Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu vzrostl na 40,2 %

Datum: 2.1.2019 22:26  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce, podle Strom - Report

Obnovitelé zdroje elektřiny dosáhly v roce 2018 40,2 % podíl v energetickém mixu, což představuje nový rekord. Ekologické elektrárny dodaly v uplynulém roce 218 terawatthodin.


Podíl klasických zdrojů energie (Data: Fraunhofer)

Rostla především výroba ve větrných elektrárnách díky dvěma větrným měsícům, lednu a prosinci. Dlouhé a slunné léto zase přispělo k rekordní výrobě ve fotovoltaických elektrárnách.

Nejdůležitějším obnovitelným zdrojem je vítr (110 TWh). Celkově ze všech zdrojů je vítr na druhém místě, za hnědým uhlí (131TWh). Solární elektrárny vyrobily loni téměř 46 TWh, tím se řadí na druhé místo v obnovitelných zdrojích.

Na třetím místě se umístila výroba elektřiny z biomasy, té se vyrobilo téměř 45 TWh, což je mírný pokles způsobený hlavně suchem.

Největší pokles výroby nastal u elektráren na černé uhlí. Jejich produkce klesla ve srovnání s předcházejícím rokem o jedno procento a v minulém roce činila 14 %. I energie z hnědého uhlí se vyrobilo méně o 3 terawatthodiny. Jediným klasickým zdrojem, který si zachoval téměř stejnou výrobu, bylo jádro ze 72 terawatthodinami.

Podle prvních odhadů vzrostla spotřeba energie z obnovitelných zdrojů v roce 2018 o dvě procenta na celkových 38%.


Podíl obnovitelných zdrojů energie (Data: Fraunhofer)
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Elektřinu nebo plyn lze nově koupit jednoduše jako v e-shopu

19.3. 00:42   Sjednání dodávky elektřiny či plynu tak, jak jsme zvyklí z klasických e-shopů. To je novinka Europe Easy Energy (3-E), díky které si mohou zákazníci zařídit výhodnou elektřinu či plyn jednoduše. více >>>

ERÚ udělil rekordní pokutu

18.3. 20:11   Nekalé obchodní praktiky a další stovky přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu, navíc s recidivou jsou důvody, pro které ERÚ uložil dosud nejvyšší pokutu. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 11. TÝDEN 2019

18.3. 7:46   Cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno se držela na letošním minimu, elektřina zdražila. více >>>

Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti

16.3.2019 | Ing. Jan Schindler
Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků kromě ceny i důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Velkou důležitost Češi přikládají také finanční stabilitě zvolené společnosti. Zároveň podle většiny dotazovaných dominantní dodavatelé energií cíleně straší spotřebitele v souvislosti se změnou dodavatele.

Obchodníci, kteří nabízejí ceny plynu vyšší, než je Indikativní cena ERÚ

5.3.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Indikativní cena ERÚ říká, zda ta či ona cena je férová nebo zákazník platí zbytečně mnoho. Jak se změnila tato cena pro první čtvrtletí a kteří obchodníci prodávají plyn pod nebo nad touto cenou?
diskuse: 1 příspěvek, 19.03.2019 17:46

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

CAD a BIM knihovny