Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu vzrostl na 40,2 %

Datum: 2.1.2019 22:26  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce, podle Strom - Report

Obnovitelé zdroje elektřiny dosáhly v roce 2018 40,2 % podíl v energetickém mixu, což představuje nový rekord. Ekologické elektrárny dodaly v uplynulém roce 218 terawatthodin.


Podíl klasických zdrojů energie (Data: Fraunhofer)

Rostla především výroba ve větrných elektrárnách díky dvěma větrným měsícům, lednu a prosinci. Dlouhé a slunné léto zase přispělo k rekordní výrobě ve fotovoltaických elektrárnách.

Nejdůležitějším obnovitelným zdrojem je vítr (110 TWh). Celkově ze všech zdrojů je vítr na druhém místě, za hnědým uhlí (131TWh). Solární elektrárny vyrobily loni téměř 46 TWh, tím se řadí na druhé místo v obnovitelných zdrojích.

Na třetím místě se umístila výroba elektřiny z biomasy, té se vyrobilo téměř 45 TWh, což je mírný pokles způsobený hlavně suchem.

Největší pokles výroby nastal u elektráren na černé uhlí. Jejich produkce klesla ve srovnání s předcházejícím rokem o jedno procento a v minulém roce činila 14 %. I energie z hnědého uhlí se vyrobilo méně o 3 terawatthodiny. Jediným klasickým zdrojem, který si zachoval téměř stejnou výrobu, bylo jádro ze 72 terawatthodinami.

Podle prvních odhadů vzrostla spotřeba energie z obnovitelných zdrojů v roce 2018 o dvě procenta na celkových 38%.


Podíl obnovitelných zdrojů energie (Data: Fraunhofer)
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Bilance ČMKB v roce 2018: Průměrně 31 kontraktů denně

14.1. 19:32   Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) bylo loni uzavřeno 7783 kontraktů, tedy v průměru 31 kontraktů denně. více >>>

Cena elektřiny na kladenské burze se za rok zvýšila o 40 % a cena plynu o téměř 30 %

9.1.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce, podle tiskové zprávy ČMKBK
Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 procent, plyn zdražil o téměř 30 procent, příčinou je prudký růst cen na velkoobchodních trzích.

Ukončení distribuční smlouvy v Praze pro EASY energie s.r.o.

7.1. 20:10   Dne 7.1.2019 dojde k ukončení smlouvy o distribuci uzavřené společností PREdistribuce, a.s. s dodavatelem elektřiny EASY energie s.r.o.. více >>>

Objem zobchodované elektřiny na denním trhu s elektřinou OTE trvale roste

7.1. 20:05   Denní trh s elektřinou organizovaný operátorem trhu zaznamenal další rekord. V roce 2018 bylo zobchodováno 22,89 TWh elektřiny. více >>>

Českomoravská komoditní burza Kladno hlásí rekordní výsledky obchodování

6.1.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Hned trojnásobný rekord v obchodování dodávek energií zaznamenala v roce 2018 Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB). Maxima bylo dosaženo v počtu kontraktů, objemu energie a ve finanční hodnotě uzavřených obchodů.