Aktuality z konference v Kodani 2009

Datum: 10.12.2009 9:18

Kodaň 2009 - Dánsko připraveno poskytnout 0,16 miliardy EUR na pomoc rozvojovým zemím v letech 2010-2012. Čína obvinila USA, EU a Japonsko z příliš nízkých ambicí v oblasti snižování emisí.

Dánsko mezi prvními oznámilo výši poskytované finanční pomoci

Představitelé Dánska, hostitelské země právě probíhajícího konference OSN, ve středu oznámili, že v případě uzavření celosvětové dohody je Dánsko připraveno poskytnout 0,16 miliardy EUR na pomoc rozvojovým zemím v letech 2010-2012.
Dánský postoj je v souladu se stanoviskem EU, ve kterém se říká, že je nutná rychlá pomoc rozvojovým zemím v letech 2010-2012 odhadovaná na 5-7 miliard EUR. V dalších letech by se pak měl objem peněz směřujících do rozvojových zemí dále zvyšovat.

Podrobněji na: http://en.cop15.dk/news/view+news?newsid=2898

Čína vyzvala EU a USA k razantnějšímu snížení emisí, USA v zápětí reagovaly.

Čína obvinila USA, EU a Japonsko z příliš nízkých ambicí v oblasti snižování emisí. Na tiskové konferenci to uvedl zástupce vedoucího čínské delegace Su Wei. Su Wei pak dále uvedl, že 1 % snížení emisí v USA nepovažuje za dostatečné. Upozornil tak na skutečnost, že dříve avízované snížení emisí v USA o 17 % v roce 2020 se vztahuje k roku 2005 a ne k roku 1990.
Na tyto prohlášení krátce nato reagoval americký delegát Todd Stern. Dle jeho prohlášení je to právě Čína, jejíž emise dramaticky rostou a nelze bez ní dosáhnout celosvětové dohody. Dále pak nastínil další vývoj závazku USA na snižování emisí. Dle Sterna by mohlo USA na jaře příštího roku upravit svůj závazek směrem nahoru.

Podrobněji na: http://en.cop15.dk/news/view+news?newsid=2894 a http://en.cop15.dk/news/view+news?newsid=2907

Rozvojové země se rozcházejí v požadavcích.

Rozkol v názorech se projevil ve chvíli, kdy několik ostrovních států podporovaných chudými africkými státy vzneslo požadavek na uzavření právně závazné smlouvy, která by stanovila maximální globální oteplení na 1,5 stupně Celsia. Dále pak požadují stabilizaci koncentraci CO2 na hodnotě 350 ppm oproti hodnotě 450 ppm, kterou podporují vyspělé státy a některé z největších rozvojových států. Proti tomu se postavila např. Čína a Jihoafrická republika.

Podrobněji na: http://en.cop15.dk/news/view+news?newsid=2905

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPardubice chtějí regulací zajistit jednotnou architektonickou identitu nové zástavbyPraha chce koupit další pozemek v Písnici pro stavbu metra DSilniční mosty ze dřeva? Proč ne!Stát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korun