Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Energetický regulační úřad zveřejnil Indikativní ceny plyn pro 2.čtvrtletí

Datum: 1.3.2019 8:37  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Indikativní ceny plynu ERÚ pro druhé čtvrtletí mírně klesly. Při topení plynem zákazník zaplatí místo 835 Kč 811 Kč za MWh včetně stálého platu a bez DPH.


Obr. 1: Vývoj indikativních cen plynu pro topení (Zdroj dat ERÚ)


Úřad tradičně třicet dnů před koncem čtvrtletí zveřejňuje nové indikativní ceny, kterými dává zákazníkům informaci o cenách plynu, zda jsou férové nebo ne. Indikativní ceny nejsou závazné pro obchodníky, mají pouze informativní charakter. Do indikativních cen je započítán i stálý měsíční plat, takže tuto cenu nemohou zákazníci porovnávat s cenou v cenících, která stálý plat neobsahuje.

Cena plynu ve srovnání s prvním čtvrtletím mírně klesla, ve změně se pravděpodobně promítl trend zvyšování stálých plateb pro obchodníky. U nejnižší spotřeby (vaření) se cena snížila z 1 035 na 1 011 Kč/MWh, u ohřevu vody se cena snižuje z 885 na 861 Kč za MWh a u topení plynem klesá cena z 835 na 811 Kč/MWh.

Porovnání indikativních cen s nabídkami obchodníků pro druhé čtvrtletí je zveřejněno v Kalkulátoru cenu energií TZB – info.


Tab.1: Indikativní ceny plynu pro druhé čtvrtletí 2019 (Zdroj ERÚ)


Tab.2: Vývoj indikativních cen plynu pro topení (Zdroj ERÚ)
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Elektřinu nebo plyn lze nově koupit jednoduše jako v e-shopu

19.3. 00:42   Sjednání dodávky elektřiny či plynu tak, jak jsme zvyklí z klasických e-shopů. To je novinka Europe Easy Energy (3-E), díky které si mohou zákazníci zařídit výhodnou elektřinu či plyn jednoduše. více >>>

ERÚ udělil rekordní pokutu

18.3. 20:11   Nekalé obchodní praktiky a další stovky přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu, navíc s recidivou jsou důvody, pro které ERÚ uložil dosud nejvyšší pokutu. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 11. TÝDEN 2019

18.3. 7:46   Cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno se držela na letošním minimu, elektřina zdražila. více >>>

Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti

16.3.2019 | Ing. Jan Schindler
Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků kromě ceny i důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Velkou důležitost Češi přikládají také finanční stabilitě zvolené společnosti. Zároveň podle většiny dotazovaných dominantní dodavatelé energií cíleně straší spotřebitele v souvislosti se změnou dodavatele.

Obchodníci, kteří nabízejí ceny plynu vyšší, než je Indikativní cena ERÚ

5.3.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Indikativní cena ERÚ říká, zda ta či ona cena je férová nebo zákazník platí zbytečně mnoho. Jak se změnila tato cena pro první čtvrtletí a kteří obchodníci prodávají plyn pod nebo nad touto cenou?
diskuse: 1 příspěvek, 19.03.2019 17:46

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

technická podpora výrobců