Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků autora: Martin Sedlák


10.8.2017
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

Obec Kněžmost nedaleko Mnichova Hradiště se rozhodla zmodernizovat budovu základní školy. Nový objekt bude maximálně úsporný a doplněný solární elektrárnou tak, aby mohl být energeticky téměř plně soběstačný. Projekt energeticky úsporné školní budovy ukazuje cestu, jak lze spořit budoucí náklady za teplo i elektřinu a zajistit zdravé prostředí pro výuku.

16.10.2016
Ing. Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, Marie Lafantová, PR.Konektor

Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.

6.7.2016
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly.

7.3.2015
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

Stačilo pár let a máme tu stav, kdy šetrná energetika šlape na paty uhelným nebo jaderným zdrojům. A v případě, že do ceny energie zahrneme i dopady na zdraví a přírodu, budou zelené zdroje výhodnější již dnes.

28.1.2015
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

Každé dvě a půl minuty byla v roce 2014 ve Spojených státech připojena jedna nová solární elektrárna. Celkově růst fotovoltaických modulů přinesl investice ve výši 15 miliard dolarů. Vypadá to, že Spojené státy stojí na začátku opravdové obnovitelné revoluce.

23.8.2012
Ing. Martin Sedlák

Jaderné elektrárny jsou závislé nejen na dodávkách jaderného paliva, ale také na dostatku vody k chlazení reaktorů. Letošní vysoké teploty a následná sucha omezují výkon některých atomových zdrojů ve Spojených státech. Výpadkům se v minulosti nevyhnula ani nukleární Francie.

19.4.2010
Martin Sedlák

Vývoj ve stavebnictví směřuje k pasivním stavbám, jejichž technologie se v Evropě rozvíjí již několik desítek let. Francie plánuje přechod na pasivní standard a od roku 2050 je plánována výstavba pouze tzv. kvazinulových domů. V České republice se významnějším impulsem stal program Zelená úsporám. 
 
Reklama