nápověda  mapa portálu
kde
hledat
   Katalog firem a výrobků   kalendář akcí   obsahy časopisů
   publikace   normy   plné texty právních předpisů
vybervse vybrat vše  vybernic zrušit výběrprohledat diskusní příspěvky
řazení 
platnost

Na dotaz olga kališová zobrazuji odkaz 1-19.
[autor]Olga Kališová, MSc.
Olga Kališová
[článek]Těžba uranu v České republice 2.3.2017
.. Olga Kališová,.. Olga Kališová) V roce 2010 česká vláda počítala se zajištěním asi 31 miliard korun na sanační proces v souvislosti s chemickou těžbou ve Stráži pod Ralskem v letech 2012 až 2042 [26]. Sanace cenomanské zvodně má pokračovat do roku 2037... Olga Kališová,.. Olga Kališová,.. Olga Kališová) V současnosti neposkytuje DIAMO ani Ministerstvo průmyslu a obchodu informace k těmto třem záležitostem:.. Olga Kališová dle [30] Dopady těžby na životní prostředí v roce 2015 V roce 2015 byly pozůstatky uranové těžby vyčísleny na 50 milionů m3 a 4,.. Olga Kališová dle [31] Nevytěžené ..
[článek]Dlouhodobě udržitelné nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem II. 2.5.2016
Dlouhodobě udržitelné nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem II. 2.5.2016 prof. Ing. Josef Kott, DrSc. V prosinci 2015 proběhla v České republice první fáze zjišťovacího řízení posuzování vlivů Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí (SEA). Zpracována byla pouze v jedné variantě –.. Olga Kališová podle World Nuclear,.. Olga Kališová podle OECD,.. Olga Kališová podle OECD,.. Olga Kališová podle ONDRAF/NIRAS,.. Olga Kališová,..
[článek]Má ostrovní solární systém smysl? 7.4.2017
Má ostrovní solární systém smysl? 7.4.2017 Australský web Solarqoutes.com čtivě pojednává o tématech využití fotovoltaiky s domácími bateriemi. Rozhodli jsme se z něj několik článků přeložit pro čtenáře TZB-info. První dva díly se budou zabývat obecnou charakteristikou ostrovního a hybridního systému.Pokud uvažujete o malé fotovoltaické elektrárně na svou střechu, pak se v určitém okamžiku pravděpodobně zeptáte sami sebe: „potřebuji vůbec připojení k elektrické síti?“ Dobrá otázka. Teoreticky se můžete 100% odpojit od distribuční soustavy. Dělá se to takhle:.. Olga Kališová,..
[článek]Farmerline: jak mobilní telefony pomáhají zemědělcům v Ghaně 6.3.2016
Farmerline: jak mobilní telefony pomáhají zemědělcům v Ghaně 6.3.2016 Zemědělci v Ghaně se potýkají s nízkými výnosy a vysokými ztrátami. Jednou z příčin tohoto nezdaru je nedostatek informací o zemědělských technikách, předpovědi počasí a tržních cenách. Místní společnost Farmerline se to snaží změnit.Zemědělství je jedním z klíčových odvětví Ghany. Tvoří 22 % hrubého domácího produktu země a zaměstnává 42 % lidí. Při průměrné velikosti zemědělského podniku kolem 1,2 hektaru tvoří většinu zemědělského sektoru v Ghaně drobní zemědělci. Mnozí z těchto drobných zemědělců se potýkají s nízkými ..
[článek]Elektřina ze slunce i v noci – studie kombinace fotovoltaické a solárně termální elektrárny 13.11.2016
Elektřina ze slunce i v noci – studie kombinace fotovoltaické a solárně termální elektrárny 13.11.2016 Německé výzkumné instituce a firmy prezentovaly první výsledky rozsáhlého výzkumu posuzujícího výhody kombinovaného využití solárních tepelných a fotovoltaických elektráren.Studie s názvem THERMVOLT, která vznikla na základě spolupráce M+W Group, DLR institutu pro solární výzkum a DLR institutu pro inženýrskou termodynamiku,..net/news-events/mw-group-and-partners-present-a-study-on-the-efficiency-of-solar-technologies/ Olga Kališová,..
[článek]Dánská Nezbytná vysoká škola pro učitele 18.11.2017
Dánská Nezbytná vysoká škola pro učitele 18.11.2017 Studenti pedagogiky, kteří chtějí v budoucnu působit v rozvojových zemích, nebo o jejich problémech učit, by měli mít praktickou zkušenost se situací místních lidí. O tuto zkušenost již od roku 1972 usiluje Nezbytná vysoká škola pro výuku učitelů (v angličtině The Necessary Teacher Training College, v dánštině Det Nødvendige Seminarium, DNS).O systému DNS hodně napoví okolnosti vzniku školy. Sekce „History“ popisuje, jak v 60. letech 20. století cestovala skupina 5 učitelů po dobu jednoho roku starým autobusem po celém ..
[článek]Japonské jaderné trilema 26.7.2017
