Bedřich Moldan: "Pěstovat" solární panely na polích je holý nesmysl

Datum: 15.12.2009 9:22  |  Zdroj: iHNed

S Václavem Klausem se znáte přes dvacet let. Jak byste mu vysvětlil, že klimatické změny existují?

Je to jednoduché. Všechny výkyvy klimatu v historii byly spojeny s větším množstvím CO2 v atmosféře. Zároveň prokazatelně víme, že člověk působí svou činností zvýšení jeho obsahu. Ten je ve srovnání s předprůmyslovou dobou o dvě třetiny vyšší.

Už v předminulém století nositel Nobelovy ceny za chemii Svante Arrhenius spočítal, že kdyby se koncentrace kysličníku uhličitého zdvojnásobila, dojde k oteplení o pět stupňů. Fyzikální a chemické konstanty stále platí. Zkrátka, když je víc CO2 v atmosféře, zvýší se skleníkový efekt. A s ním i teplota.

Zkoušel jste to prezidentovi skutečně vysvětlit?

Bohužel jsem k tomu neměl příležitost, ale asi bych stejně moc velkou naději neměl. Jeho skepticismus mě mrzí a, upřímně řečeno, ho moc nechápu. Klimatické změny jsou jednoznačně prokázané.

Jak máme klimatologům věřit, když třeba ti teď proslulí britští se v mailech domlouvali na vynechání dat, která se jim nehodí?

Především těch mailů, které naznačují, že mohlo dojít k nějaké falzifikaci, nebylo mnoho. A když se na to podíváte podrobně, zjistíte, že je to naprosto zveličené. Dám jediný příklad. Jeden klimatolog napsal: "Musíme s tou křivkou udělat nějaký pěkný trik." Všichni novináři světa se na to vrhli a začali křičet: Vidíte, chtějí dělat triky. Jenže ze své praxe vím, že kdybych něco takového psal, tak bych naprosto neměl na mysli, že chci falšovat data. Chtěl bych třeba jen změnit strukturu stupnic, aby některé trendy lépe vynikly. Tomu klidně budu říkat trik a nikdy by mě nenapadlo, že mě za to někdo bude vláčet.

Co konkrétně hrozí v Česku?

Klimatické změny se podepíšou hlavně na zemědělství. Po staletí se utvářelo tak, že přesně odpovídá klimatu jednotlivých regionů. To se změní. Budou hrozit nové nemoci. Známý příklad jsou klíšťata, která se rozmnožují víc než v minulosti. Mám chalupu ve výšce 900 metrů, první klíště jsme tam chytili loni. Bude také extrémnější počasí: třeba silnější vichr. Budou se proto muset změnit stavební normy, aby každou chvíli neuletěly střechy.

Lidi se přizpůsobit dokážou. Máme peníze a technologie. Ale co příroda? Po poslední době ledové jí to trvalo 3000 let....

Obejdeme se bez nových jaderných elektráren, které jsou "klimaticky čisté"?

Jaderná energetika se bude určitě v příštích dvaceti letech rozvíjet. Její podíl se v zemích OECD zvedne ze 16 na 20 procent. Nebude to ale příliš výrazné ani dlouhodobé. Perspektivu mají obnovitelné zdroje: solární technologie, větrná energie, zatím nevyužitý potenciál geotermální energie.

A přijdou také nové, ještě neznámé technologie - například se intenzivně zkoumá energie moře. Všechny tyhle zdroje mají oproti jádru výhodu: jsou podstatně levnější. ČEZ mluví o Temelínu za 80 miliard, já jsem kuloárově slyšel, že bude ve skutečnosti stát půl bilionu. Takže můžete si vybrat.

Jsme závislí na "službách přírody". Regulace klimatického systému je jednou z nich. My jsme si zvykli, že je zadarmo, ale musíme si odvyknout.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu Coneco