Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přehled událostí a článků v týdnu 15.12. - 21.12.2003

Pondělí 15.12.
Teplárny chtějí přejít na plyn (iHNed)
Tisíce domácností postihne zdražování tepelné energie. S nárůstem cen musí počítat ti, kteří jsou napojeni na centrální zdroje tepla spalující z větší části těžké topné oleje. Stát je zatížil novou spotřební daní. Uvalení daně 472 korun na tunu je podle zástupců Teplárenského sdružení citelné zdražení. Nejvíce postihne domácnosti a podniky zhruba v deseti místech země, kde mají centrální zdroje tepla upravené převážně na mazut. U společností, které používají mazut jako základní palivo, by změna mohla způsobit zdražení o 10 až 15 korun za gigajoule, což by podle sdružení mohlo představovat až pět procent.

Sluneční ceny za obnovitelnou energii putují na Liberecko (EkoList)
Letošní sluneční ceny, které uděluje česká sekce evropského sdružení pro obnovitelné energie Eurosolar, putují na Liberecko. Získaly je obec Jindřichovice pod Smrkem a redakce časopisu Alternativní energie z Liberce. Jejich zástupci si ocenění převezmou v pondělí v sídle Senátu.

Pavlovec: Spalování biomasy v elektrárnách ČEZ je neefektivní (EkoList)
Prostředky na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů podle pověřence země Horní Rakousko pro otázky jaderných zařízení Radka Pavlovce zneužívá společnost ČEZ. Spalování biomasy v elektrárnách ČEZ je podle jeho slov neefektivní, neboť účinnost spalování biomasy ve starých elektrárnách nepřevyšuje 25 procent. Vyplývá to z prohlášení, které Pavlovec poskytl ČIA.

EU se obává, že si respektováním Kjótského protokolu ublíží (EkoList)
Kjótský protokol, zajišťující snižování emisí skleníkových plynů, zřejmě nebude podle ministrů energetiky zemí EU celosvětově přijat a aplikován. Pokud by se jím pak řídila jen samotná Evropská unie, ekonomicky se tím poškodí, vyplynulo z dnešního jednání ministrů energetiky 25 členských a vstupujících zemí v Bruselu.

Stanovisko CZ Biom k návrhu zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů (Biom.cz)
České sdružení pro biomasu CZ Biom vítá vznik samostatného zákona, který by měl pevně zakotvit podporu obnovitelným energetickým zdrojům, na něž je možné hledět jako na jediné zdroje pro udržitelný rozvoj lidské společnosti. Přijetí tohoto zákona tak může být dalším krokem k nápravě neudržitelné situace, pro kterou byly a stále jsou dlouhodobě vytvářeny podmínky v podobě přímé a nepřímé podpory.Středa 17.12.
SD očekávají letos miliardový zisk, vytěží 23 milionů tun uhlí (České noviny)
Severočeské doly (SD) letos očekávají neobyčejně příznivé hospodářské výsledky. Čistý zisk překročí podle generálního ředitele firmy Vratislava Vajnara miliardu korun, odbytová těžba dosáhne 22,8 milionu tun hnědého uhlí, což je meziroční nárůst o 6,5 procenta. Kladně se projevila zejména poptávka po elektrické energii v Evropě, řekl Vajnar.

Ambrozkův úřad nesouhlasí s Urbanovou koncepcí energetiky (EkoList)
Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s návrhem energetické koncepce do roku 2030 připravené ministerstvem průmyslu a obchodu. Návrh podle něj podceňuje potenciál úspor, prosazuje zastaralé centralizované systémy, nezahrnuje plán zavedení ekologických daní a v neposlední řadě počítá s prolomením limitů pro těžbu hnědého uhlí v severních Čechách a výstavbou dalších jaderných bloků. Úřad ministra Libora Ambrozka proto vydal v rámci posuzování vlivů koncepce na životní prostředí k dokumentu nesouhlasné stanovisko.

