Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
BIM - Informační model budovy
Archiv článků od 19.12.2019 do 6.5.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.5.2020
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Vymyslet systém vodoměrů, popřípadě měřičů tepla, k tomu způsob měření a následně správu dat, je velký oříšek. Orientace ve vodoměrech, co který umí, ale hlavně co neumí, je zlatý grál dnešní doby. Kudy tato cesta vede, na co je potřeba se zaměřit a jaký je výsledný přínos? A kdo nás tím vším provede?

9.4.2020
Wavin Czechia s.r.o.

Wavin knihovny pro program Revit se vyznačují vysokou úrovní detailu a věrohodnosti celé výsledné instalace. Knihovny mají mnoho užitečných funkcí, které jsou specifické vždy pro daný typ systému, který se v projektu vyskytuje. Vlastní tvorba potrubních rozvodů je následně založena na intuitivním přístupu k modelování. Obrovskou výhodou knihoven Wavin je fakt, že věrohodně kopírují produktový sortiment výrobce ve všech jeho detailech.

Jaroslav Nechyba, ČAS
20.3.2020
redakce

Koncepce BIM 2022 spočívá ve využívání digitálních technologií při přípravě, realizaci a provozování staveb realizovaných jako veřejné zakázky. Ty budou od roku 2022 realizovány formou Building Information Managementu. Na otázky odpovídá Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM 2022 při České agentuře pro standardizaci.

19.3.2020
redakce

Pokud firma začíná projektovat v BIM, je klíčové zvolit si BIM manažera, jehož zodpovědností je vytvářet podporu řadovým projektantům a tvořit standardy BIM ve firmě. V rozhovoru odpovídá Michal Špalek ze společnosti Energy Benefit Centre.

© AdobeStock
16.3.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

Odborný Level of detail (LOD) byl původní název konceptu, který vzniknul v USA ve firmě VicoSoftware. AIA (American Institute of Architects) jej převzala a přejmenovala jej na Level of Development (LOD), který tento pojem vystihuje lépe a obsahuje jak grafickou, tak informační podrobnost modelu. Level of detail je totiž nejčastěji interpretován pouze jako grafická podrobnost modelu. Naopak v Anglii NBS (National Building Specification) sestavila vlastní systém a nazvala jej Level of Definition (LOD), který je velmi podobný, ale komplexnější. Velmi často dochází k záměně těchto pojmů a je doporučeno zkratku LOD využívat pouze pro Level of Development nebo Level of Definition.

12.3.2020
Tomáš Svoboda, obchodní ředitel společnosti Callida, Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje A tenhle znáte? Potkají se dva kolegové ze stavební branže. Je jedno, jestli to jsou rozpočtáři, přípraváři, projektoví manažeři či stavbyvedoucí, a jeden povídá tomu druhému: „Představte si, že už existuje jeden univerzální formát pro výměnu dat

© AdobeStock
9.2.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

CDE – Common Data Environment je jediný zdroj informací, který určený ke shromažďování, správě a šíření informací pro všechny, kteří se podílí na projektu. Výhodou je usnadnění práce mezi jednotlivými týmy, definuje vždy jedinou platnou verzi informace, a tím zamezuje chybám, duplicitám a nedorozumění.

© AdobeStock
9.2.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

Softwarů, které jsou určeny pro práci s BIM, je velké množství. Dají se rozdělit na tři základní kategorie – pro navrhování staveb, pro správu staveb a pro prohlížení.

© AdobeStock
9.2.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

IFC – Industry Foundation Classes je formát souboru s příponou .ifc, který slouží jako výměnná platforma pro přenos modelu BIM a jeho informací. IFC je mezinárodně uznávaný a běžně používaný formát, který je neustále vyvíjen a zdokonalován organizací BuildingSmart.

© AdobeStock
5.2.2020
Ing. Petr Bohuslávek, Jaroslav Nechyba

Odborný Datový standard stavebnictví je jednotný jazyk napříč digitalizací ve stavebnictví a zavádění BIM, tak aby byla data o stavbě strojově čitelná a použitelná pro všechny účastníky přípravy, realizace a provozování staveb. Jednotný formát a struktura dat výrazně zefektivní komunikaci a spolupráci nejen lidí, ale zejména softwarů používaných ve stavebnictví. Termín Datový standard stavebnictví se skloňuje na všech konferencích a workshopech týkajících se BIM, čili informačního modelování staveb – Building Information Management.

4.2.2020
Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje BIM je téma, které se už nyní dotýká řady subjektů působících ve stavebnictví. Zavádění metody BIM v ČR podpořila i vláda České republiky svým usnesením č. 958 a BIM bude povinný u nadlimitních zakázek už od roku 2022. Je tedy jen otázkou času, kdy BIM a postupná digitalizace stavebnictví zaklepe také na dveře Vaší firmy.

2.2.2020
redakce a Česká agentura pro standardizaci

Odborný Ředitel odboru Koncepce BIM Jaroslav Nechyba se zamýšlí nad jednotlivými milníky Koncepce zavádění BIM v České republice pro Magazín ČAS, čtvrtletník České agentury pro standardizaci.

30.1.2020
Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

TZB-info doporučuje Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární bezpečnost staveb v září 2019 na veletrhu For Arch.

© Fotolia.com
28.1.2020
Ing. Jaroslav Synek, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra technologie staveb

Recenzovaný Příspěvek se zabývá možnostmi a přínosy zavádění a využívání digitalizace informací i procesů v projektovém řízení stavebních projektů se zaměřením na řízení kvality ve stavebnictví. Popisuje aplikaci digitální kontroly kvality na stavbě. Shrnuje důvody, současné užívané postupy a jejich přínosy pro každodenní stavební praxi.

© kange_one - Fotolia.com
22.1.2020
Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., president SIA ČR - Rada výstavby

Vstoupili jsme do období digitalizace. Ještě před dvěma, třemi roky bylo stavebnictví označováno jako obor, který je digitalizací nejméně zasažen a naše úsilí o zahájení diskuse o podmínkách Stavebnictví 4.0 bylo označováno za odtržené od skutečného stavu v přípravě staveb i na stavbách samotných.

17.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stavba, užívání i demolice budov má dopady na životní prostředí. Na ČVUT zkoumají, jak je lze snadno měřit a tedy i minimalizovat už ve fázi přípravy stavby.

17.1.2020
Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje BIM je „multioborová disciplína“ a právě proto se dotýká téměř všech členů projektového týmu – od investora, přes projektanta a dodavatele až po provozovatele. Realizovat BIM projekt, respektive jej dobře nastavit, není vůbec jednoduchý úkol. Cesta k úspěšnému BIM může začít na menších tzv. pilotních projektech, při jejichž realizaci se dají aplikovat vytipované dílčí procesy. Následně po vyzkoušení a ověření lze přejít k dalším, složitějším zadáním.

19.12.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Metoda BIM má být od roku 2022 pro veřejné zadavatele povinná. Aby na to bylo české stavebnictví připravené, organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR) ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci (ČAS) sérii workshopů a konferencí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama