V sekci "Tabulky a výpočty" na TZB-info byly zaktualizovány 4 výpočtové pomůcky

Datum: 18.4.2017 9:40  |  Autor: Ing. Zdeněk Reinberk, Topinfo s.r.o.

Schémata a grafy ve 4 původních výpočtech na TZB-info můžete nyní využít ve všech moderních prohlížečích, na všech osobních počítačích, tabletech a mobilních telefonech.

V sekci "Tabulky a výpočty" byly zaktualizovány 4 výpočtové pomůcky, které v době svého vzniku využívaly pro vykreslení grafů a schémat applety programované v jazyce Java.

Nově jsou tyto schémata a grafy vykreslena pomocí vektorových obrázků ve formátu SVG, takže je můžete využít ve všech moderních prohlížečích, na všech osobních počítačích, tabletech a mobilních telefonech.

Jedná se o následující výpočty:
 • Tepelná ztráta potrubí s izolací kruhového průřezu
  Velikost tepelná ztráty potrubí kruhového průřezu ovlivňuje součinitel prostupu tepla válcovou stěnou (materiál trubky, materiál izolace, přestup tepla mezi povrchem potrubí a okolního prostředí), délka potrubí a rozdíl teploty média uvnitř potrubí a teploty v jeho okolí. Výpočet určuje také energetickou úsporu izolovaného potrubí a střední spotřebu izolace.
 • Průtokový součinitel kv a graf tlakových ztrát
  Základní metodou pro návrh armatury je výpočet hodnoty průtokového součinitele kv. Určení hodnoty průtokového součinitele kv je však pouze základem. U kombinovaných ventilů je pak celý návrh zásadně ovlivněn skutečností, že u těchto armatur jde o kombinaci vlastní regulační armatury a například automatického regulátoru průtoku.
 • Ekvitermní křivky
  Pro danou místnost lze stanovit soustavu tzv. ekvitermních křivek (také "topné křivky"), které popisují vzájemnou závislost teploty topné vody, místnosti a venkovní teploty. Na základě požadované teploty místnosti lze zvolit určitou křivku a podle venkovní teploty regulovat teplotu topné vody.
 • Oslunění/zastínění okenní plochy
  Výpočtem lze určit procento zastínění okenní plochy a délku stínu od markýzy nebo balkonu či jiné konzoly nad oknem, dále od ostění a nadpraží, a to v jakýkoliv den v roce.

Příklad grafu - průběh teplot otopné soustavy podle venkovní teploty
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu Coneco