Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Michal Lom

Archiv článků autora:6.11.2017
Ing. Michal Lom, prof. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Tento článek popisuje základní principy Internetu věcí, podrobně se věnuje jednotlivým typům sítí pro Internet věcí v ČR a jejich výhodám a nevýhodám.

3.4.2017
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z trendů 21. století v oblasti elektronických produktů a informačních technologií je jednoznačně připojování jednotlivých zařízení do internetu a jejich vzdálené monitorování a ovládání. Odvrácenou stranou, o které se zatím příliš veřejně nemluví, je kybernetické zabezpečení těchto zařízení proti útokům hackerů z internetu.

5.12.2016
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Článek je třetím pokračováním ze série Smart Cities aneb města budoucnosti, která uvádí několik konkrétních řešení a aplikací chytrých měst, která jsou již ve světě používány a popisuje jejich přínos pro správu a obyvatele měst. V tomto článku se zaměříme na další dvě oblasti Smart City – chytré bydlení a životní prostředí.

12.9.2016
Ing. Michal Lom

V září roku 1997 začal Hong Kong vydávat bezkontaktní chytré karty, které měly zprvu jasný cíl – placení v městské hromadné dopravě (MHD). Postupem doby se tato karta začala uplatňovat ve většině maloobchodních prodejích, počínaje obchodů se smíšeným zboží přes supermarkety až po restaurace či rychlá občerstvení. Své uplatnění nalezla i v parkovacích hodinách, na parkovištích, prodejních automatech či čerpacích stanicích, ve státní správě nebo dokonce jako přístupová karta do bytových či administrativních budov. Tato karta nese magický název Octopus (překl. chobotnice).

16.5.2016
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Tento článek si dává za cíl uvést několik konkrétních řešení a aplikací chytrých měst, která jsou již ve světě aplikována, a pokusit se popsat jejich přínos pro obyvatele měst. Zaměříme se zde na první dvě ze šesti klíčových oblastí Smart City – správu a řízení města a dopravu.

8.2.2016
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný V češtině je koncept Smart City označován jako chytré město. První článek série seznamuje čtenáře s důvody pro hledání nových pojetí města, definuje pojem Smart City a představuje ho z různých úhlů pohledu.

23.11.2015
Ing. Michal Lom

Recenzovaný Článek pojednává o regulačních jednotkách, které se využívají v systémech automatizace budov a které patří do skupiny tzv. DDC (Direct Digital Control) systémů. Tyto regulátory se nejčastěji používají pro řízení systémů topení, ventilace a klimatizace.

22.4.2013
Bc. Michal Lom, Ing. Václav Matz, Ph.D.

Popsány jsou jednotlivé komponenty VZT jednotky, jejich funkce a na základě modelu VZT jednotky vytvořen algoritmus jejího řízení. Takto vytvořený softwareový modul slouží pro analýzu funkce a energetické zhodnocení chování VZT jednotky. 
 
Reklama