstrukcí, tak k využití v palivových článcích. I vodík je však třeba získávat co možná ekologicky nejšetrnějšími postupy. Velké mezinárodní projekty i firemní výzkumy se zaměřují například na produkci vodíku elektrolýzou nebo vysokoteplotním rozkladem vody. Energie pro tyto procesy by však měla pocházet z čistých, nefosilních zdrojů, přičemž akumulace energie do podoby vodíku může být prostředkem stabilizace sítí a možností překonání nerovnoměrností produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů, například z větrných či solárních zdrojů.

V některých evropských zemích již vznikají tzv. Hydrogen highways - trasy, které jsou v reálných vzdálenostech vybaveny vodíkovými čerpacími stanicemi. Vodík je v nich možné přímo na místě vyrábět elektrolýzou vody přímo na místě, takže odpadá nutnost budování centrálních zásobníků a distribuce vodíku. V Norsku má trasa název HyNor a první čerpací stanice byla v této zemi otevřena v srpnu 2006 ve Stavangeru, druhá pak v Porsgrunu, před vývojovým centrem StatoilHydro pak o rok později. Trasa z Oslo do Stavangeru by měly být vodíkovými čerpadly pokryta do roku 2010.

Zdeněk Kučera
Cesta na sever
A cestu do Norska jsme použili automobil Fiat Multipla s pohonem na zemní plyn (CNG) a benzín. O zkušenostech a nákladech na cestování po Německu, Dánsku a Norsku je tato reportáž.

Liga ekologických alternativ
Biomas-liga ČR zahájena
Zbrusu nová soutěž obcí ve vytápění biomasou, Biomas-liga ČR, jak jí organizátoři zkráceně říkají, tak byla zahájena a představena coby součást Evropské ligy obnovitelné energie (RES Champions league). Ta byla spuštěna už v dubnu v Bruselu. České obce tak získávají možnost soutěžit nejen mezi sebou, ale také s městy a vesnicemi z dalších pěti zemí - Francie, Německa, Polska, Maďarska a Bulharska - o titul evropského šampióna ve využití energie slunce i biomasy.

Hlavním kritériem soutěže, která je sesterským kláním již známé Solární ligy, je opět instalovaný výkon vztažený k počtu obyvatel. V ČR organizuje solární zápolení Liga ekologických alternativ (LEA) již šestou sezónu a v rámci evropského projektu se k ní nyní připojuje i soutěžení v udržitelném obecním spalování dřeva, slámy a jiné energetické biomasy. Zatímco v solárních instalacích je na evropském kolbišti horkým favoritem Německo, u biomasy je vše otevřeno. Dosud přihlášená česká sídla, mj. energeticky soběstačné Kněžice či vítěz českého kola Energy Globe Award Měňany, se ihned vyhouply na špici průběžného pořadí.

Vladimír Stupavský, Lukáš Sovák
Využití plodiny Miscanthus Gigantheus je rentabilní
V České republice je již známo několik druhů perspektivních energetických plodin s dobrými výnosovými vlastnostmi, jako je konopí, saflor, šťovík, laskavec a některé travní odrůdy, mezi něž patří i ozdobnice čínská s botanickým označením Miscanthus. Nejvyšších hektarových výnosů společně s dobrými palivovými vlastnostmi dosahuje odrůda Miscanthus Gigantheus. Pokud bychom Miscanthus pěstovali za účelem získání kořenových oddenků pro další výsadbu či prodej, vložená investice se během několika let vrátí nazpět . Kouzlo této plodiny je v tom, že za 2 až 3 roky je možno z každého vloženého kořenového oddenku získat 10 až 20 nových oddenků, které mohou být následně po sklizni nadzemní hmoty (březen - duben) vyorány a využity k založení dalšího porostu, případně k prodeji.

Při produkci Miscanthu pro účely energetického zhodnocení, nejčastěji vytápění ve formě tvarových biopaliv (řezanky, pelet, briket nebo slisovaných balíků), se fytomasa vyplácí sklízet po dvou až třech letech, kdy dosáhne rostlina výšky 3 - 4 m. Za příznivých podmínek může po tomto období Miscanthus dosáhnout výnosu až 30 tsuš./ha. Průměrný výnos bývá za stejné období kolem 18 až 20 t/ha suché hmoty. Fytomasa Ozdobnice má při cca 15% podílu vlhkosti výhřevnost okolo 14,5 MJ/kg.

Ing. Zdeněk Krejčí, ECČB
Rakouská exkurze na OZE a životní prostředí v praxi
Sdružení pro záchranu prostředí Calla z Českých Budějovic uspořádalo exkurzi do Horního Rakouska věnovanou OZE a jejich vlivu na životní prostředí. Účastníci se mohli seznámit s provozem malé vodní elektrárny ve Schläglu, která reprezentuje zajímavý způsob řešení.

Druhou zastávkou byla také vodní elektrárna ve dvojměstí Aigen - Schlägl. V Rakousku pochází 65 % elektrické energie z vody, z toho MVE pokrývají 10 % spotřeby elektrické energie. V celé spolkové zemi je 2,5 tis. MVE, to jsou zařízení do výkonu 10 MW. V Horním Rakousku je cca 610 instalací MVE, které ročně vyrobí 650 mil. kWh.
V programu byla také prohlídka Bioplynové stanice v Gutau. Elektrický výkon kogenerační jednotky činí 250 kW, technologické zařízení na výrobu bioplynu je schopno zvýšit výkon na dvojnásobek Hlavními surovinami je obilí a kukuřice.

Antonín Vaculík
V letním bazénu Neratovice se chladí elektromotory
Energetická náročnost vlastní technologie úpravy vody je dána její technickou úrovní, příslušnými předpisy a vlastní dispozicí plaveckého bazénu - zde je možnost úspor velmi omezená. Významnější ovlivnitelnou položkou je nezbytný ohřev upravované vody. Do popředí vystupují zdroje levného tepla, i když třeba jen pro doplňkový ohřev. Stále více se využívá solárního ohřevu, tepelných čerpadel nebo rekuperace tepla odpadních vod. Novým, i když skromnějším příspěvkem levných zdrojů tepla je využití energetických ztrát motorů oběhových čerpadel. Oběhová čerpadla jsou vždy nezbytným článkem v technologickém řetězci úpravy vody a elektrické ztráty jejich motorů ohřívají strojovnu. Pracují i v době, kdy není bazén využíván, celých 24 hodin. Jsou stálým a nezávislým zdrojem odpadního tepla, nevyžadují žádná přídavná zařízení, žádné zásahy do stavebních prvků, změnu dispozice strojovny nebo dokonce zásah do konstrukce bazénu.

 
 
Reklama