Učňáky se k radosti průmyslníků zase trochu zaplňují

Datum: 13.2.2018 1:47

Pomáhá, že ve správném věku jsou silnější populační ročníky a důvodem je i nechuť ke státním maturitám.


© Monkey Business - Fotolia.com

"Nyní se na učiliště hlásí o něco větší počet zájemců než v minulých hubených letech. Co za tím je? Směs důvodů je pestrá", říká Luděk Vainert v blogu Hospodářských novin.

  • zájmu o učňovské obory pomáhá i státní maturita, respektive zájem se jí vyhnout. Zájem roste s tím, jak se přibližuje hrozba v podobě povinné maturitní zkoušky z matematiky.
  • napjatý trh práce a rekordní počet volných míst už trochu eliminoval tendence zaměstnavatelů vyžadovat maturitu (a často třeba i vysokoškolské tituly) i pro pozice, kde nikdy v minulosti nebyla potřeba a charakter práce se přitom nijak nezměnil
  • díky demografickému vývoji je nyní ve správném věku o něco víc mladých Čechů
  • Dlouhodobě ale úspěch učňovských oborů zajistí jen perspektiva solidního výdělku. Což řada oborů stále nenabízí.

"Když je hmotná motivace dostatečně výrazná, zájemci o místo se nakonec najdou. Palčivý nedostatek řemeslníků může způsobit situaci, kdy nebude výjimkou, že se špatně placený vysokoškolák rozhodne pro rekvalifikaci s cílem stát se dobře vydělávajícím instalatérem. Pak se společnost a mladí s ní možná naučí, že se k pořádně placené práci mohou dostat i bez zbytečné "objížďky" přes neperspektivní vysokoškolský obor", uvádí příklad z našeho oboru Luděk Vainert.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu Coneco