Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nepoptávejte energie na základě starých ceníků, počkejte si na nové

Datum: 30.11.2018 7:40  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Lidé poptávají elektřinu nebo plyn na základě starších ceníků. Máme obavy, že jim nový obchodník brzy sdělí, že vybraný ceník bude obsahovat vyšší ceny a zákazníci budou zklamáni.

Denně sleduji poptávky v Kalkulátoru cen energií TZB-info a mrzí mne, že lidé, když jim jejich dodavatel oznámí, že bude elektřina nebo plyn od nového roku dražší, hledají levnější energie u nás. To, že hledají a že hledají právě u nás není důvodem k pesimismu, vybrali si nás jako zdroj nezávislých informací, zdroj prověřený roky. Tato důvěra sice potěší, ale mrzí mne a dokážu si představit to zklamání, když si vyberou produkt dodavatele, o kterém se domnívají, že je dobrý, cenově výhodný nebo, že s ním dokonce ušetří a nový dodavatel jim za pár dnů oznámí, že zdražuje. Oni pak zjistí, že by možná i ušetřili, kdyby dodavatele vůbec neměnili.

Zdražení velkoobchodních cen elektřiny i plynu je tak velké, že se dotkne téměř všech zákazníků, kteří dosud nemají fixované ceny. Jediná otázka je, zda změny nastanou nyní nebo během prvních měsíců příštího roku.

Chtěl bych proto upozornit, že ceníky s datem platnosti od 1.1.2018 nebo starší bez fixace ceny budou během několika dnů změněny. Vybírejte prosím z ceníků, které byly zveřejněny v říjnu a později. V této době, na rozdíl od let minulých, doporučuji se pokusit zafixovat cenu energie ještě na základě letošních ceníků na co nejdelší dobu, několik málo možností ještě zbývá.

Pro ty, kteří se nechtějí vázat, by měli vybírat z nových nabídek až příští týden, protože během tohoto víkendu bude s velkou pravděpodobností probíhat zveřejňování nových ceníků.

Změna dodavatele je jednoduchá, stačí sepsat smlouvu s novým, vybraným dodavatelem a ten vše zařídí.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Skupina ČEZ vydělala v prvním čtvrtletí 8,3 miliardy korun

15.5. 19:37   Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ dosáhl v prvním čtvrtletí 19,3 mld. Kč, meziročně o 10 % více. Čistý zisk vzrostl o 14 % na úroveň 8,3 mld. více >>>

Jak se zvýší ceny elektřiny v důsledku odchodu německé energetiky od uhlí

11.5.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Společnost ICIS zveřejnila analýzu dopadu odstavení německých uhlených elektráren na ceny elektřiny v následujících letech. Ceny elektřiny porostou nejen v Německu, ale i v sousedních zemích.

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 18. TÝDEN 2019

5.5. 9:33   Roční kontrakty elektřiny zlevnily proti předchozímu týdnu v nízkém napětí o 2,6 procenta na 1370 Kč/MWh a cena ročních kontraktů zemního plynu klesla o 5,9 procenta na 538 Kč/MWh. na 538 Kč/MWh. více >>>

Rada ERÚ má nového předsedu a pátého člena

2.5. 20:38   Vedení Rady Energetického regulačního úřadu se ujal nový předseda, stávající člen Rady Jan Pokorný. Do funkce nastupuje také nový člen Rady, Ladislav Havel. více >>>

Nákup na komoditní burze je dnes standardním způsobem zajištění energie

2.5.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Komoditní burza je účelným a zároveň bezpečným nástrojem k nákupu energií pro instituce i samosprávy měst a obcí, shodli se účastníci konference nazvané Efektivní a bezpečné nákupy energií pro veřejnou a státní správu, kterou 24. dubna v Praze uspořádal Ekonomický deník.

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

Tabulky a výpočty