Nejnovější zkušenosti s pěstováním energetického šťovíku - Uteuša (Biom.cz)
Energetický šťovík Uteuša se prosazuje na úseku pěstování energetických rostlin jako jedna z nedůležitějších plodin. Výhody pěstování této energetické plodiny se potvrdily i v letošním roce. Současně se však také potvrdilo, že se jedná jednoznačně o kulturní zemědělskou plodinu, která vyžaduje obecně všestrannou péči, tak jako každá jiná plodina.Čtvrtek 18.12.
Ministerstva se přou o energetiku (iHNed)
Ministerstva průmyslu a životního prostředí se nedokáží dohodnout, jakým směrem by se v příštích třiceti letech měla ubírat česká energetika. Vláda tak počátkem příštího roku bude posuzovat dva návrhy energetické koncepce, které připravili jak podřízení Milana Urbana (ČSSD), tak experti Libora Ambrozka (KDU-ČSL). Spor mezi oběma resorty se vyhrotil poté, co Ambrozkovo ministerstvo zhodnotilo koncepci ministra Urbana podle jejího vlivu na životní prostředí a vydalo negativní stanovisko.

ČEZ potvrdil zájem o bulharské společnosti (iHNed)
Energetická společnost ČEZ předala na začátku týdne bulharské privatizační agentuře dokumentaci, která prokazuje její zájem o část z tamních privatizovaných distribučních firem. Řekl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.Pátek 19.12.
Dotovaná cena elektřiny zdražila dřevní štěpku (EnergyWeb)
Dotovaná výkupní cena elektřiny vyrobené spalováním biomasy začala komplikovat situaci na trhu s dřevní štěpkou. Elektrárenské společnosti za štěpku nabízejí o 30 až 40 procent vyšší cenu, než je ta současná. Umožňuje jim to současná výše dotované výkupní ceny elektřiny vyrobené směsným spalováním uhlí a štěpky. Pokud se situace nezmění budou některé teplárny a dřevozpracující podniky muset zdražit své produkty.

Energie - Je to lepší (EnergyWeb)
V nakládání s energiemi se státy Evropské unie zlepšují. Na druhou stranu však roste jejich závislost na energetických dovozech. Dokládají to čerstvě zveřejněná data unijního statistického úřadu, Eurostatu. Energetická intenzita, která měří, kolik energie je zapotřebí k výrobě jednotky ekonomického výstupu, poklesla v EU v posledních deseti letech o 12 procent. To je úspěch, protože cílem EU je zrušit vazbu mezi růstem spotřeby energie a rostoucí ekonomickou aktivitou.

První blok vodní elektrárny Orlík po povodních opět v provozu (Euro OnLine)
Po více než roce byl předán do dispečerského řízení první ze čtyř bloků vodní elektrárny Orlík. Po loňských povodních, kdy byla většina vodních elektráren vltavské kaskády vyřazena z provozu a elektrárny Orlík a Štěchovice byly zcela zničeny, prošel stroj komplikovaným procesem opravy a obnovy. Po 16 měsících vynucené odstávky byla opět zahájena výroba na nejvýznamnější a největší elektrárně vltavské kaskády (výkon 4 x 91 MW).Sobota 20.12.
Havárie horkovodu odřízla Chomutov a Jirkov od tepla (České noviny)
Na Štědrý den vychladlé radiátory a k dispozici jen studená voda. Tato vize děsí obyvatele padesátitisícového Chomutova i sousedního Jirkova s 20.000 lidmi. Dnes se totiž už poněkolikáté v krátké době ocitli bez tepla a teplé vody. Přerušení dodávek způsobila kolem půlnoci porucha velké topné větve, příčinu závady se dosud nepodařilo zjistit, řekla ČTK Petra Šebková z teplárny United Energy.Neděle 21.12.
Dobu opravy prasklého potrubí horkovodu nelze zatím odhadnout (České noviny)
Jak dlouho bude trvat oprava potrubí horkovodu u Málkova na Chomutovsku nelze zatím podle Petry Šebkové z teplárny United Energy odhadnout. Potrubí prasklo o půlnoci z pátku na sobotu, závada přerušila dodávku tepla a teplé vody pro 70.000 obyvatel Chomutova a Jirkova.

 
 
Reklama