Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Pozvánka na stavbu - polyfunkční dům Ústí nad Labem

Polyfunkční dům v Ústí nad Labem je zcela novou stavbou vybudovanou na historickém náměstí v samotném centru Ústí nad Labem. Jak již název říká, jedná se o polyfunkční dům s reprezentativními prostory ústecké pobočky zahraniční banky v přízemí. V objektu se mimo další kancelářské prostory nacházejí i dvě podkrovní bytové jednotky s vyhlídkovou terasou.

G-TERM do nově postaveného polyfunkčního domu dodával ucelený systém vytápění, chlazení a vzduchotechniky a to od projektu až po samotnou realizaci. Mimo zdrojů tepla a chladu (tepelná čerpadla) to je přibližně 1200 metrů čtverečních kapilárních rohoží - velkoplošné podlahové topení a chlazení, fan-coilové jednotky, oběhová čerpadla a rozdělovače - vše výrobky firmy G-TERM.

Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo řady DS 5109.3 o výkonu 100kW systému voda-voda a tepelné čerpadlo MCA 30HS systému vzduch-voda o topném výkonu 37kW. V zimním období ohřívá tepelné čerpadlo topnou vodu pro podlahové topení s kapilárními rohožemi, fan-coilové a vzduchotechnické jednotky Tepelné čerpadlo taktéž celoročně ohřívá teplou vodu. Zdroj tepla – tepelné čerpadlo je navrženo jako monovalentní, to znamená, že nevyužívá žádný další doplňkový zdroj tepla jako např. elektrokotel či podobně.

V letním období instalovaná tepelná čerpadla pracují pro uvedený objekt jako zdroje chladu. Nevyužité teplo např. k ohřevu teplé vody je přivedeno na vzduchem chlazený kondenzátor. K chlazení vnitřních prostor jsou využity stejné prvky jako k topení – kapilární rohože, fan coilové a vzduchotechnické jednotky.

V přechodném období je zdrojem tepla nebo chladu vzduchové tepelné čerpadlo MCA 30 HS s reverzní funkcí. Tímto zapojením je využito vždy hospodárnějšího, tedy ekonomičtějšího zdroje tepla nebo chladu. Taktéž v extrémních letních klimatických podmínkách pracují obě tepelná čerpadla jako kaskáda zdrojů chladu.

Celá instalace byla zákazníkovi dodána formou Energy Contracting. To znamená, že investici do zdrojů tepla a chladu včetně jeho servisu hradí dodavatelská firma, tedy G-TERM. Samotný zdroj tepla a chladu zůstává majetkem dodavatele a investorovi je za úplatu dodávána topná a chladící energie. Cena za dodávané energie je nižší než je cena místně obvyklá.

V případě polyfunkčního domu by alternativní způsob vytápění a chlazení bez tepelného čerpadla, o kterém investor uvažoval, předpokládal roční spotřebu energie 435 MWh. Systém s tepelným čerpadlem přináší roční úsporu zhruba 350 MWh. Pro investora to pak při nulových nákladech do zdrojů tepla a chladu včetně jejich servisu představuje roční úsporu téměř půl milionu korun.


(po kliknutí se obrázek zvětší)
 
(po kliknutí se obrázek zvětší)

Polyfunkční dům Ústí nad Labem
Rok instalace 2004
Instalace Kapilární rohože jsou umístěny na tepelnou izolaci a zality slabou vrstvou betonu. Oproti klasickému podlahovému topení je dosaženo rovnoměrného průběhu teploty po celém vyhřívaném povrchu.
Množství 1200 m2
Topný výkon 72 kW
Chladicí výkon 59 kW
Typ Kapilární rohože s kapilárou o vnějším průměru 4,5 mm vhodné pro podlahové topení a chlazení.


(po kliknutí se obrázek zvětší)
 
(po kliknutí se obrázek zvětší)
 
(po kliknutí se obrázek zvětší)

Použití:

Systémem sálavého topení a chlazení kapilárními rohožemi uloženými v podlaze je dosaženo celoroční tepelné pohody v objektu.

  • V zimním období: kapilární rohože uložené v podlaze topí
  • V letním období: stejné kapilární rohože objekt chladí

HENNLICH s.r.o.
logo HENNLICH s.r.o.

Systémy vytápění a chlazení s tepelnými čerpadly Waterkotte - tepelná čerpadla voda/voda, země/voda a vzduch/voda. Aplikace od rodinných domů až po profesionální řešení velkých výkonů v průmyslových objektech, administrativních budovách, hotelích, školách, ...