Solární sestavy Regulus

Datum: 21.5.2004  |  Organizace: REGULUS spol. s r. o.  |  Firemní článek

Kromě tradičních zapojení solárních systémů lze použít výhodná řešení pro předehřev TUV nebo kombinaci ohřevu TUV s možností částečného vytápění domu. Vhodně zvolené jednotlivé komponenty sestavy mohou zlepšit účinnost solárních systémů.

REGULUS spol. s r. o.
Do Koutů 1897/3
143 00 Praha 4

tel.:241 762 726, 241 764 506
e-mail:
web:www.regulus.cz

Na výběr nabízíme jak levnější modely plochých slunečních kolektorů tak i nerezový sluneční kolektor s dlouhou životností a špičkovými parametry. Široký výběr je i v sortimentu zásobníků TUV od jednohadových, dvouhadových až po vestavěné zásobníky v akumulačních nádržích. Vybrané typy zásobníků TUV a akumulačních nádrží umožňují instalaci speciálních topných hadů do přírub pro solární ohřev a průtočný ohřev TUV.

Také topíte a ohříváte vodu drahou elektřinou nebo plynem, i když svítí slunce?
Myslíte si, že využití sluneční energie je jen pro úzký okruh odborníků?

Pořízení jednoduchého a přitom kvalitního solárního systému nemusí být vůbec drahé. Zvyšování cen energií a snížení cen solárních systémů zkracuje dobu návratnosti investice do takového systému, přičemž kvalitní solární systém má životnost 30 a více let. V budoucnu budete vždy ohřívat vodu zdarma bez ohledu na vývoj cen energií a díky použití ekologicky čisté energie přispějete ke zlepšení životního prostředí.

Klasická solární sestava pro přípravu TUV se skládá ze slunečních kolektorů a jejich držáků, elektronického regulátoru, nemrznoucí náplně, oběhového čerpadla, souvisejících armatur a zásobníku teplé vody s výměníkem. Voda v zásobníku se ohřívá v době slunečního svitu a podle kapacity zásobníku je po určitou dobu k dispozici, i když slunce nesvítí. V období bez dostatečného slunečního svitu se solární sestava používá pro předehřev TUV a na požadovanou teplotu je dohřívána jiným tepelným zdrojem (tepelné čerpadlo, plynový kotel apod.).

Také se může voda dohřívat elektrickým topným tělesem přímo v zásobníku. V tomto případě nepotřebujete jiný způsob dohřevu TUV. V obou případech je k dispozici dostatek teplé vody po celý rok a díky elektronické regulaci je provoz plně automatický a bezobslužný. Takové jsou i solární sestavy REGULUS SOL200, SOL300 a SOL500, které nabízejí široký výběr velikostí zásobníků s různým počtem kolektorů.

Další možností je instalace solární sestavy bez velkých úprav stávajícího rozvodu - zachováním stávajícího systému ohřevu TUV (např. elektrického zásobníku) a přidáním solárního zásobníku. Tento systém je výhodný pro své nižší pořizovací náklady (díky využití stávajícího systému ohřevu TUV) a vysoké využití sluneční energie díky použití dvou zásobníků. Přívod studené vody do stávajícího zásobníku TUV (ohřívaného např. elektricky) se přeruší a připojí se na solární zásobník s topným hadem.

V období s dostatkem slunečního záření se voda ohřeje na potřebnou teplotu a původní elektrický zásobník slouží pouze k akumulaci teplé vody ohřáté v solárním zásobníku. Pokud slunce přestane svítit, máme k dispozici teplou vodu ohřátou sluncem v obou zásobnících. Pokud ji vyčerpáme a slunce bude málo, solární systém vodu alespoň předehřeje. Například předpokládejme, že slunce předehřeje studenou vodu o teplotě 10°C na teplotu pouze 30°C. Potom se ve stávajícím ohřívači TUV voda dohřeje z 30°C na 50°C a k tomuto dohřátí tedy potřebujeme pouze polovinu energie.


