Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D.

ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Titul Ph.D. získal v oboru „Technika prostředí“ na ČVUT v Praze. Od roku 2014 působí jako výzkumně-vývojový pracovník oddělení Energetické systémy budov v ČVUT UCEEB. Zaměřuje se na modelování energetických systémů budov, na výzkum a vývoj v oblasti solárních tepelných kolektorů a integraci OZE do obvodového pláště budovy.

Archiv článků autora:29.1.2024
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Zvýšení cen energií povzbudilo trh se solárními tepelnými systémy. Ty se podílí na ochraně klimatu, na snižování závislosti na dovozu energií i ochranou před růstem cen energií. Malé systémy ztrácejí pozici. Posilování je naopak vidět u aplikací v průmyslu a CZT.

Ilustrační obrázek (Zdroj: Thermosolar, Žiar nad Hronom)
27.12.2023
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Statistika za rok 2022 znovu potvrdila pozitivní vývoj trhu se solárními kolektory v Evropě. Například Itálie, Francie, Řecko, Polsko a Německo zaznamenaly dvouciferný nárůst nově instalované plochy solárních kolektorů již druhý rok v řadě.

16.1.2023
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Analýza centrálního a decentrálního solárního systému přípravy teplé vody pro bytový dům ukazuje, že využitelný solární zisk a celoroční účinnost jsou podobné, ale zásadně se liší solární pokrytí a potřeba energie záložního zdroje tepla.

28.12.2020
Ing. Viacheslav Shemelin, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Návrh solární soustavy pro přípravu teplé vody v bytovém domě je analyzován počítačovou simulací. Analýza ukazuje vlivy návrhu plochy solárních kolektorů, klimatických podmínek, zapojení cirkulačního okruhu a návrhu objemu solárního zásobníku na solární pokrytí a měrné tepelné zisky.

2.12.2019
Ing. Viacheslav Shemelin, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

TZB-info doporučuje Celosvětový trh solárních termických kolektorů trvale od roku 2010 klesá, nicméně pokles se pomalu zastavuje a při současném trendu lze v příštích letech opět očekávat po dlouhé době růst.

16.7.2018
Ing. Viacheslav Shemelin, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Solární vzduchové kolektory mohou zajistit částečné pokrytí potřeby tepla pro vytápění budovy. Na energetickém modelu konkrétního rodinného domu byla zkoumána roční dodávka tepla pro vytápění pro různé varianty použití vzduchových kolektorových systémů. Z analýzy vyplývá, že oproti použití větrací jednotky s rekuperací vzduchové solární kolektory nepřestavují úsporu z důvodu nízkých solárních zisků a krátké provozní doby v zimním období. Kombinace vzduchových kolektorů s rekuperační jednotkou nepřináší výrazný pokles v potřebě energie oproti samotné rekuperační jednotce, neboť při jejich společném využití dochází ke snížení účinnosti obou zařízení. 
 
Reklama