Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

MPO připravilo pro obce a kraje na obnovu brownfieldů 210 mil. Kč

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo pro vybrané obce, města a kraje na obnovu a podnikatelské využití brownfieldů pro letošní rok 210 milionů korun.


Demolice staré budovy, foto © TZB-info.cz

Žádosti resort přijímá do 30. června. MPO zvažuje, že by v příštích letech program rozšířilo na celou Českou republiku, uvedlo dnes v tiskové zprávě. Nedávný průzkum státní agentury CzechInvest ukázal, že 80 procent obcí má na svém území tzv. brownfieldy, tedy nevyužívané areály či pozemky určené k regeneraci.

Program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů určen pro obce a města v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji a v dalších hospodářsky problémových regionech. Kraje mohou získat podporu do 60 procent, dotace pro menší obce se pohybuje do 95 procent způsobilých výdajů. Na jeden projekt MPO poskytne příspěvek nejvýše 60 milionů korun.

"Regenerace brownfieldů s sebou nese vyšší náklady na rekonstrukce starých objektů, demolice a případně i odstranění ekologických zátěží. Zejména menším obcím je proto třeba s těmito náklady pomoci," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Dotace na regeneraci brownfieldů a jejich budoucího využití k podnikatelským účelům MPO poskytuje od roku 2017. Resort v předchozích čtyřech výzvách programu vybral 20 projektů, některé už byly dokončeny.

Z aktuálního průzkumu CzechInvest vyplynulo, že většina obcí plánuje brownfieldy využít pro posílení sociální infrastruktury, 35 procent respondentů v nich chce vybudovat kulturní zázemí a zhruba třetina obcí je hodlá využít na posílení školských aktivit. Pouze ve fázi vize má však projekt revitalizace brownfieldu asi polovina obcí. CzechInvest proto chystá akce, které mají obcím pomoci v otázkách řešení finančních zdrojů nebo spolupráce se soukromým sektorem.

 
 
Reklama