Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Solar Global startuje investiční Fond obnovitelných energií. Počítá s výnosem 6 procent

Datum: 3.2.2017 19:38  |  Autor: Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy společnosti Solar Global

Čtvrtý největší český provozovatel fotovoltaických elektráren Solar Global spouští investiční Fond Obnovitelných Energií (dále FOE), který se specializuje na nákup českých elektráren, vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Fond, pod správou skupiny Solar Global majitelů Vítězslava Skopala a Františka Smolky, vznikl ve spolupráci s investiční skupinou AMISTA. Solar Global vložila do fondu část svého solárního byznysu v hodnotě 300 milionů korun. Celkově plánuje nákupem elektráren utratit až dvě miliardy korun. Investorům, u nichž chce peníze shánět, nabízí výnos 6 procent.

Nový fond zelené energie získal licenci od České národní banky, jeho bankou bude UniCredit a auditorem společnost KPMG. Generálním manažerem fondu se stal významný český manažer v energetice Jan Fousek, který v rámci skupiny Solar Global vede tři společnosti.

Fond nyní vlastní tři fotovoltaické elektrárny, které byly od původních vlastníků nakoupeny v letech 2015 - 2016. Podle Jana Fouska mají elektrárny stabilní tržby, které se blíží hranici 50 milionů korun ročně. Díky fixní struktuře nákladů a neexistenci pohledávek je podle něj vytvořen základ pro predikci zisku. „Počítáme s minimální výnosností 6 procent ročně, ale může to být i více,“ uvádí generální manažer FOE.

Minimální vklad investora je půl milionu korun. Fond chce být volbou pro ty, kteří hledají nerizikovou investici s vysoce nadstandardním zhodnocením. „Investorům nehrozí ani problém s vyplácením podpory OZE. Ta je na celoevropské úrovni pevně zakotvena v unijní legislativě. Bonusem může být i fakt, že fond investuje pouze do rozvoje zelených energií. Do budoucna uvažujeme o rozšíření investičního portfolia i do dalších oblastí OZE,“ dodává František Smolka, jeden ze zakladatelů fondu. Podle zakladatelů fondu budou obnovitelné zdroje energie hrát stále významnější roli v energetickém mixu. „Trh OZE v Česku je velmi fragmentovaný a postupně začíná docházet ke konsolidaci. Vytváří to ideální pozici pro nákupy za zajímavých podmínek, a proto nabízíme dalším investorům šanci využít situaci k nadstandardnímu zhodnocení kapitálu,“ říká druhý zakladatel fondu Vítězslav Skopal.

Díky zkušenostem a know-how, které má skupina Solar Global v oblasti obnovitelných zdrojů, dokáže fond vytipovat správný projekt k investici. Navíc díky sesterským firmám ve skupině umí elektrárny efektivně servisovat či jim obchodovat elektrickou energii.

Expanzi ve skupině Solar Global plánuje také firma Solar Global Roofs, a.s. Před několika lety pro své klienty z řad domácností i firem postavila podobné množství střešních fotovoltaických elektráren jako dodnes např. polostátní energetická skupina ČEZ. Nyní firma podle jejího ředitele Jana Fouska plánuje velký návrat na trh s instalacemi střešních solárních systémů včetně možností akumulace energie, čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), energetického poradenství či doživotního servisu.

Fond Obnovitelných Energií SICAV a.s.

Investiční Fond Obnovitelných Energií SICAV a.s. (FOE) se specializuje na nákup elektráren, vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů typu SICAV s proměnnou výší základního kapitálu. Fond nabízí zhodnocení kapitálu v inovativních oblastech zdrojů obnovitelné energie (OZE), v nichž se zakladatelé fondu pohybují od roku 2007. Partneři skupiny Solar Global stojí za vybudováním dvou předních českých producentů fotovoltaické energie - společnosti ENERGY 21 a následně i skupiny Solar Global.

Skupina Solar Global

Solar Global, čtvrtého největšího tuzemského výrobce energie ze slunce, založil v roce 2009 Vítězslav Skopal, jeden z nejvýznamnějších soukromých investorů do OZE. Skupina vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu 40 MW a další zdroje nakupuje a staví. Skrze své dceřiné společnosti servisuje stovky velkých i malých elektráren, obchoduje s elektrickou energií, investuje do inovativních řešení v oblasti zelené energetiky a podporuje vědu a výzkum v ČR, zejména ve spolupráci s ČVUT.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Zdražování proudu pokračovat, energetický trh v roce 2019, Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info

Zdražování elektřiny bude pokračovat, situace na energetickém trhu v roce 2019

20.4.2019 | redakce
Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 %, plyn zdražil téměř o 30 %. Roční kontrakty elektřiny v NN vzrostly meziročně o 43 %, zemního plynu o 27,3 %. Prostor pro otázky k energetickému trhu v roce 2019.

Ceny klesly, objemy obchodů na energetické burze ČMKB byly v 1. čtvrtletí rekordní

16.4. 21:00   Letošní první čtvrtletí bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) zatím nejúspěšnějším začátkem roku od otevření trhu s energiemi. více >>>

2018: Nejvíce podání spotřebitelů v historii

16.4. 20:38   13 489 spotřebitelů se loni se svým podáním obrátilo na Energetický regulační úřad. Meziročně se jejich počet zvýšil o 14,4 %. Rok od roku přitom roste i složitost řešení. více >>>

Skauti jsou úspěšní, překročili hranici 15 tisíc odběrných míst

13.4.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Skauti mají se svou sítí odběratelů elektřiny a plynu úspěch, na jaře překročili hranici 15 tisíc odběrných míst. Měsíčně až 500 nových uživatelů a dohromady již 15 000 odběrných míst má Skautská energie, společný systém pro odběr elektřiny a plynu, do kterého se mohou přihlásit skauti a skautky, jejich rodiny i známí.

MPO: Návrh opatření proti nekalým obchodním praktikám

11.4. 20:51   Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo řadu legislativních opatření, která mají změnit současnou situaci na trhu. více >>>

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

technická podpora výrobců