Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Červen na Energetické burze ČMKBK

Průměrná cena elektřiny u dvouletých kontraktů dosáhla v červnu 1 801 Kč/MWh a v případě plynu 643 Kč/MWh.


Vývoj kurzu elektřiny v nízkém napětí v případě dvouletých kontraktů (Zdroj: ČMKBK)

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo v červnu uzavřeno 390 kontraktů na dodávku 120,8 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 160,2 milionu korun.

Dvouleté kontrakty zemního plynu dosáhly v červnu průměrné ceny 643 CZK/MWh, což je o 17,8 procenta více než v květnu. Měsíční průměr dvouletých kontraktů elektřiny vzrostl v červnu proti květnu o 0,9 procenta na 1801 CZK/MWh.


Vývoj kurzu plynu v maloodběru u dvouletých kontraktů (Zdroj: ČMKBK)

O burze

Energetická burza je označením pro burzovní trh s energetickými produkty organizovaný Českomoravskou komoditní burzou Kladno. Spuštěna byla 11. 11. 2002 na základě státního povolení, které udělilo komoditní burze Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

V roce 2009 se tento specializovaný trh začal nově profilovat na organizování obchodů s elektřinou a zemním plynem pro konečné odběratele, tedy na fyzické dodávky elektřiny a zemního plynu pro odběratele jak z podnikové segmentu, tak ze strany veřejných zadavatelů. Obchodování probíhá elektronicky aukčním systémem. V současnosti je tento trh centrálním tržním místem pro obchodování dodávek elektřiny a plynu v České republice.

 
 
Reklama