Betonové designové stoly ve školní zahradě vznikly díky iniciativě rodičů

Datum: 29.7.2017  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Na zahradě školy v Praze Kbelích vznikaly v rámci projektu Zahrada, kde zpívají kosi, designové stoly a další prvky do původně nevyužívané zahrady. Soubor prvků pro děti vzniká iniciativou rodičů. Podívejte se na netradiční prvky ve videu a fotogalerii.

O projektu Zahrada, kde zpívají kosi

Redakci i veřejnost zaujal projekt Zahrada, kde zpívají kosi Altánem Šiška na Designbloku 2017 v Praze Holešovicích. Na výstavě autorka MgA. Anna Kozová prezentovala celý projekt rekultivace školní zahrady, který vznikl v r. 2015 na základě nedostatečné kapacity staré družinové zahrady.
MgA. Anna Kozová založila a vede projekt Nová školní zahrada pod hlavičkou Spolku rodičů a přátel školy Praha-Kbely, vytvořila celou koncepci zahrady - od způsobu využití po návrh jednotlivých prvků, jedná se školou, dotčenými úřady i veřejností, shání finance a organizuje rodičovské brigády. Úpravy v zahradě probíhají z velké části svépomocí rodičů a celý projekt vzniká formou dobrovolnictví.

Netradiční prvky v zahradě a betonáž designového stolu


V rámci betonáže stolů jsme natáčeli rozhovory, samozřejmě i s autorkou projektu MgA. Annou Kozovou. Kdo při akci zvedl oči, viděl, že Zahrada, kde zpívají kosi se odehrává i v korunách stromů. V zahradě již stojí hrad z proutí a Altán šiška.

O komentář betonáže designových stolů jsme požádali nejen autorku projektu MgA. Annu Kozovou, ale i zástupce dodavatele bílého betonu Ing. Roberta Coufala, Ph.D., technologa TBG Metrostav, Vladimíra Váňu, produktového manažera Knauf Praha, a Vítězslava Pavla, vedoucího prodeje telemarketingu a prodejních center společnosti WÜRTH, který nám přiblížil fígle finalizace povrchu.

Altán šiška

Altán Šiška z dílny Ateliéru SAD může sloužit jako zahradní altán, kryté ohniště / pískoviště, nebo jako venkovní třída až pro 26 dětí. Konstrukce altánu je tvořena 109-ti šupinami z voděodolné překližky spojovanými pozinkovanými styčníky. Povrchová úprava šupin zajišťuje dlouholetou životnost v exteriéru. Altán je transportovatelný a sestavitelný během jednoho dne.

Hrad z proutí

Přírodní prvek z větví a proutí, na kterém děti mohou pozorovat stárnutí přírodního materiálu a podílet se na jeho obnově, se podobá hradu nebo bunkru. Na jednom z nich je i věž. Právě stavba tohoto prvku zahájila dobrovolné práce na zahradě. Poděkování patří všem rodičům, kteří strávili na stříhání proutí a stavbě hradu desítky hodin.

Designové stoly pro venkovní laboratoř z bílého betonu

3 velké betonové stoly stojí ve vstupní části zahrady s písčitým povrchem. Každý stůl je pro 8-10 dětí a stoly se budou využívat během školních akcí, venkovní výuky i pro pobyt dětí v rámci družiny. I venkovní laboratoř je realizována díky inciativě rodičů, finanční podpoře grantové výzvy T-mobile a darům od firem Knauf Praha, TBG Metrostav a pomoci firmy WÜRTH. Nejdříve bylo třeba udělat základy, poté se odlévaly najednou nohy a desky stolů do forem přímo na místě.

Bílého betonu je dosaženo mícháním bílého cementu s bílým pískem. Bílý beton je také základní bází pro tvorbu betonů probarvených, u kterých dává vyniknout jemným pastelovým nebo jasným pestrým barvám. Zatímco po stránce chemických a fyzikálních vlastností jsou rozdíly mezi klasickým šedým portlandským cementem a cementem bílým minimální, jsou to právě estetické předpoklady, které jsou hlavním důvodem stále častějšího užívání bílého cementu v architektuře. Použití rozličných druhů hrubého kameniva otevírá možnosti pracovat se strukturou a texturou betonu. Barevné betony vznikají smícháním s různým množstvím barevných pigmentů. Probarvené betony pod značkou COLORCRETE® nabízí přímo na českém trhu skupina Českomoravský beton.

Fotogalerie z betonáže posledního designového stolu

Když přijel beton

Autorka společně s dětmi a rodiči netrpelivě čekala na čerstvý beton. Beton zajistila společnost TBG Metrostav a znalci jistě poznávají autodomíchávač Českomoravského betonu.
Transport betonu do formy a hutnění

Formy jsou pro designové stoly vyrobeny na zakázku. Po sejmutí by je po nutné údržbě bylo možno znovu použít. Jak uvedla architektka Kozová, již se ozval zájemce z oboru městského mobiliáře.

Bylo zajímavé sledovat nadšení a zaujetí rodičů i dětí, které se aktivně zapojili i do pěchování tyčemi. Pokud by v betonu zůstaly vzduchové bubliny, snížilo by to jeho pevnost.
Zatímco přišly na řadu další nezbytné (a méně populární) práce, odborníci finalizovali povrch

Transportní bedny je třeba ihned vymýt, voda z mytí se zbytky betonu byla vylita na plochu, kde je odkryta zemina a připravuje se výstavba dalších prvků. Povrch betonu je třeba vlhčit a hladit.
Kreativita vítána

Ačkoliv množství potřebné pro betonáž poledního stolu bylo jasné, z technologických důvodů uchování kvality během dopravy muselo být přivezeno více. Betonu nevyužitého na stoly se ihned ujali kutilové a vznikaly židličky a zajímavé tvary.
Poděkování

MgA. Kozové poděkoval ředitel školy, poděkování patří i firmám, které projekt podpořili. O komentář jsme požádali i Vladimíra Váňu, produktového manažera Knauf Praha, kteří se podíleli i ve fázi základů pro stoly. Povrch stolů se musí ošetřovat min. po dobu 12 hodin, aby nedošlo k vysoušení povrchu betonu vlivem letních teplot, případně vyplavováním cementu z povrchu betonu v případě deště. Následně po vytvrdnutí se broušením srazí hrany a finalizuje povrch.
 

Hodnotit:  

Datum: 29.7.2017
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Projekty 2017

 
 

Aktuální články na ESTAV.czŘSD dnes zahájí stavbu dalších úseků D6 na RakovnickuZměny pro stavebníka rodinného domu po novele stavebního zákona od ledna 2018Město pro kaktusy: Budova na místě staré skládky využívá průhledné fotovoltaické skloCeny nemovitostí: Rodinné domy zdražují rychleji než byty