Japonské jaderné trilema 26.7.2017 Japonsko je jediná země, která byla v dějinách lidstva obětí atomových bombových útoků. Přesto Japonsko méně než deset let po bombardování Hirošimy a Nagasaki překvapivě začalo využívat jadernou energii ke svému ekonomickému růstu.Journal of Energy Security Závislost Japonska na jaderné energii je pro mnoho cizinců obtížně pochopitelná. Japonsko je jediná země, která byla v dějinách lidstva obětí atomových bombových útoků. Přesto Japonsko méně než deset let po bombardování Hirošimy a Nagasaki překvapivě začalo využívat jadernou energii ke svému ekonomickému..
[článek]10 způsobů, jak se vypořádat s kachní křivkou u obnovitelných zdrojů 27.10.2016
10 způsobů, jak se vypořádat s kachní křivkou u obnovitelných zdrojů 27.10.2016 Když kalifornský operátor sítě vytvářel prognózy budoucího vývoje s 33 procenty obnovitelných zdrojů v soustavě, vytvořil si pro tuto výzvu určitého maskota – kachnu.Kachní křivka, jak je graf přezdíván, ukazuje rozdíl mezi celkovým množstvím energie od dodavatele, a tím, jak se dodávka elektřiny změní po přidání větrné a solární energie do sítě. Grafická podoba tohoto scénáře připomíná kachnu...com/articles/read/10-ways-to-solve-the-renewable-duck-curve Olga Kališová,..
[článek]Kdy se vyplatí pořídit si hybridní fotovoltaický systém? 14.4.2017
Kdy se vyplatí pořídit si hybridní fotovoltaický systém? 14.4.2017 Hybridní fotovoltaické systémy v sobě ukrývají to nejlepší z obou světů: v 99,9 % případů získáte garantovanou dodávku elektřiny z přenosové soustavy s možností uložit si přebytečnou solární energii na dobu, kdy slunce nesvítí. Také můžete čerpat elektřinu uloženou ve vašich bateriích v případě, že dojde k výpadku elektřiny.Pozn. red: Australský web Solarqoutes.com čtivě pojednává o tématech využití fotovoltaiky s domácími bateriemi. Rozhodli jsme se z něj několik článků přeložit pro čtenáře TZB-info... Olga Kališová,..
[článek]Proč je v Německu tolik energetických družstev? 18.2.2017
Proč je v Německu tolik energetických družstev? 18.2.2017 Zatímco v roce 2006 bylo v Německu pouze 8 energetických družstev vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů, v roce 2016 už jich bylo 1 000. Z toho tisíce je asi 800 členy Svazu pro německá družstva. Jaké jsou příčiny a výhody tak masivního zakládání energetických družstev v Německu?Hnutí DUHA a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung zorganizovaly v listopadu 2016 třídenní studijní cestu určenou českým komunálním politikům a neziskovým organizacím. Jedním z účelů exkurze bylo pochopit, jaké faktory motivují německé obyvatele k ..
[článek]Jak v Číně snižují využívání uhlí? Stavbou nových uhelných elektráren a omezováním OZE 19.8.2016
Jak v Číně snižují využívání uhlí? Stavbou nových uhelných elektráren a omezováním OZE 19.8.2016 Čína se pokouší snižovat emise z uhelných elektráren, které poháněly čínský ekonomický růst po celá desetiletí. Plánuje se odstavování elektráren a zavírání dolů. Zároveň se ale i v době zpomalování hospodářského růstu a nástupu obnovitelných zdrojů energie v Číně přistavují ve velkém nové uhelné elektrárny.Podle Reuters ukazují data od čínské Národní administrativy pro energetiku (NEA) nárůst celkové instalované kapacity uhelných zdrojů v Číně o 7,8 % na výsledných 990 GW v roce 2015,.. Olga ..
[článek]Jaderné projekty ve střední Evropě (rok vydání 1958) 11.11.2017
Jaderné projekty ve střední Evropě (rok vydání 1958) 11.11.2017 Průmysloví plánovači v Polsku, východním Německu a Československu se obrací k jaderné energii. Avšak tempo technologického pokroku bude záviset na Sovětském svazu, který se zatím zdá být odhodlán udržet si pod kontrolou zdroje uranu ve všech třech zemích.pozn. red.: Využití jaderné energie pro výrobu elektřiny započalo v 50. letech 20. století. Sovětský svaz patřil k průkopníkům této technologie a zájem o jaderné elektrárny projevily i jeho satelity ve střední Evropě. Jaderným ambicím ve východním bloku věnoval prostor i časopis..
[článek]21 způsobů, jak skladovat energii - 2. část 8.2.2017
