Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přehled událostí a článků v týdnu 30.7. - 5.8.2001

Pondělí 30.7.
MUS v pololetí téměř zdvojnásobila zisk na 434 miliónů korun (České noviny)
A.s. Mostecká uhelná společnost (MUS) vykázala za prvních letošních šest měsíců zisk 434,38 miliónu korun při celkových výkonech 4,511 miliardy korun. Ve stejném období loni hospodařila těžební firma se ziskem 250,14 miliónu korun a celkovými výkony 4,866 miliardy korun.

Evropská hra o česká potrubí [Privatizace plynárenství] (EURO)
Důležitým faktorem, který má vliv na privatizaci Transgasu, ale i Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), je možná výstavba nových plynovodů spojujících ruská ložiska na severozápadní Sibiři se západoevropskými trhy. Při určité konstelaci je totiž možné, že by nemalá část tranzitu dodávek ruského plynu do západní Evropy nešla přes Českou a Slovenskou republiku, ale přes Polsko.

Americký scénář bez Američanů [Kjótský protokol] (EURO)
Evropská unie přistoupila na kompromis, který by ještě před pár měsíci označila za zradu veškerých ideálů. Když 178 států minulý týden na konferenci v Bonnu dojednalo záchranu Kjótského protokolu o omezení škodlivých emisí, padala slova jako "historická dohoda". Řešení z bývalé německé metropole ovšem nápadně připomíná návrhy, s nimiž přišla loni v listopadu do nizozemského Haagu vláda tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona. Tehdy se Evropa postavila jednoznačně proti.


Úterý 31.7.
ČEZ za pololetí zvýšl výnosy o necelou miliardu (České noviny)
Elektrárenská a.s. ČEZ zvýšila v prvním pololetí zisk po zdanění o 52,1 procenta na 4,632 miliardy korun z 3,046 miliardy z téhož období loňska. Zisk vzrostl díky vyšším výnosům při současném poklesu nákladů a daně z příjmu.

Míl: ČEZ udrží letošní export i bez E.ON (EkoList)
I po ukončení dodávek významnému německému odběrateli, společnosti E.ON, neklesne v letošním roce elektrárenské společnosti ČEZ výše exportu pod úroveň loňského roku. E.ON neodebírá elektřinu od ČEZu od 1. července letošního roku. Ztrátu odběratele se podaří kompenzovat díky růstu domácí poptávky a jiným exportním možnostem ČEZu. Reálný odhad vyvezené elektřiny za letošní rok pohybuje mezi 12,5 a 13 terrawatthodinami (TWh). Informoval o tom dnes generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl.

Slunce bude zásobovat teplem moštárnu na Uherskohradišťsku (EkoList)
Na střeše moštárny v Hostětíně na Uherskohradišťsku ode dneška čeští a rakouští ekologové instalují ojedinělý sluneční kolektor o ploše 36 čtverečních metrů. Yvonna Gaillyová z brněnského ekologického institutu Veronica ČTK řekla, že jde o česko- rakousko-lucemburský projekt financovaný z ekologické sbírky.


Středa 1.8.
Transgasu v pololetí klesl zisk na 380 mil. z 2,24 miliardy Kč (České noviny)
Akciové společnosti Transgas, která byla do května ještě státním podnikem, klesl v prvním pololetí zisk na 379,6 miliónu korun z 2,24 miliardy korun ve srovnatelném loňském období. Způsobily to vyšší náklady na pořízení plynu, kladný vliv mělo nastavení cen regulačním úřadem.

Ovlivnit oteplování planety může každý (iDNES)
Ke zpomalení oteplování planety může podle klimatologa Jana Pretela přispět každý. "Při nákupu lednice, mrazničky, TV přijímače, žárovky, vysavače se nezajímat jenom o cenu, ale i o spotřebu energie. Pokud jezdím autem, převážně na kratší vzdálenosti, je zbytečné si kupovat silné auto a dát přednost MHD či dopravě železniční," napsal v on-line rozhovoru.

Dobrovolníci šetří ve Svatojánské koleji energii i přírodu Českého krasu (Econnect)
Ve Svatém Janu pod Skalou probíhá tento týden energetická brigáda, kterou pořádají Děti Země a Svatojánská kolej. Jejím cílem je provést základní opatření proti zbytečným únikům tepla v době topné sezóny a tím snížit energetickou náročnost budovy. To bude mít za následek také snížení emisí ze zdroje vytápění, které mají neblahý vliv na přírodu chráněné oblasti Český kras a Karlštejnské rezervace.


Čtvrtek 2.8.
V Temelíně smontovali turbínu, její zkoušky obnoví příští týden (České noviny)
První blok jaderné elektrárny Temelín dnes úspěšně prošel tlakovou zkouškou při teplotě vody v primárním okruhu 120 stupňů Celsia a tlaku 17,6 megapascalu. "Tato zkouška je součástí příprav na znovuspuštění prvního bloku, které plynule pokračují. Turbína je smontovaná a její testy v rámci energetického spouštění bloku by měly být obnoveny v příštím týdnu", řekl ČTK mluvčí Milan Nebesář.


Neděle 5.8.
Názory na výhodnost či nevýhodnost jaderné energetiky se různí (České noviny)
Využívání jaderné energetiky má na světě mnoho zastánců, ale i řadu zarytých odpůrců. Atomoví přívrženci pokládají energii z jádra za ekologicky čistý zdroj, jenž může výrazně pomoci ke zmírnění globálního oteplování.

 
 
Reklama