Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rodinný dům v Jeseníku

Podívejte se na další referenční stavbu společnosti Fenix - jde o rodinný dům od RD Rýmařov, který je kompletně vybaven elektrickým přímotopným vytápěním.

Popis objektu: stavba rodinného domu je umístěna přímo v sídelním městě společnosti FENIX Trading spol. s r.o. - v Jeseníku. Jedná se o tzv. montovanou stavbu, v tomto případě o typ SOLO Line 117 od společnosti RD Rýmařov s.r.o.

Jedním z charakteristických rysů montovaných staveb je rychlost výstavby. Stavba tohoto konkrétního domu byla zahájena dne 19.7.2007 (na připravenou základovou desku), během neuvěřitelných dvou dnů byla hotová hrubá stavba a 27.7.2007, po pouhém jednom týdnu od zahájení stavby, byla hotová také fasáda objektu.


Vytápění objektu

Vytápění domu je plně pokryto elektrickým přímotopným systémem. Celé přízemí je řešeno podlahovým vytápěním. V místnostech s keramickou dlažbou jsou topné rohože Ecofloor v lepícím tmelu přímo pod dlažbou.


K instalaci byly použity tzv. atypové rohože - tj. rohože vyrobené společností Fenix přesně na tvar jednotlivých místností. Atypové rohože jsou o cca 20% dražší než typové, tato vyšší investice se však několikanásobně vrátí v podstatně snazší a rychlejší - a tedy i levnější - instalaci.


V obývacím pokoji je laminátová plovoucí podlaha, proto zde byly voleny topné folie Ecofilm. Velkou výhodou folií je, že jsou umístěny bezprostředně pod laminátovou podlahou, proto systém pružně reaguje na změny teplot - ať už je změna vyžadována uživatelem, nebo jiným vlivem - např. osluněním místosti.


Další nezanedbatelnou výhodou - obzvláště u montovaných staveb - je, že folie se pokládají tzv. suchým procesem, tedy bez jakéhokoliv betonování nebo tmelení. Pokládka je tak výrazně rychlejší a jednodušší, současně je možné v podstatě okamžitě položit laminátovou podlahu a systém uvést do provozu.


V druhém podlaží jsou jako krytina položeny koberce, proto se investor rozhodl použít k vytápění místností přímotopné konvektory. Podlahové vytápění v koupelnách je doplněno topnými žebříky, které zlepšují dynamiku náběhu teplot a plní i praktickou funkci sušáku ručníků a osušek.

Regulace

Celé vytápění je řízeno centrální regulací BMR. Tato regulace umožňuje dle nastaveného programu udržovat v místnostech požadovanou teplotu. Přitom je možné pro každou místnost nastavit jiné teploty a časy, ve kterých má ke změnám teplot docházet.

Programování je řešeno z jednoho místa prostřednictvím řídící jednotky, do nastaveného programu lze však vstoupit pomocí digitálních čidel ve vybraných místnostech. Uživatel tak může operativně změnit požadovanou teplotu v místnosti, tato změna současně nemění naprogramovaný topný režim a je při nejbližší programové změně teploty anulována.


Regulace je velmi přesná, k docílení naprogramované teploty používá pulzní šířkovou modulaci, díky které jsou místnosti vytopeny na požadovanou teplotu a nedochází k přetápění. Regulace je ještě doplněna tzv. snižovačem proudové zátěže HJ 306 od fy BMR. Toto zařízení hlídá hlavní výkon tak, že ve dvou stupních postupně odepíná jednotlivé okruhy vytápění a nedovoluje překročit výkon instalovaného jističe. Tím je umožněno použít hlavní domovní jistič s nižší hodnotou, než by odpovídala součtu elektrospotřebičů v objektu. Vzhledem k aktuálním cenám připojovacího poplatku za elektrickou přípojku (500,- Kč/1A) je návratnost tohoto zařízení v podstatě okamžitá, současně se sníží pravidelné měsíční platby.

Technické parametry

Objekt je nepodsklepený, se dvěma nadzemními podlažími (NP), o celkové zastavěné ploše 122,84 m2 a vytápěné ploše 186,7 m2 (1.NP-106m2; 2.NP-80,7m2). Tepelné ztráty byly spočítány na cca 10,5 kW, což při vytápěné ploše 186,7 m2 odpovídá ztrátě 56 W/m2 = cca 22,5 W/m3 (při průměrné světlé výšce 2,5m).