Solární sestavy s možností přitápění

V systému, který ideálně shromažďuje energii slunce a dalších zdrojů pro vytápění, ohřev TUV a popřípadě ohřev bazénu, je použita kombinovaná akumulační nádrž. V horní části akumulační nádrže je umístěn zásobník TUV. Výhodou kombinované akumulační nádrže je to, že se při ukládání energie současně s topnou vodou rychle ohřívá (díky velké ploše přenosu tepla) i zásobník TUV.

Energie se ze slunečních kolektorů předává přes výměník v dolní části akumulační nádrže. Solární systém tedy ohřívá nejstudenější vodu s maximální účinností.

K akumulační nádobě se jednoduše připojí i další zdroje tepla, například kotel na dřevoplyn, krbová kamna s teplovodní vložkou apod. Pokud zatopíte v krbu, pak vás hřeje nejen sálající teplo z krbu a příjemný pohled do plamenů, ale zároveň akumulujete energii k topení nebo přípravě TUV na další dny. Pokud slunce nesvítí a vám se nechce přikládat do krbu, je možné akumulační zásobník dohřát elektrickou topnou vložkou. Toto zapojení vám zajistí temperování objektu i v době nepřítomnosti.

Energii, kterou jsme z různých zdrojů tepla do této akumulační nádrže uložili, máme k dispozici pro topení, ohřev bazénu a TUV. Díky velké teplosměnné ploše zásobníku TUV teplo z akumulační nádrže automaticky (bez oběhového čerpadla a regulátoru) ohřívá TUV.

K akumulaci energie slouží celý objem nádrže, tedy jak akumulační zásobník, tak i objem vnořeného zásobníku TUV. Další výhodou je úspora místa. V sestavě SOL DUO je použit zásobník o celkovém objemu 500 l, ale je možno vybírat ze standardní řady objemů až do 1500 litrů.

Zapojení solárních systémů lze velmi výhodně doplnit ohřevem venkovního bazénu. Takový solární systém pak obsahuje vedle zásobníkového ohřívače TUV ještě protiproudý výměník pro přenos tepla do bazénové vody a třícestný ventil.

Firma REGULUS nabízí k ohřevu bazénové vody buď tradiční trubkové výměníky, nebo deskové výměníky, které mají velmi dobrý teplosměnný koeficient. Díky příznivé teplotě bazénu (obvykle 26-30°C) má solární systém vysokou účinnost.


Sluneční kolektory REGULUS

Novinkou v sortimentu je kolektor TSE 3680 N. Jeho skříň je vyrobena z nerezového plechu. Absorbér je celoměděný, opatřený vysoce selektivní vrstvou černého chromu, která účinně zabraňuje ztrátám zpětným sáláním. Díky svým špičkovým vlastnostem se s úspěchem používá v sestavách pro celoroční ohřev TUV nebo pro aplikace s přitápěním objektu.

Typ TSE 3680 A - nejprodávanější provedení kolektoru, který má všechny díly na současné úrovni techniky solárních zařízení. Má celoměděný absorbér se selektivním povrchem. Bezpečnostní sklo je tvrzené a je provedeno v solární úpravě s prismatickým systémem.

Sluneční kolektor typu TSE 3680 L je provedením shodný s typem TSE 3680 A. Jediným rozdílem je použití čirého skla a absorbčního povrchu. To znamená, že přijme stejné množství sluneční energie jako typ A, pouze při nižších venkovních teplotách má větší tepelné ztráty zpětným sáláním (emisivitu). V letním období jsou jeho vlastnosti srovnatelné s typem A, proto je vhodný pro sezónní aplikace - například ohřev bazénu nebo ohřev TUV na chatě.

 

Datum: 21.5.2004
Organizace: REGULUS spol. s r. o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabelyV Brně se budou montovat díly do kosmických raket, hala již stojíStavby z přírodních materiálů představila konference se zahraniční účastíKärcher se stal reklamním partnerem nového filmu „Mission: Impossible - Fallout"