Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 1/2004 (únor 2004)
Datum: 18.2.2004
Rozšířené obory: skleníkové plyny, legislativa OZE, chlazení
obrázek titulky

Rozhovor s ředitelem SFŽP ČR
Alternativní energie je populárně odborný časopis zaměřený na využívání obnovitelných zdrojů energie a energeticky úsporná opatření, snažíme se podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie v naší zemi, stejně tak jako SFŽP. Jak byste zhodnotil loňský rok v porovnání s roky předchozími z hlediska pozice fondu vůči potenciálním investorům do OZE a potenciálním žadatelům o podporu z fondu? Na loňský rok bylo slibováno zjednodušení a zrychlení celého procesu od žádosti až po vyplacení podpory. Myslíte, že se fondu podařilo naplnit tento záměr ?

Kofi A. Annan
Novoroční poselství 2004 generálního tajemníka OSN
Přestože se bohatším zemím daří stále lépe, chudším se daří stále hůře. Přitom se problémy chudých mohou tak jednoduše a přitom nebezpečně dotknout bohatých. Myšlenky, kterém by neměly zapadnout.

Adéla Horáková
Právní rámec klimatických změn
Mezinárodní i české právo ve vztahu k emisím skleníkových plynů. Stručný a vyčerpávající přehled dokumentů.

Jana Szomolányiová
Obchod s emisemi v rámci Evropského společenství
V říjnu 2003 byla vydána Směrnice ustanovující rámec obchodování s emisními povoleními pro skleníkové plyny v rámci ES od roku 2005. Co bude účast v systému znamenat pro Českou republiku?

Mgr. Jiří Rojek
Co s biomasou v Čechách?
V prosincovém čísle "Alternativní energie" jsme se zabývali problematikou hlavního zdroje biomasy, odpadního dřeva v lese po těžbě a při prvních prořezávkách. V první polovině měsíce ledna jsme dokončili vývoj a provozní zkoušky zařízení, které je nedílnou součástí námi vyráběného drtiče pod novým označením DH 11.

Karel Merhaut
Tepelná čerpadla - energetický hit doby!?
Dokončení článku z minulého čísla, závěrečná kapitola Teplo z tunelu. Informace o energetickém využívání drenážní vody ze švýcarských tunelů, parametry, konkrétní příklady.

Ing. Juraj Krivošík
Prostředky pro osvětlování interiérů
Další pokračování "zimního" seriálu, tentokrát o světelných zdrojích a svítidlech včetně odpovědí na často kladené otázky.

Překlad: Hovorková M.
Mobilizace investic v oboru obnovitelných zdrojů energie
Obnovitelné zdroje energie by mohly být jednou z nejoblíbenějších příležitostí pro investování v období nadcházejícího desetiletí, píše Virginia Sonnfag - O´Brien. Investoři hledají způsoby jak investovat svůj kapitál dlouhodoběji. Současnost je pro obnovitelné zdroje energie velmi komplikovaná. Dnešní doba je však velmi těžká pro jakýkoli byznys, zejména pokud se jedná o jeho počátky. Účetní skandály, prudký pokles obyvatelstva a poctivého soukromého trhu přiměly investory vyčkávat. K tomu přispěla také geopolitická nestabilita způsobená událostmi na Středním východě. V poslední době se zdá, že se tato situace může velmi rychle změnit, podle předních expertů z oboru financí a energie má trh OZE potenciál stát se jednou z nejlepších investic v nastávajícím desetiletí. Energetičtí experti v USA zaznamenávají narůstající zájem o alternativní energii z řad tradičních technologických investorů a velké ropné a energetické společnosti zvyšují kapitál v OZE.

Ing. Juraj Krivošík
Analýza spotřeby energie na příkladu praní prádla v domácnostech
Nový pohled na energetickou efektivitu domácí automatické pračky z pohledu spotřeby energie na její výrobu, na její provoz po dobu životnosti a na výrobu pracích prášků po dobu životnosti pračky.

