Nové rozkladové komise zahájily činnost

Datum: 2.9.2017 10:30  |  Autor: Jan Schindler, redakce, podle tiskové zprávy ERÚ

Dne 1. září 2017 se ujali funkce členové třech nových rozkladových komisí.

Dne 1. září 2017 se ujali funkce členové třech nových rozkladových komisí – Rozkladové komise pro oblast energetické infrastruktury a obchodu, Rozkladové komise pro oblast podporovaných zdrojů energie a Rozkladové komise pro oblast ochrany spotřebitele. Členy rozkladových komisí nominovala Rada Energetického regulačního úřadu svým usnesením ze dne 22. srpna 2017.

Složení rozkladových komisí odpovídá prioritám, které si vytyčila Rada Energetického regulačního úřadu. Velká váha byla kladena na vzájemně se doplňující odbornost jejich členů a zároveň na to, aby byla zachována kontinuita dosavadních rozkladových komisí v činnosti a zejména rozhodování. Tu zajišťuje především opakované jmenování některých členů dosavadních rozkladových komisí, jakož dále i jejich tajemníků. Zvláštní pozornost si určitě zaslouží zřízení zcela nové rozkladové komise, která se bude výlučně zabývat otázkami ochrany spotřebitele.

Rozkladová komise pro oblast energetické infrastruktury a obchodu zasedá ve složení:

JUDr. Hynek Brom (předseda), Mgr. Irena Dӧményová, LL.M., Mgr. Lenka Gachová, Mgr. David Krofta, JUDr. Otakar Švorčík, Mgr. Miroslav Uřičař, doc. Ing. Jiří Vašíček, CSc., Ing. Stanislav Vitner, Ing. Jan Zaplatílek.

Předseda rozkladové komise JUDr. Hynek Brom je 1. místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kde pracuje již od roku 2009. Je expertem na oblast hospodářské soutěže a její ochrany a od 1. března 2016 vede na ÚOHS Sekci hospodářské soutěže. Právě podpora hospodářské soutěže patří mezi hlavní zákonné principy fungování ERÚ. Působí také v akademické sféře, přednášel na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni na katedře veřejné správy.

Rozkladová komise pro oblast podporovaných zdrojů energie zasedá ve složení:

JUDr. Martin Nedelka, Ph.D., LL.M. (předseda), Mgr. Eva Bažantová, prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc., JUDr. Ing. Petr Petržílek, Ph.D., prof. Ing. Oldřich Starý, CSc., Mgr. Luděk Šikola, Ing. Kristián Titka.

Předseda rozkladové komise JUDr. Martin Nedelka, Ph.D., LL.M. je odborníkem na české i evropské soutěžní právo, právo veřejných zakázek a právo regulovaných odvětví. V letech 2009 až 2012 působil v rozkladové komisi ERÚ, mezi lety 2007 a 2009 byl v rozkladové komisi ÚOHS. V současnosti pracuje v advokátní kanceláři Nedelka Kubáč advokáti.

Rozkladová komise pro oblast ochrany spotřebitele zasedá ve složení:

Ing. Ladislav Havel (předseda), Mgr. Vilém Anzenbacher, Mgr. Lukáš Brada, JUDr. Věra Knoblochová, Ph.D., Mgr. David Vyhnálek.

Předseda rozkladové komise Ing. Ladislav Havel je ředitelem Odboru elektroenergetiky a teplárenství na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Je všeobecně uznávaným odborníkem v oboru, podílel se na přípravě energetického zákona i všech jeho následných novel, jeho spojení s Rozkladovou komisí pro oblast ochrany spotřebitele je proto logickým krokem, neboť právě ministerstvo legislativně zaštiťuje problematiku ochrany spotřebitele.

Ustavení Rozkladové komise pro oblast ochrany spotřebitele je zásadní novinkou pro celý energetický trh a zejména pro samotné spotřebitele. Výstupy z rozkladové komise, která je poradním orgánem druhoinstančního rozhodování Rady ERÚ, budou do budoucna sloužit jako zásadní podklady při posuzování obdobných sporů. Řízení se tak urychlí a především se posílí předvídatelnost aplikace spotřebitelského práva v energetice.

Právě zvyšování odbornosti rozhodování, posílené využívání již existujících právních nástrojů aplikace práva a právně - preventivní činnost jsou prioritami ERÚ pod vedením nové Rady. Ačkoliv úřad v žádném případě nepodceňuje svou roli při přípravě nové legislativy, hodlá při ochraně spotřebitele v maximální možné míře využít možností, které mu nabízí již existující zákony. Jde o upřímnou snahu pomoci spotřebitelům co možná nejrychleji a nejefektivněji, a tak zamezit těm nekalým obchodním praktikám v energetice, které mají v současnosti na spotřebitele největší negativní dopad.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 16. TÝDEN 2018

22.4. 11:30   Zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno v 16. týdnu ve velkoodběru i maloodběru zdražil. více >>>

Ceny proudu v Evropě

22.4.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Zdá se vám, že platíte ze elektřinu příliš. Podívejme se na to, kolik se platí v zemích napříč Evropou.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 09.05.2018 16:59

MND patří mezi nejférovější dodavatele energií pro rok 2018

20.4.2018 | MND a.s.
Společnost MND a.s. se letos již druhým rokem po sobě umístila na první příčce v průzkumu Nejférovější dodavatel energií, za kterým stojí srovnávací portál srovnám.cz patřící do sítě Tiscali.

Zákaznická centra Centropolu získala prestižní ocenění CZECH TOP 100

18.4. 7:45   Sdružení CZECH TOP 100 ocenilo profesionální a osobní přístup pracovníků zákaznických center společnosti Centropol. více >>>

Nízká energetická gramotnost české populace brání většímu rozhýbání trhu s energiemi

15.4.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Jen 15 % Čechů si umí porovnat cenu energií, které odebírá, a pouze necelá třetina lidí vnímá proces změny dodavatele energií jako příležitost pro finanční úsporu. Nízká energetická gramotnost limituje i schopnost snižovat náklady – např. prostřednictvím snižování spotřeby energie či nákupem úsporných spotřebičů. Vyplývá to ze studie Energetická gramotnost populace ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.
diskuse: 1 příspěvek, 18.05.2018 13:38
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPlavební komoře u Dětského ostrova byla zamínuta žádost o umístění stavbyModerní bydlení v panelovém bytě: Plánování a průběh přestavby (1. díl)Vačkové spínače na míruPřijďte na seminář Plánovací smlouvy a smlouvy developerů s obcemi