Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Domácnosti na Slovensku si připlatí za energie

Datum: 7.11.2018 6:44  |  Autor: ENERGY-HUB

Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu nebo jen mírného zvýšení cen některých energií za zemní plyn, elektřinu či teplo připlatí.

Energetický regulační úřad ÚRSO již schválil zdražení plynu či tepla, očekávají se rovněž vyšší ceny elektřiny pro rodiny. Důvodem jsou kromě jiného stoupající ceny na burzách.

ÚRSO naposledy povolil zvýšení cen plynu dominantnímu prodejci komodity, státní společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Domácnostem tak ceny plynu od SPP stoupnou v průměru o šest procent již od začátku prosince, zatímco obvykle se ceny mění na přelomu let.

Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga o uplynulém víkendu odhadl, že elektřina domácnostem podraží o šest až sedm procent. Zdražení energií zdůvodnil stoupajícími cenami elektřiny či plynu na světových burzách.

Vyšší cely plynu, které využívá řada tepláren, se projeví také v cenách tepla. Kromě toho ÚRSO dříve začal povolovat zvýšení cen tepla i kvůli stoupajícím nákladům tepláren na emisní povolenky.

Náklady na bydlení včetně energií se na Slovensku podílejí čtvrtinou na spotřebním koši, z něhož se počítá inflace. Na začátku letošního roku elektřina domácnostem na Slovensku zdražila o 2,7 procenta, plyn o 0,38 procento a teplo o procento. V předchozích letech ceny regulované ceny většiny druhů energií naopak klesaly.

Více zde

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Budoucnost plynu – zvýší se ceny plynu?

21.4.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Trh s plynem se mění. Díky silně se rozvíjející dopravě plynu tankery se plyn stává komoditou s celosvětovou tvorbou cen. V blízké budoucnosti budou mít rozhodující vliv na cenu jiné mocnosti, než dnes. Jaké jsou trendy, s čím se počítá a vzrostou ceny plynu vlivem jeho nedostatku pro nás spotřebitele?
diskuse: 3 příspěvky, poslední 21.04.2019 11:32

Pražská energetika zvyšuje ceny elektřiny

20.4. 21:38   Dominantní pražský dodavatel elektřiny Pražská energetika a.s. oznámil zvyšování ceny elektřiny pro stávající zákazníky, kteří mají ceník produktové řady PRE PROUD KOMFORT. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 16. TÝDEN 2019

20.4. 19:50   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 16. týdnu uzavřeno 117 kontraktů na dodávku 807,6 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 823,9 milionu korun. více >>>
Zdražování proudu pokračovat, energetický trh v roce 2019, Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info

Zdražování elektřiny bude pokračovat, situace na energetickém trhu v roce 2019

20.4.2019 | redakce
Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 %, plyn zdražil téměř o 30 %. Roční kontrakty elektřiny v NN vzrostly meziročně o 43 %, zemního plynu o 27,3 %. Prostor pro otázky k energetickému trhu v roce 2019.

Ceny klesly, objemy obchodů na energetické burze ČMKB byly v 1. čtvrtletí rekordní

16.4. 21:00   Letošní první čtvrtletí bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) zatím nejúspěšnějším začátkem roku od otevření trhu s energiemi. více >>>

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

Tabulky a výpočty