Předsedkyně ERÚ vyzývá dodavatele: uvádějte na fakturách datum ukončení smlouvy

Datum: 17.1.2017 7:19  |  Autor: Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší ročně tisíce stížností na nekorektní jednání dodavatelů energií. V současnosti se množí zejména podněty od spotřebitelů, kteří chtějí ukončit smlouvu a ptají se svého dodavatele, kdy mohou odejít bez sankcí.

Nárok na tuto informaci řeší energetický zákon, ale také nový Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem, který vydal ERÚ. „Etický kodex funguje na principu dobrovolnosti. Pod předchozí verzi se ale podepsala naprostá většina dodavatelů energií a jedno z ustanovení řeší právě tuto situaci,“ vysvětluje Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, a dodává: „posláním Kodexu je kultivovat tržní prostředí. Transparentní jednání společností a informování spotřebitele je přitom základním předpokladem zdravé konkurence."

V mnoha zemích Evropské unie, například v Německu či ve Velké Británii, dodavatelé píší termín nejbližšího možného ukončení dodávek bez sankcí přímo do vyúčtování. Zákazník je informován pravidelně, nemusí se na nic doptávat. ERÚ má stejné ambice i v České republice, do legislativy se mu je ale zatím dostat nepodařilo, i když se o to pokoušel.

„Dochází tak k paradoxní situaci, kdy jedna a tatáž firma měří úplně odlišným metrem zákazníkům v České republice a v zahraničí,“ říká Alena Vitásková. „ERÚ proto využívá aktualizace Etického kodexu, kterou právě vydává. Požadavek zveřejnit datum nejbližšího možného ukončení smluv na fakturách je jedním z jeho nových ustanovení,“ popisuje novinky Alena Vitásková.

„Všichni slušní dodavatelé energií by svůj podpis měli připojit pod aktualizovaný Etický kodex, ať už minulý podepsali, či nikoliv. Dají tak dobrovolně najevo svou vůli chovat se k zákazníkům slušně, slušněji, než jim nakazuje samotný zákon. Zároveň radím zákazníkům, aby při výběru nového dodavatele energií vždy přihlíželi k tomu, zda jimi vybraná společnost Etický kodex podepsala.“ Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem včetně jeho signatářů najdou spotřebitelé pod tímto odkazem. ERÚ pomáhá spotřebitelům a podporuje zdravé konkurenční prostředí i dalšími prostředky. Lidé, kteří chtějí ušetřit na dodávkách elektřiny, mohou použít nezávislý srovnávač nabídek přímo na webu úřadu. Od letoška ERÚ publikuje také indikativní cenu plynu, která má lidem ukázat, za kolik plyn prodává obchodník s přiměřenou marží.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Kolik obchodníků nabízí plyn za nižší ceny než jsou Indikativní ceny ERÚ

17.6.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Nedávno Energetický regulační úřad zveřejnil nové indikativní ceny plynu na třetí čtvrtletí. Protože úřad zveřejňuje ceny již více jak dva roky, připomeňme si historii těchto cen, proč byly zavedeny, k čemu mají sloužit a jak se indikativní ceny plynu vyvíjely.

Jak informovat zákazníka o zvýšení ceny, změně podmínek a přiznání distribučních sazeb

10.6.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Výkladová stanoviska mají za cíl ukázat cestu, jakou by Energetický regulační úřad chtěl, aby dodavatelé vůči zákazníkům postupovali, aby se tímto způsobem vykládal zákon. Nyní regulátor vydává výkladové stanovisko k postupu informování zákazníka v případech zvýšení ceny, změny podmínek a přiznání distribučních sazeb.

Trh energií a dodavatelé - aktuálně ve zkratce

9.6. 6:53   Zákazník se může bránit tím, že se o smlouvy zajímá, čte je a nebojí se ozvat, říká Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energí TZB-info, pro Penize.cz a Finance.cz. více >>>

Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích po šesti letech od zavedení

2.6.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Energetický regulační úřad vydal tiskovou zprávu o vydání tzv. Vzorového kodexu, který by si mohli zavést obchodníci jako doplněk stávajícího Etického kodexu z roku 2016. Zdá se však, že je to jakási výhybka, jak přijmout kodex a přitom nepodepsat ten původní.
diskuse: 1 příspěvek, 13.06.2018 14:24

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 16. TÝDEN 2018

22.4. 11:30   Zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno v 16. týdnu ve velkoodběru i maloodběru zdražil. více >>>
 
 

Aktuální články na ESTAV.czArchitektonicky zdařilou továrnu na zpracování bambusu postavili z betonuObjem veřejných stavebních zakázek do června vzrostl o 82 procentPožadavky na doplňování pitné nebo užitkové vody do vodovodu – V.Bezúdržbové terasy Terrace Massive Pro