Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Samočinné odvětrání šachet panelových a bytových domů

Jsme v období stálého zdražování energií. Ať už je to elektrická energie, kterou svítíme, větráme a nebo tepelná energie, která nám zpříjemňuje pohodu bydlení. Naši snahou je snižovat finanční náklady za úhradu těchto energii. Z důvodu úspory tepla se v rámci regenerace panelových domů, nahrazují původní netěsná dřevěná okna za okna plastová, zateplujeme fasády, střechy a tím snižujeme ztráty tepla. Tato činnost je z hlediska citované úspory nákladů velmi prospěšná, má však určitou a dost významnou nevýhodu.

Názorně řečeno, celý panelový dům jakoby "zabalíme do hermeticky uzavřené pláštěnky".Pokud současně se zateplením panelových domů neřešíme i jeho přirozené provětrání, které původně fungovalo na principu přirozené infiltrace oken, dveří a prostupností zdí ( tak zněla dříve norma).Při mnohdy nefunkčním centrálním odvětrání šachet, podpořené snahou ušetřit za teplo minimálním větráním okny, dochází k častým případům vzniku nadměrné vlhkosti a z toho následně plísni v jednotlivých bytech.

Na druhé straně původní a také předimenzované centrální elektrické ventilátory umístěné na střeše intenzivně odvětrávají všem nájemníkům na jedné šachtě z bytu teplo, i když sami právě větrat nechtějí. Svým hlukem ruší nájemníky v podstřešních bytech. Toto jsou dva hlavní důvody, proč jsou tyto centrální elektrické motory odpojovány. K tomu se připojují vysoké náklady na jejich provoz a údržbu a nemalá částka za spotřebu elektrické energie.

Současný trend a námi navrhovaný způsob odvětrání šachet panelových a bytových domů je odvětrání českými ventilačními turbinami VIV a hybridním ventilátorem HV - profi.

Proč doporučujeme ventilační turbinu VIV a hybridní ventilátor HV-profi

České ventilační turbiny dosáhly dalšího výrazného ocenění a to na 11. mezinárodním stavebním veletrhu FORARCH SLOVAKIA a na veletrhu INCHEBA EXPO BRATISLAVA. (duben 2008).Tato dvě "čestná uznání" jsou oceněním naši snahy o to, aby se ventilační turbina VIV a hybridní ventilátor HV-profi staly ještě dostupnější a přitažlivější než doposud.

Udělená ocenění jsou zároveň i nejlepší odpovědí všem těm, kteří se stále snaží zpochybňovat kvalitu a úroveň těchto českých výrobků. S upřímností chceme v této souvislosti poděkovat i Vám projektantům, projektovým organizacím, živnostníkům i realizačním firmám a hlavně vám odběratelům ventilačních turbin VIV a hybridních ventilátorů HV, vyráběných v české republice, za vaši přízeň a důvěru, která nás popohání dopředu.

Srdcem ventilačních turbin a hybridních ventilátorů HV-profi jsou velmi kvalitní značková ložiska

Jsme jediný český výrobce, který umožňuje výměnu ložisek ventilačních turbin VIV a hybridních ventilátorů HV-profi. České ventilační turbiny VIV a hybridní ventilátory HV-profi používají značková ložiska nejvyšší kvality světově uznávané firmy SKF. Jsou to bezúdržbová kuličková ložiska s pevnou ocelovou klecí v trvalé mazací náplni, oboustranně zapouzdřená. Tedy žádná plastová ložiska, které jsou po opotřebení hlučná a nestabilní. Jen naivní laik může tvrdit, že ložiska s volně se pohybujícími ocelovými kuličkami v plastovém pouzdře jsou odolnější než ložiska s pevným vedením.

Jako vhodné přirovnání nám může posloužit následující otázka: "Koupí si specializovaná montážní firma ke své práci levnější "HOBY" nářadí, kde se používají plastové převody, kde se při trvalém zatížení toto nářadí opotřebuje a znehodnotí. Toto nářadí má své opodstatnění při občasném, nebo nepravidelném použití v domácnosti, nebo hobby dílně".

A PROČ vyměnitelná ložiska? Ložiska jsou jedinou možností (vyjma mechanického poškození), kde může dojít k omezení funkce ventilační turbiny. Fakta: ventilační turbiny "VIV" a hybridní ventilátory HV-profi jsou osazeny dvěma SKF ložisky, které zajišťují velmi tichý plynulý a nehlučný chod a odolávají teplotám od -40°C až do +250°C. Životnost ložisek je 40 let. Tedy otázka zní proč "výměna ložisek"? Ložisko, které funguje 1,2,3 nebo 5 let je jinak stabilní a odolné nárazovým větrům (které jsou mimo jiné v ČR stále častějším jevem) než ložisko pracující 15, 20 popřípadě více let. Ložisko i po této době pracuje, ale je hlučnější a náchylnější k poškození. My nabízíme po deseti (10) letech výměnu ložisek (dva kusy) a poskytujeme dále záruku na funkci ventilační turbiny VIV a hybridního ventilátoru HV-profi dalších deset (10) let a tak stále můžeme pokračovat a prodlužovat záruku. Výměna dvou ložisek se cenově pohybuje v rozmezí 10-30% pořizovacích nákladů nového kompletu. Provede ji odborně způsobilá osoba přímo na místě. Tuto výměnu ložisek můžeme provádět díky tomu, že ventilační turbiny "VIV" a hybridní ventilátory HV-profi vyrábíme a provádíme jednotlivé kompletace, které můžeme různě nahrazovat. Je to výhoda oproti dovozovým ventilačním turbinám, které tuto možnost nemají.