21 způsobů, jak skladovat energii - 2. část 8.2.2017 Odvětví akumulace energie zažívá bouřlivý vývoj a nové technologie neustále přibývají. Portál PV-tech sestavil seznam 21 řešení pro ukládání energie, které shledal perspektivními nebo zajímavými. Které to jsou?Tento text je pokračováním přehledu o perspektivních řešeních akumulace energie ve světě vybraných portálem pv-tech.org. První díl naleznete zde. 11. Ideal Power - Sundial Společnost si udělala dobrou pověst jako poskytovatel výkonových měničů,..org/features/20-energy-storage-disruptors Olga Kališová,..
[článek]21 způsobů, jak skladovat energii – 1. část 2.2.2017
21 způsobů, jak skladovat energii – 1. část 2.2.2017 Odvětví akumulace energie zažívá bouřlivý vývoj a nové technologie neustále přibývají. Portál PV-tech sestavil seznam 21 řešení pro ukládání energie, které shledal perspektivními nebo zajímavými. Které to jsou?Andy Colthorpe a Ben Willis pečlivě vybrali 21 technologií a poskytovatelů služeb týkajících se ukládání energie a doplnili je komentáři analytiků tohoto oboru Logana Goldie-Scota z agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) a Bretta Simona z agentury GTM Research...org/features/20-energy-storage-disruptors Olga Kališová,..
[článek]Jaderná energetika – „drahý hazard“ 9.5.2016
Jaderná energetika – „drahý hazard“ Zpráva z konference NEC 2016 9.5.2016 Jaké jsou ekonomické překážky a bezpečnostní rizika v souvislosti s provozem a prodlužováním životnosti stávajících jaderných elektráren a stavby nových reaktorů? Tato a další témata byla diskutována na konferenci NEC 2016. Letošní ročník také připomněl dvě výročí jaderných havárií v Černobylu (30 let) a ve Fukušimě (5 let).Třetí ročník Nuclear Energy Conference pořádaný 5. dubna v Praze spoluorganizovaly nevládní environmentální organizace Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky... Olga Kališová,..
[článek]Dlouhodobě udržitelné nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem I. 25.4.2016
Dlouhodobě udržitelné nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem I. 25.4.2016 prof. Ing. Josef Kott, DrSc. V prosinci 2015 proběhla v České republice první fáze zjišťovacího řízení posuzování vlivů Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí (SEA). Zpracována byla pouze v jedné variantě – hlubinné úložiště v ČR. První díl se zabývá situací v nakládání s radioaktivními odpady v ČR.Článek se zabývá otázkou dlouhodobě udržitelného nakládání s radioaktivními odpady (RAO) a vyhořelým jaderným palivem (VJP) na ..
[článek]Jak vydělat na sluneční a větrné energii? Možností jsou syntetická tekutá paliva 6.4.2018
Jak vydělat na sluneční a větrné energii? Možností jsou syntetická tekutá paliva 6.4.2018 Přenos energie elektrickými vodiči je mnohem nákladnější než doprava fosilních paliv. Aby energie z obnovitelných zdrojů byla schopna konkurovat zavedeným palivům, musí s nimi mít srovnatelnou hustotu energie a náklady.Journal of Energy Security Úvod Množství solární energie dopadající na Zemi daleko přesahuje současnou lidskou spotřebu. Problémem s využitím solární a větrné energie je však její rozptyl. Na rozdíl od ropy a zemního plynu, kde malá vrtná souprava na zemském povrchu umožňuje těžbu ..
[článek]Rozvoj lidského potenciálu pomocí malých obnovitelných zdrojů energie 28.9.2016
Rozvoj lidského potenciálu pomocí malých obnovitelných zdrojů energie 28.9.2016 Barefoot College, Grameen Shakti a M-KOPA Solar šíří obnovitelné zdroje energie mezi lidmi. Restrukturalizují energetický trh a rozvíjejí společnost bez rozdílu pohlaví, majetku, kultury a náboženství. Inspirují příznivce rozvoje lidského potenciálu a udržitelné energetické autonomie.Prognózy budoucího vývoje v energetice předpokládají masivní nárůst obnovitelných zdrojů ve světovém energetickém mixu, přičemž většina nových zdrojů má být postavena v zemích mimo OECD. Hlavně fotovoltaické panely mají potenciál ..

Témata 2018

CAD a BIM knihovny
 
 

Aktuální články na ESTAV.czProdejní ceny bytů v ČR ke konci března vzrostly o 16 procentProjektová dokumentace na rodinný dům: Jak dlouho trvá, jaké jsou fáze a celková cenaStále populárnější sprchové kouty ESCURA ve špičkové kvalitě a osobitém designuPlyn, elektřinu, uhlí, pelety? S volbou vytápění vám pomůže veletrh FOR ARCH