Zastavěná plocha 122,84 m2
Vytápěná plocha 186,7 m2
Vypočítaná tepelná ztráta 10,5 kW
Příkon instalovaného vytápění 13,4 kW
- topné rohože ECOFLOOR 4,7 kW
- topné folie ECOFILM 2,6 kW
- přímotopné konvektory 5,3 kW
- topné žebříky v koupelnách 0,8 kW
Hlavní domovní jistič 3x 25 A
Domovní sazba D45

Protože u podlahového vytápění byl kladen důraz na komfortní prohřátí podlah v celé ploše a konvektorů byl vzhledem k tepelné ztrátě volen vždy nejbližší vyšší výkon je celý systém proti tepelným ztrátám o cca 25 % předimenzován. Díky přesné regulaci a již zmíněnému snižovači proudové zátěže však tato skutečnost nemá podstatnější vliv ani na hlavní jistič, ani na provozní náklady topného systému.

Pořizovací náklady topného systému

Systém ECOFLOOR
atypové rohože A1P, D
26 842 Kč
Systém ECOFILM
topné folie včetně příslušenství
a vyrovnávací izolace CLIMAPOR
20 707 Kč
Systém ECOFLEX
přímotopné konvektory, topné žebříky
15 375 Kč
Regulace
regulátor RT 15, řídící jednotka,
prostorová a podlahová čidla
38 029 Kč
celkem bez DPH
celkem s DPH
100 953 Kč
120 134 Kč

Provozní náklady

Vzhledem k tomu, že objekt je trvale užíván teprve od října 2007, nejsou zatím k dispozici žádné vypovídající údaje o spotřebě energií. Odhadem by se však roční platba za energie měla pohybovat kolem hodnoty 25 tis. CZK. Objekt bude sledován a údaje o spotřebě průběžně doplňovány.

Důvody k volbě topného systému

Montované stavby se svými parametry blíží, nebo i splňují kriteria, které jsou stanoveny pro tzv. Nízkoenergetické domy (NED). Charakteristickou vlastností těchto staveb je malá potřeba tepla na vytápění a je proto nutné velmi pečlivě zvážit jaký topný systém zvolit. Pokud totiž pro vytápění domu potřebujete relativně málo tepla, přestává být rozhodující kolik Vás stojí 1 kWh energie, zato velmi významnou roli začnou hrát pořizovací a provozní náklady a regulovatelnost celého systému.
Systémy, které se chlubí nízkou cenou za 1 kWh tepla se obvykle také vyznačují nejvyššími pořizovacími náklady. Na otázku, které zdroje jsou na výrobu tepla nejekonomičtější, většina dotázaných odpoví, že kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla. Naopak elektrické přímotopné systémy z hlediska ceny za 1kWh energie zařadí mezi levné zdroje asi málokdo. Jsou to však komfortní systémy, které se vyznačují výbornou regulovatelností a velmi příznivými pořizovacími náklady.

Právě nízká pořizovací cena, dobrá regulovatelnost a nízká spotřeba tepla v objektu jsou však faktory, které v celkovém hodnocení posouvají elektrické přímotopné systémy před medializovaná tepelná čerpadla nebo kondenzační plynové kotle.

Srovnání

U tohoto objektu bylo elektrické vytápění včetně centrální regulace pořizeno za 120 tis. CZK včetně DPH. Odhadované roční náklady na energie budou 25 tis. CZK.

Teplovodní systém (podlahové vytápění v přízemí, radiátory v patře) s tepelným čerpadlem by pro tento objekt stál cca 300 tis. CZK. Odhadované roční náklady na energie cca 15 tis. CZK.

Teoretická roční úspora za energie je 10 tis. CZK. To není málo. Teplovodní systém však v pořizovacích nákladech stál o 180 tis. CZK více. To znamená, že za dalších 18 let budou provozem tepelného čerpadla vykompenzovány pouze pořizovací náklady systému. Je však otázkou, zda kompresor, výparník, čerpadla a další komponenty topného systému vydrží celých 18 let. S dalšími investicemi se tak návratnost systému znovu oddaluje a de facto se tento systém stává nenávratným.

FENIX Trading s.r.o.
logo FENIX Trading s.r.o.

Výroba a prodej elektrického vytápění: rohože ECOFLOOR pro podlahové vytápění, topné folie ECOFILM pro podlahové a stropní vytápění, sálavé panely ECOSUN, přímotopné konvektory ECOFLEX, ochrana topnými kabely před sněhem a ledem, domovní regulace.