Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Energetický trh burzy využívá stát k centralizovaným nákupům elektřiny a plynu

Datum: 5.3.2019 6:39  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce podle tiskové zprávy ČMKBK

Ministerstva realizovala v roce 2018 centrální nákupy elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB), která funguje jako centrální tržní místo pro dodávky konečným odběratelům.

Už v prvním pololetí si energie na ČMKB zajistilo ministerstvo obrany prostřednictvím příspěvkové organizace Armádní Servisní. Podle závěrečné zprávy uveřejněné na profilu zadavatele byl nákup realizován v květnu, tedy ještě před loňským růstem cen energií. Resortu obrany se tak podařilo zajistit téměř 130 tisíc megawatthodin elektřiny za cenu 1088 Kč/MWh, resp. za 1065 Kč v nízkém napětí. Zemní plyn v objemu 248 tisíc MWh bude resort obrany v roce 2019 odebírat v maloodběru za 512 Kč/MWh, ve velkoodběru za 509 Kč/MWh.

Ministerstvo dopravy nakoupilo loni pro celý resort na ČMKB prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle zveřejněných údajů pořídilo koncem srpna 276 tisíc MWh elektřiny na rok 2019 v hodnotě 367 milionů korun a v říjnu na stejné období i 173 tisíc MWh zemního plynu v hodnotě 115 milionů korun. U elektřiny byl zvolen nákup s postupnou fixací ceny, kde u kontraktu silové elektřiny ve vysokém napětí se sdruženou službou dodávky SŽDC dosáhla koeficientu 102,5 procenta. U stejného produktu bez sdružené služby dodávky bylo dosaženo koeficientu 104,1 procenta. Zemní plyn nakoupil resort ministerstva dopravy s jednorázovou fixací.

Na profilu zadavatele informovalo o nákupu energií na kladenské burze také ministerstvo zemědělství. To si zajistilo přes 40 tisíc MWh elektřiny a 61 tisíc MWh zemního plynu na rok 2019 začátkem září 2018. Hodnota dodávky elektřiny představuje necelých 60 milionů korun, u zemního plynu zhruba 42 milionů korun.

Podle říjnového průzkumu Hospodářských novin nakoupila v roce 2018 na ČMKB pro své resorty rovněž ministerstva životního prostředí, financí, spravedlnosti či zdravotnictví. Některá ministerstva měla energie nakoupené na rok 2019 na základě víceleté fixace z předchozích let.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Elektřinu nebo plyn lze nově koupit jednoduše jako v e-shopu

19.3. 00:42   Sjednání dodávky elektřiny či plynu tak, jak jsme zvyklí z klasických e-shopů. To je novinka Europe Easy Energy (3-E), díky které si mohou zákazníci zařídit výhodnou elektřinu či plyn jednoduše. více >>>

ERÚ udělil rekordní pokutu

18.3. 20:11   Nekalé obchodní praktiky a další stovky přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu, navíc s recidivou jsou důvody, pro které ERÚ uložil dosud nejvyšší pokutu. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 11. TÝDEN 2019

18.3. 7:46   Cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno se držela na letošním minimu, elektřina zdražila. více >>>

Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti

16.3.2019 | Ing. Jan Schindler
Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků kromě ceny i důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Velkou důležitost Češi přikládají také finanční stabilitě zvolené společnosti. Zároveň podle většiny dotazovaných dominantní dodavatelé energií cíleně straší spotřebitele v souvislosti se změnou dodavatele.

Obchodníci, kteří nabízejí ceny plynu vyšší, než je Indikativní cena ERÚ

5.3.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Indikativní cena ERÚ říká, zda ta či ona cena je férová nebo zákazník platí zbytečně mnoho. Jak se změnila tato cena pro první čtvrtletí a kteří obchodníci prodávají plyn pod nebo nad touto cenou?
diskuse: 1 příspěvek, 19.03.2019 17:46

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

technická podpora výrobců