Milan Smrž
Třetí ročník České sluneční ceny EUROSOLARU - 2003
Informace i obrázky z předávání výše uvedené ceny obci Jindřichovice pod Smrkem a redakci časopisu Alternativní energie v budově Senátu ČR.

Pozvánka na veletrh ECO CITY
Zajímavý seznam "energetických" aktivit, které budou k vidění nebo k projednávání na výše uvedeném veletrhu ve dnech 11. - 13. března v Praze Letňanech.

Překlad: Skácel D.
Biomasa - prastaré obnovitelné palivo
Biomasa je nejstarší forma obnovitelné energie, lidé ji využívají již od té doby, co byl objeven oheň. Prosazení využívání biomasy je ekonomicky atraktivní možností, je to alternativa k tradičním fosilním palivům. Současný vývoj využívání energie z biomasy sleduje Lucy Callaghan ze společnosti Alstom. Dnes je tendence stavět malé elektrárny na biomasu , jejich úroveň výkonnosti je pak relativně nízká, ale výše investic je podobná jako v případě tradičních elektráren. Ačkoli je palivo snadno dostupné, omezujícími faktory je jeho množství a náklady na přepravu do lektráren. Díky těmto omezením je optimální velikost takové elektrárny 15 MW až přibližně 40 MW kromě zvláštních případů, kde biomasa tvoří v podstatě vedlejší produkt. Přesto však zájem o biomasu v celém světě stále roste.

Technologie LONVORKS
Firemní informace o technologii, která využívá sítě distribuované inteligence pro řídicí aplikace, vytvořená americkou firmou Echelon a podporovaná komunikačním prostředím LonTalk. Způsoby praktického využití např. u "inteligentního domu", v systémech sběru a přenosu dat ze statických elektroměrů a dalších měřicích zařízení.

Pramen ČEZ
Totální rotace
Navazující nové informace na článek v AE 103 na historické využité větrné energie pro pohon lodí dle Flettnerova principu (otáčející se válce).

Sluneční kolektory - realizace solárních systémů
Firemní informace o velkém realizovaném solárním systému pro základní školu v Čelákovicích pro ohřev bazénové vody a přípravu TUV.

Miroslav Gežo
Větrné turbíny 21. století II
Skok v trendu vývoje větrných turbín byl za posledních zhruba 5 roků obrovský. Především co do velikosti nominálního výkonu turbín. Ještě v období kolem roku 1996 se zdálo a nesčetněkrát publikovalo v odborných časopisech, že vrchol výkonových řad větrných turbín bude maximálně kolem výkonu 1 -1,5 MW. Nasvědčovaly tomu jak hlediska ekonomická, tak hlediska technických možností. Obsazením lokalit s dobrou průměrnou rychlostí větru přišel nástup "offshore" větrných farem (větrné farmy stojící mimo pevninu). Naskytla se možnost výroby větších a výkonnějších turbín. Výhody spočívají především v tom, že výkon turbín se mohl zvyšovat při stávající velikosti průměru rotorů. Toto je ovlivněno vyššími hodnotami průměrných rychlostí větru nad povrchem moře ( koef. drsnosti povrchu).

Ing. Mario Gero
Chlazení kolem nás
Chlazení, se kterým se můžeme setkat doslova na každém kroku, je zajímavé tím, že se netěší veřejnému zájmu tak, jako tepelná technika. Rozbor tohoto stavu, hledání energetických úspor u chlazení, energetická optimalizace.

Pramen ČEZ
Koloběh uhlíku ve formě CO2 v přírodě
Přehledný celosvětový stav koloběhu oxidu uhličitého při fotosyntéze na pevnině, při odlesňování a spalování fosilních paliv a na moři.

