Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Domácnosti na Slovensku si připlatí za energie

Datum: 7.11.2018 6:44  |  Autor: ENERGY-HUB

Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu nebo jen mírného zvýšení cen některých energií za zemní plyn, elektřinu či teplo připlatí.

Energetický regulační úřad ÚRSO již schválil zdražení plynu či tepla, očekávají se rovněž vyšší ceny elektřiny pro rodiny. Důvodem jsou kromě jiného stoupající ceny na burzách.

ÚRSO naposledy povolil zvýšení cen plynu dominantnímu prodejci komodity, státní společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Domácnostem tak ceny plynu od SPP stoupnou v průměru o šest procent již od začátku prosince, zatímco obvykle se ceny mění na přelomu let.

Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga o uplynulém víkendu odhadl, že elektřina domácnostem podraží o šest až sedm procent. Zdražení energií zdůvodnil stoupajícími cenami elektřiny či plynu na světových burzách.

Vyšší cely plynu, které využívá řada tepláren, se projeví také v cenách tepla. Kromě toho ÚRSO dříve začal povolovat zvýšení cen tepla i kvůli stoupajícím nákladům tepláren na emisní povolenky.

Náklady na bydlení včetně energií se na Slovensku podílejí čtvrtinou na spotřebním koši, z něhož se počítá inflace. Na začátku letošního roku elektřina domácnostem na Slovensku zdražila o 2,7 procenta, plyn o 0,38 procento a teplo o procento. V předchozích letech ceny regulované ceny většiny druhů energií naopak klesaly.

Více zde

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Ceny elektřiny a plynu na Infothermě 2019

24.1.2019 | redakce
Letošní Infotherma znamenala ve srovnání s předchozími lety zvýšený zájem o instalaci zařízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ceny elektřiny a plynu zajímaly především starší generaci návštěvníků.

Jak to vypadá s novými ceníky elektřiny a plynu v letošním roce?

19.1. 1:59   Cena elektřiny na burzách za poslední dva roky narostla tak významně, že toto zvýšení se nevyhnutelně muselo projevit i u cen pro domácnost, odpovídal Ing. Jan Schindler na dotaz Lidových novin. více >>>

Bilance ČMKB v roce 2018: Průměrně 31 kontraktů denně

14.1. 19:32   Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) bylo loni uzavřeno 7783 kontraktů, tedy v průměru 31 kontraktů denně. více >>>

Cena elektřiny na kladenské burze se za rok zvýšila o 40 % a cena plynu o téměř 30 %

9.1.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce, podle tiskové zprávy ČMKBK
Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 procent, plyn zdražil o téměř 30 procent, příčinou je prudký růst cen na velkoobchodních trzích.

Ukončení distribuční smlouvy v Praze pro EASY energie s.r.o.

7.1. 20:10   Dne 7.1.2019 dojde k ukončení smlouvy o distribuci uzavřené společností PREdistribuce, a.s. s dodavatelem elektřiny EASY energie s.r.o.. více >>>