Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rusko se v únoru stalo největším dodavatelem ztekuceného plynu do Evropy

Datum: 4.3.2019 8:04  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Rusko se v únoru stalo největším dodavatelem ztekuceného zemního plynu (LNG) do Evropy. Předstihlo známé dodavatele, jako Katar, Nigérii, Alžírsko nebo USA.

Rusko je známé jako největší dodavatel zemního plynu na světě s dopravou potrubím. Doprava plynu loděmi byla dlouho v této zemi popelkou, první projekty plynových terminálů počítaly s dodávkou plynu do velkých asijských zemí jako Japonsko nebo Čína. Do Asie podle agentury Reuters ale nezamířil žádný náklad plynu z Jamalského poloostrova, což bylo poprvé od loňského května. Přispěla k tomu nižší poptávka po LNG, než se čekalo, a pokles cen v Asii. Výhodou ztekuceného zemního plynu (LNG) je skutečnost, že jej lze dopravovat libovolně po celém světě.

Ruská privátní společnost Novatek, která těží plyn Yamalské oblasti, dodala letos v únoru především do severozápadní Evropy rekordní množství ztekuceného plynu (1 140 tis. tun), což je devatenáct lodí. Rusko se tak vedle plynu dopravovaného potrubní cestou stalo také největším dodavatelem ztekuceného plynu do Evropy a předstihlo tak v dodávkách tradiční vývozní země jako Katar, Nigérii, Alžírsko či nového dodavatele USA, které dodaly 640 tisíc tun.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Elektřinu nebo plyn lze nově koupit jednoduše jako v e-shopu

19.3. 00:42   Sjednání dodávky elektřiny či plynu tak, jak jsme zvyklí z klasických e-shopů. To je novinka Europe Easy Energy (3-E), díky které si mohou zákazníci zařídit výhodnou elektřinu či plyn jednoduše. více >>>

ERÚ udělil rekordní pokutu

18.3. 20:11   Nekalé obchodní praktiky a další stovky přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu, navíc s recidivou jsou důvody, pro které ERÚ uložil dosud nejvyšší pokutu. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 11. TÝDEN 2019

18.3. 7:46   Cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno se držela na letošním minimu, elektřina zdražila. více >>>

Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti

16.3.2019 | Ing. Jan Schindler
Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků kromě ceny i důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Velkou důležitost Češi přikládají také finanční stabilitě zvolené společnosti. Zároveň podle většiny dotazovaných dominantní dodavatelé energií cíleně straší spotřebitele v souvislosti se změnou dodavatele.

Obchodníci, kteří nabízejí ceny plynu vyšší, než je Indikativní cena ERÚ

5.3.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Indikativní cena ERÚ říká, zda ta či ona cena je férová nebo zákazník platí zbytečně mnoho. Jak se změnila tato cena pro první čtvrtletí a kteří obchodníci prodávají plyn pod nebo nad touto cenou?
diskuse: 1 příspěvek, 19.03.2019 17:46

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

Tabulky a výpočty