Topinfo.cz krok za krokem - 7. díl

Datum: 28.3.2001  |  Autor: Petr Babiš

Kalendář akcí poskytuje úplný přehled o veletrzích, výstavách, konferencích, seminářích a firemních akcích v České republice, které se týkají vytápění, úspor energií a příbuzných oborů. V dnešním pokračování seriálu se mimo jiné dozvíte, jak jej používat a jaká vylepšení připravujeme do budoucna. Svůj názor na kalendář můžete vyjádřit v diskuzi.

Trocha historie...
Kalendář výstav, konferencí a seminářů z vytápění a příbuzných oborů je jednou z nejstarších součástí portálu Topinfo.cz. Kalendář jsme začali naplňovat na podzim roku 1999. Jeho umístění v rámci serveru se během času měnilo, ale původně navržená podoba a forma kalendáře zůstala stejná až do konce října 2000, kdy jsme spustili novou verzi.

stará verze kalendáře
kalendář akcí na podzim 1999...
nová verze kalendáře
...a o rok později

Říjen 2000 - nový kalendář
V průběhu roku 2000 stále narůstalo množství akcí. Orientace v kalendáři se stala obtížnou a jeho správa již také nebyla snadná. Proto jsme pro kalendář vyvinuli nový systém správy a zobrazování. Změna byla na první pohled vidět na zjednodušené grafické podobě zobrazování jednotlivých akcí, která vedla k úspoře místa na obrazovce (možná na úkor atraktivnějšího vzhledu). Výrazně také upoutala loga výstav nebo pořadatelů seminářů, s jejichž pomocí se dá snadno v kalendáři orientovat. V průběhu roku 2000 došlo k výraznému rozvoji internetu, a proto již nebyl problém přiřadit v novém kalendáři téměř každé akci odkaz na stránky s dalšími podrobnostmi. Nově přibylo třídění akcí podle druhu a formulář pro zadání akce...

Ovládání kalendáře
Již na titulní straně portálu se v pravé části zobrazují vybrané aktuální akce. Zde se vždy zobrazí jen název, zkrácený popis a místo konání, název je zároveň odkazem na stránky s podrobnostmi o akci, pokud nějaké existují. Na úvod a na závěr seznamu aktuálních akcí je uveden odkaz do kalendáře, kde se dozvíte všechny další údaje. Do kalendáře akcí se dostanete také pomocí odkazu v hlavním menu portálu v levé části obrazovky.
Po otevření kalendáře se pod navigační částí zobrazí seznam všech tuzemských akcí od aktuálního data na tři týdny dopředu. Zde můžete akce třídit buď podle druhu (veletrhy, výstavy nebo konference, semináře) nebo podle období. Tato kritéria můžete také kombinovat a popis výběru se vždy zobrazí jako nadpis seznamu akcí.

volby navigace v kalendáři akcí

Například pokud vyberete "Veletrhy a výstavy", zobrazí se pouze veletrhy a výstavy na tři týdny dopředu. Pokud nyní vyberete "Květen 2001", zobrazí se veletrhy a výstavy v květnu. Pokud nyní chcete zobrazit i konference a semináře, které se konají v květnu, vyberte "Všechny akce" a zobrazí se veletrhy, výstavy, konference i semináře, které probíhají v květnu. Jinými slovy odkazy na třídění fungují jako filtry, které se dají kombinovat, a odkazy "Všechny akce" a "Aktuálně" fungují jako vynulování těchto filtrů.
Výběr podle období nabízí vždy tři nejbližší měsíce a příští rok. Pokud chcete zobrazit akce na další měsíce, vyberte poslední měsíc a zobrazí se volby pro další dva. Například pokud vyberete "Květen 2001", zobrazí se akce probíhající v květnu a současně se jako možný výběr zobrazí "Červen 2001" a "Červenec 2001".

Zahraniční akce a archiv akcí
V kalendáři se při použití běžných výběrů zobrazují pouze tuzemské akce. Pokud chcete zobrazit zahraniční akce, vyberte "Zahraniční". Výběr akcí potom probíhá stejně jako u akcí tuzemských. Pokud se zobrazují zahraniční akce, objeví se jako výběr v pravé části obrazovky volba "Domácí", pomocí které se dostanete zpět na tuzemské akce. V současné době mnoho zahraničních akcí nezařazujeme, jsou zde především některé slovenské.
Do archivu se vždy na začátku měsíce přesunují akce z minulého měsíce. Prohlížet jej můžete pomocí volby "Archiv". Nejprve se zobrazí seznam akcí, které se konaly v minulém měsíci. Nerozlišují se zde tuzemské a zahraniční akce. Výběr opět funguje stejně jako při běžném zobrazení, jen ve výběru období se měsíce zobrazují zpětně. Pouze volba "Aktuálně" má jinou funkci - přepne zobrazení zpět z archivu na aktuální akce.

Zadání nové akce do kalendáře
Každý pořadatel může do kalendáře vložit vlastní akci. Stačí vyplnit formulář s údaji o akci a po schválení administrátorem je akce zveřejněna. Odkaz na formulář najdete přímo v kalendáři nad volbami pro třídění nebo na titulní straně portálu v pravé části ("Zadejte akci do kalendáře"). Ve formuláři lze vyplnit všechny základní údaje, pokud má akce více termínů a míst konání, je možné vypsat je do popisu. Povinně je nutné uvést jméno a kontakt na osobu, která akci zadala.

Připravujeme
Již začátkem dubna bude možné používat v kalendáři fulltextové vyhledávání. Pak budete moci najít akci podle toho, jaké slovo obsahuje název nebo popis akce bez ohledu na to, kdy a kde se koná.
V navigační části kalendáře umístíme podle zájmu další možnosti třídění (město, jiná období), a dále se bude u každé volby zobrazovat počet akcí, které danému kritériu vyhovují.
Podle zájmu čtenářů budeme zařazovat do kalendáře více zahraničních akcí.

Diskuze
Nelíbí se vám současný kalendář? Zdá se vám příliš složitý nebo má podle vás naopak málo funkcí? Kterou funkci nejvíce postrádáte? Chybí vám více zahraničních akcí? Vaše názory a připomínky rádi uvítáme.

 

Hodnotit:  

Datum: 28.3.2001
Autor: Petr BabišSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)

Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czV Brně se budou montovat díly do kosmických raket, hala již stojíStavby z přírodních materiálů představila konference se zahraniční účastíKärcher se stal reklamním partnerem nového filmu „Mission: Impossible - Fallout"Hliníkové žlaby SATJAM nyní ke střeše ZDARMA