Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 3/2005 (červen 2005)
Datum: 20.6.2005
Rozšířené obory: energetika ve stavebnictví, nízkoenergetické domy, finanční rádce, legislativa OZE
obrázek titulky

Dr. Zdeněk Kučera
Rakouské energetické dny
Součástí letošních Teplárenských dnů v Hradci Králové byl 1. ročník Rakouských energetických dnů, na jejichž přípravě a pořádání se podílela Rakouská energetická agentura, Rakouské velvyslanectví v Praze, Rakouská hospodářská komora, Česká energetická agentura a další. Účelem byla prezentace zkušeností rakouských firem, agentur a institucí s rozvojem obnovitelných zdrojů energie a předložení způsobů realizace společných investičních a technologických projektů. Konference vyústila v počátek dlouhodobé spolupráce pro více než 20 českých a rakouských firem při využívání ekologické energetiky.

Dr. Zdeněk Kučera
Zákon o OZE - E pur si muove
Po dvou letech zdlouhavých projednávání návrhu zákona o OZE letos překvapivě rychle tento dokument obě komory parlamentu schválily. Velkým překvapením bylo však stanovisko prezidenta republiky, který zákon nepodepsal, ale ani nezamítl. Hlavní body stanoviska prezidenta i námitky zástupců rezortů, kteří na přípravě znění pracovali jsou obsahem analytického článku.

Ing. Arch. Pavel Šmelhaus
ABECEDA NÍZKOENERGETICKÝCH DOMŮ
Pravidelné rozšířené téma Alternativní energie je tentokrát zaměřeno na energetiku ve stavebnictví a hlavně na nízkoenergetické domy. Téma zpracoval Ing. Arch. Pavel Šmelhaus, odborník na projekty nízkoenergetických domů a autor nedávno vyšlé a v AE recenzované knihy - Nízkoenergetické domy.

Klíčové technologické detaily pro nízkoenergetické domy
Autor se zabývá výběrem stavebních materiálů, které dosahují tepelných odporů, na nichž kategorie NED začíná. Díky novým materiálům a koncepcím je tatam volba zda stavba dřevěná nebo zděná.

Lias Vintířov
Dobře bydlet
Výrobce představuje část své produkce stavebních materiálů, které potvrzují, že trend budoucího stavebnictví je v energetických vlastnostech.

Ing. Arch. Pavel Šmelhaus
Mýty a skutečnost nízkoenergetických domů
Na třech vybraných stavbách autor porovnává, zda při volbě materiálu stavebník dosáhl toho, co od objektu očekával - výrazné energetické úspory.

Ing. Jan Novák
Rockwool v nízkoenergetických domech
Výsledky měření na realizovaných domech s použitím materálů Rockwool ukazují trend vlastností stavebních materiálů. Pro dosažení nízké spotřeby energie na vytápění byly využity vlastnosti minerálně vláknitých izolačních materiálů. Hlavní myšlenkou hodnoceného projektu bylo vytvořit dům s nízkou energetickou náročností a důrazem na využití obnovitelných zdrojů energie. Přednost měly stavební materiály přírodního původu anebo takové, které lze snadno recyklovat po jejich dožití ve stavbě. Celkové investiční náklady nesměly přitom překročit hodnoty obvyklé pro běžnou výstavbu rodinných domů.

Ing. Arch. Pavel Šmelhaus
Vyplatí se stavět nízkoenergetické domy?
Autor odpovídá na řadu nejčastěji kladených otázek, týkajících se NED. Pochopitelně vychází z finančního srovnání mezi bydlením v bytech či vlastních domcích. Život v domku si vyžaduje vyšší náklady jak na bydlení, tak na dosažitelnost zaměstnání, nákupů, služeb a podobně. Ale hodnotí také jiný životní styl, naplnění představ stavebníka o bydlení, vybavení interiéru.