Princip funkce

Ventilační turbina VIV pracuje bez motorického pohonu a plně využívá ekologický přírodní zdroj energie - vítr, který je zcela zdarma a je nevyčerpatelný. U panelových domů využívá i rozdílu měrných hmotností vzduchu v potrubí. Tedy plně využívá a zdokonaluje již funkční stávající systém přirozeného tahu v potrubí šachty. Ventilační turbina VIV má nulové provozní náklady, provoz, který nevyžaduje žádnou údržbu a má tichý kultivovaný chod. K regulaci odvětrání ventilační turbinou VIV doporučujeme doplnění v bytech regulačními mřížkami, popřípadě ke zvýšení komfortu odvětrání malé elektrické ventilátorky na WC a v kuchyni digestoř. Tyto nám zvýší okamžité odsávané množství vzduchu z bytu i v době, kdy nejsou ideální klimatické podmínky.

Dokonalejší způsob odvětrání, který je méně závislý na klimatických podmínkách (povětří) je hybridní ventilátor HV-profi, který představuje unikátní větrací systém, který ke své činnosti využívá ekologický přírodní zdroj energie - vítr, který je zcela zdarma a je nevyčerpatelný a malý elektrický motorek o výkonu 6 W, příkon 230V, cca 160 otáček/min. Spojením vzniká hybridní ventilační turbina HV-profi, která zamezí tzv. "nulovému výkonu", tedy období, kdy klasická ventilační turbina nesplňuje svoji funkci aktivního odsávání. Pokud je proudění vzduchu nedostatečné k potřebné rotaci a požadovanému výkonu hlavice a hlavice se zastaví nebo její otáčky poklesnou pod požadovaný výkon, pak elektrický motorek o výkonu 6 W, příkon 230V, umožní dosáhnout požadovaného "minimálního" výkonu rotační hlavice. V případě, že se proudění vzduchu náhle zvýší a rotační hlavice překročí "minimální" nastavený výkon elektrického motorku, ten se pomocí jednosměrné spojky odpojí a rotační hlavice pracuje pouze silou proudění vzduchu. Tuto možnost funkce zajistí elektronická řídící jednotka vybavená snímačem otáček, který v pravidelných intervalech provádí 30-ti sekundové měření. Měření se pravidelně opakuje a podle vyhodnocení spustí nebo vypne elektrický motorek. Na základě ročního zkušebního provozu hybridního ventilátoru HV - profi v klimatických podmínkách v ČR, lze předpokládat,že v cca 75% pracuje rotační hlavice na principu proudění vzduchu a ve cca 25% pomocí elektrického motorku.Práce elektrického motorku bude převážně ve dnech zimní inverze nebo v letním období, kdy se pohyb vzduchu ustálí na minimální rychlosti nedostatečné k potřebné rotaci hlavice. K regulaci odvětrání doporučujeme pouze stavitelné regulační mřížky, kterými lze v zimním období přivřením těchto snížit množství odsávaného vzduchu.

Příklad použití (porovnání klasické ventilační turbiny VIV a hybridního ventilátoru HV - profi)

Při použití klasické ventilační turbiny typ 14 vycházíme z průměrného výkonu cca 750m3/h, ale za podmínky, že v případě nulového proudění vzduchu je výkon (množství odsávaného vzduchu) ventilační turbiny nulový a tím poklesne i reálná hodnota průměrného výkonu na cca 400m3/hod. Přičemž minimální výkon nelze přesně určit.

Při použití hybridního ventilátoru HV - profi typ 14/355 vycházíme z průměrného výkonu cca 1050m3/h, i za podmínky, že bude nulové proudění vzduchu a reálná hodnota průměrného výkonu zůstává. Současně lze určit i minimální výkon, který se rovná výkonu nastavených otáček na elektrickém motorku a je cca 650m3/h.

Rychlost větru typ Minimální výkon Průměrný výkon předpoklad Průměrný výkon reálný předpoklad
typ 14 0 m3/h 750 m3/h 400 m3/h
HV 14/355 650 m3/h 1050 m3/h 980 m3/h

Tabulka výkonů dle předpisu platných v ČR

Rychlost větru typ Minimální výkon Průměrný výkon 8 m/s 10m/s 24 m/s
HV 10/260 450 m3/h 650 m3/h 810 m3/h 970 m3/h 1485 m3/h
HV 14/355 650 m3/h 980 m3/h 890 m3/h 1115 m3/h 1985 m3/h

Technické parametry (Minimální výkon je zaručený výkon v době, kdy pracuje elektrický motorek.)

Náklady povětří-vítr spotřeba el. energie
Za jeden den 0,00KW 36 W
Za jeden měsíc 0,00KW 1,080 KW
Za jeden rok 0,00KW 12,960 KW

Příklad spotřeby elektrické energie - náklady v Kč
(Celkové náklady na provoz hybridního ventilátoru HV za jeden rok cca 46,00Kč. Výpočet proveden v cenách za rok 2007.)

Na stránkách www.ventilacniturbina.cz najdete projekty k osazení ventilačních turbin VIV na konkrétní panelové domy dle počtu pater a další zajímavé podklady, výpočty a referenční montáže. Již 10 let provádíme odborné montáže ventilačních turbin VIV po celém území České republiky.

Závěrem

Hybridní ventilátor HV-profi je chráněn užitnými vzory a patenty. Hybridní ventilátor HV-profi je certifikován a zkoušen dle metodiky "Stanovení vzduchotechnických a provozně bezpečnostních parametrů ventilačních turbín poháněných silou větru." Zkoušky jsou prováděny dle povinných předpisů a norem platných v ČR.

 
 
Reklama