Ing. Marián Mešter, Katedra elektroenergetiky FEI TU v Košiciach
Obnoviteľné zdroje energie v číslach
So vstupom do Európskej únie berie Slovensko na seba záväzky vyplývajúce zo smerníc, ktoré sa v oblasti energetiky spájajú aj s využitím obnoviteľných zdrojov energie. V "Komplexnej monitorovacej správe o pripravenosti SR na členstvo v EÚ za obdobie september 2002 - máj 2003" sa v kapitole 14. Energetika okrem iného uvádza:
"V apríli 2003 vláda SR schválila Koncepciu využívania obnoviteľných zdrojov energie, ktorej cieľom bolo identifikovať kľúčové oblasti a možnosti využívania obnoviteľných zdrojov energie, poukázať na ich význam a sformulovať návrhy riešení základného rámca určeného na zvýšenie a rozvoj využívania obnoviteľných zdrojov energie vo všetkých sektoroch na Slovensku.". Koncepcia sa zaoberá definovaním potenciálu obnoviteľných zdrojov Slovenska, analýzou súčasného stavu a implementačnými mechanizmami. Časť je venovaná aj výzvam a cieľom, vyplývajúcim z predkladanej analýzy. Existujúce ekologické problémy si vynucujú také zmeny v hospodárstve krajín, ktoré by viedli k podpore trvalo udržateľného rozvoja, zaručujúceho elimináciu negatívnych dopadov výroby a spotreby energetických zdrojov.

Ján Struška
Nové cesty v klimatizaci - solární chlazení věže EAR v Prištině
Úspěšné ověření možnosti solárního chlazení a přípravy TUV v opravené budově Evropské agentury pro rekonstrukci země (227 m2 kolektorové plochy, chladicí výkon 108 kW, topný výkon 170 kW).

Ing. Jaroslav Peterka, Csc.
Solární systém se zasklenými radiátory
Další článek mapující československou solární historii seznamuje čtenáře se systémem 45 zasklených radiátorů pro přípravu TUV z roku 1981 - 83.

Ing. Miroslav Šafařík, Český ekologický ústav
Podpora využívání obnovitelných zdrojů v ČR - věčný boj?
Ve dnech 19. - 21. ledna 2004 proběhla v Berlíně evropská konference o cílech a o společných postupech v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie v rozšířené Evropě do roku 2020. Rok 2004 je pro tuto oblast klíčovým nejen v expandující Evropě, ale zejména u nás, v české kotlině. Vbrzku se rozhodne o energetické koncepci na dalších 25 let a v Parlamentu se začne projednávat do značné míry kontroverzní zákon o podpoře energie z OZE. Proč kontroverzní? Jednak je stále ještě velmi obtížné mnoha lidem, poslance nevyjímaje, vysvětlit, proč jsou OZE tak důležité. A vysvětlovat někomu, že z hlediska prostého přežití šesti nebo osmi miliard lidí na této planetě je nezbytné společně směřovat ke 100% zásobování OZE někdy v budoucnu?

Mirek Hřebecký
Zkušenosti s teplovzdušným vytápěním a strojovým větráním DUPLEX
Podobně jako vy jsem si v minulých číslech Alternativní energie přečetl se zájmem články ředitele fy.Atrea Ing.Morávka o jeho systémech teplovzdušného vytápění a strojového větrání DUPLEX. Rozhodli jsme se vybavit popsaným systémem svůj rodinný dům jako jedni z prvních a rád bych se s vámi podělil o praktické zkušenosti po více než roce používání, kdy naše zařízení DUPLEX RD 2000 běží druhou topnou sezónu.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Solární systém se "samovybíjením"
Článek pro tentokrát mapuje evropskou solární historii (SRN) a ukazuje, jaké problémy začínající solární systémy přinášely. Zkušenosti jsou aktuální i dnes.

Ing. Dalibor Skácel
Člověk a energie v souvislostech II
Člověk a jeho vývoj je neuvěřitelně spjat s energetickou spotřebou, čím více dokáže spotřebovat energie, tím se rychleji vyvíjí, pokud využívá přirozenou současnou energii, která se generuje po dobu jeho existence, vyvíjí se pozitivním a přirozeným směrem, jde s přírodou. Pokud však využívá energetické zdroje, na které nemá přírodní a existenční právo, směřuje k záhubě. Tyto zdroje, mezi které řadíme fosilní paliva a jadernou energii, jsou mnohem koncentrovanější a možňují nám lidem se rozvíjet příliš rychle a nekontrolovatelně - neudržitelným směrem.

 
 
Reklama