Energeticky pasivní dům v Rychnově - první v ČR
První stavba domu, který splňuje parametry energicky pasivního domu (EPD), tedy objektu, který má spotřebu nižší než 15 kWh/m2 byla dokončena v Rychnově u Jablonce. Kromě stavebních materiálů, stavebního provedení je důležitý i systém vytápění, klimatizace a rekuperace tepla.

PRE Pražská energetika
Když spí, ani chleba nejí - ale elektřinu ano!
V každé domácnosti je nějaký ten elektrický spotřebič, který je zapojen do takzvané pohotovostní funkce. Svítí kontrolkou, displejem a - čerpá desítky wattů spotřebované elektrické energie.

FINANČNÍ RÁDCE

Martin Dašek CEEF
Možnosti financování investic do úspor energie
Autor shrnuje dvouleté zkušenosti z financování energeticky úsporných projektů s využitím finančních zdrojů tzv. strukturálních fondů. Doporučuje využít zkušenosti renomovaných bank či finančních agentur při realizaci velkých projektů.

Ing. Vladimír Sochor
Financování energeticky úsporných projektů
Při financování energeticky úsporných projektů doporučuje autor využití metody EPC, která je vhodná především v komunální sféře.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Státní energetická koncepce České republiky
Shrnující materiál vycházející z ucelené vize českého energetického hospodářství, tak jak je naplánována až do roku 2030. V ní je patrný poměr silové energie, především jaderné a více využívané obnovitelné zdroje energie.

Ing. Evžen Přibyl
Československá solární historie
Solární energetika má počátky v Československu už od 80. let. Jedním z prvních systémů využívající sluneční energii k ohřevu technologické vody je zařízení koželužny v podniku ZAZ v Novém Bydžově.

Zdeněk Kučera
Kauza: Pálení obilí
Před několika týdny zareagovala veřejnost na informace z tisku o záměru akciové společnosti ČEZ využívat přebytečného obilí k energetickým účelům.. Jaké je stanovisko ČEZu k této úvaze a jak je možno využívat obilí jinak než v potravinářství, hledal autor jak na ČEZu ale i na Ministerstvu zemědělství.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Solární soustava pro chalupáře
Že se objevují stále častěji solární systémy na administrativních či obytných budovách je dnes už dost obvyklé, ale že příznivci této energie instalují zařízení i na svých chalupách značí, že víra v obnovitelné zdroje v českých rovnoběžkách má stále více zastánců.

Peter Horbaj, TU Košice
Změna palivové základny z uhlí na biomasu
Snaha po úsporách a jisté nezávislosti vede více a více obcí ke změně energetického média. Autor přispěl zkušenostmi obce Dobšiná, která společně s firmou Raden přestavěla obecní kotelnu na nové energetické zařízení s využitím biomasy.

Ing. Jan Vacek
Vírové větrací hlavice
Energii větru je možno využít i k ventilaci. Navrhované zařízení vytváří stacionární vír, který podporuje odsávání vzduchu. Zařízení je vhodné například v tunelech a průmyslových halách.

Zdeněk Kučera
Alternativní paliva v dopravě
V květnu vláda schválila Program podpory alternativních paliv v dopravě - zemní plyn. Situace způsobená hlavně dopravou kamionů přes naše území ukazuje značné znečištění ovzduší a řešení už nesnese delšího odkladu. Ale co bude dříve - síť čerpacích stanic s CNG, nebo importéři začnou dovážet automobily s plynovými motory a vytvoří tlak?

Břetislav Koč
Svět 2004: přibylo 8321 větrných megawattů
Kapacita větrné energetiky se výrazně rozrůstá ve všech zemích světa. V čele tabulky v instalovaném výkonu je Německo, které má už celkových16 600 MW, druhé je Španělsko, třetí USA. Česko je na 36. příčce se 17 MW.

Viktor Laika
Vodní trkač - čerpání bez elektřiny
Autor představuje pozoruhodné řešení, - trkač, který čerpá vodu a využívá její spád a tlak. Zařízení pracuje na principu vodního rázu, který vzniká v potrubí prudce protékající vodou.

 
 
Reklama