Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 27.2.2022 do 28.4.2022


zpět na aktuální články

28.4.2022
Ing. Aleš Průcha, VUT FAST Brno

Recenzovaný Tento článek se zabývá popisem BIM problematiky, dále zaváděním a potřebou BIM ve stavebnictví. Obsahuje popis metod ocenění včetně ocenění vybrané konstrukce jednotlivými metodami. Jednotlivé metody jsou poté porovnány s nákladovým způsobem ocenění pomocí RTS BIM.

27.4.2022
Ing. Vladimír Valenta

Návrh vzduchospalinové cesty pro krb spalující dřevo je založen na spalovacích rovnicích, odvození vztahů pro určení přísunu paliva-dřeva, průtoku spalovacího vzduchu a průtoku spalin. Pro názornost je uveden konkrétní příklad výpočtu.

27.4.2022
Ing. Peter Juráš, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity, Katedra pozemného stavite

Recenzovaný Od roku 2020 sú postupne zhotovované skladby rôznych výrobcov za účelom merania teplôt a retencie dažďovej vody. V súčasnosti prebieha meranie na piatich rôznych skladbách. V tomto článku sú sumarizované poznatky z experimentu a načrtnuté výsledky počas prvého roku merania vo forme charakteristických dní pre jednotlivé obdobia.

26.4.2022
Ing. Tomáš Melichar, Ph.D., doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc., Ing. Lenka Mészárosová, Ph.D., Ing. Amos Dufka, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z velmi podstaných aspektů pro zajištění adekvátní životnosti kompozitních materiálů, které kombinují cementovou matrici a dřevní hmotu, je stabilizace struktury dřeva. Stabilizace dřevní struktury je významá zejména v návaznosti na vliv vlhkosti na mechanické vlastnosti dřevo-cementových kompozitů. Stabilizace dřevní hmoty je prováděna zpravidla pomocí vhodných typů přísad. Článek se zabývá detailní analýzou vlivu složení dřevo-cementových kompozitů v návaznosti na působení vody. Další z podstatných oblastí prezentovaného výzkumu je analýa shopnosti modifikované matrice (různými typy průmyslových odpadů) fixovat cukry ve struktuře dřevní hmoty, a to s ohledem na eventuální ovlivění průběhu hydratace cementové matrice.

17.4.2022
Ing. Ján Mihálik, Ing. Filip Gago, PhD., Ing. Martina Buková

Recenzovaný Cieľom vyhodnotenia je získať návrhové hodnoty experimentálnej únosnosti pilót. Analýza obsahuje vyhodnotených 10 statických zaťažovacích skúšok realizovaných na veľkopriemerových pilótach rôznych dĺžok, ktoré sa nachádzajú v rovnakom inžinierskogeologickom rajóne a sú zhotovené rovnakou technológiou tzn. vŕtané pilóty s výpažnicou. Pri vyhodnocovaní sme sa zameriavali na najčastejšie využívané metódy a každú skúšku sme vyhodnotili podľa STN 73 1002, podľa metódy Brinch Hansen – 80% kritérium a podľa Davissonovej metódy medznej únosnosti.

15.4.2022
Ing. Michal Novotný, Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D.

Recenzovaný Současným trendem při odvodnění vozovek pozemních komunikací je soustředění dešťové vody do podloží vozovek tak, aby se neztrácela v kanalizačních systémech, ale volně se saturovala do podloží. Cílem tohoto výzkumu je optimalizovat konstrukční vrstvy zelených parkovišť při použití zasakovacích roštů AS-TTE. Během návrhu konstrukčních vrstev budou jednotlivé nové typy materiálů včetně podkladních vrstev optimalizovány tak, aby umožnily maximální vsakování vody do podloží a zároveň byly dodrženy požadavky na únosnost konstrukčních vrstev dle ČSN 72 1006. Budou provedeny laboratorní zkoušky zaměřené na základní fyzikálně-mechanické vlastnosti, propustnost vody a adsorpci ropných látek.

11.4.2022
Ing. Vlastimil Muroň, Ing. Filip Tomašov, Ing. Vojtěch Vaněk

Recenzovaný Ze srovnání efektivity komunikace mezi klasickým projektováním ve 2D a ve 3D, konkrétně v BIMu, mimo jiné vyplývá problém kompatibility SW. Přechod na BIM, označovaný jako revoluce, se ukazuje spíše evolucí.

Vyrovnávací podsyp suchých podlah
11.4.2022
Ing. Tomáš Melichar, Ph.D., doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc., Ing. Miroslav Vacula, Ing. Šárka Keprdová, Ph.D.

Recenzovaný Podsypy podlah mají ve výstabě či rekonstrukci budov své nezastupitelné místo a to především při realizaci podlah, kde je cílem redukce mokrého procesu v návaznosti na rychlost provedení. Pro podsypy podlah jsou využívány nejrůznější typy materiálů (keramzit, porobeton, mineralizovaná dřevní štěpka, apod.). Článek prezentuje výzkum a vývoj nového typu vyrovnávacího podsypu suchých podlah na bázi upravených odřezků z opracování cementotřískových desek. Podsyp je určen jak pro rekonstrukce, tak realizaci nových podlah obytných objektů. Výzkum a vývoj zohledňuje environmentální situaci, neboť ročně je produkováno přibližně 5 tis. tun odřezků během opracování cementotřískových desek. Cílem výzkumu a vývoje bylo posouzení vlastností a chování podsypu na bázi vhodně upravených odřezků z výroby cementotřískových desek. Složení odřezků bylo upraveno v čelisťovém drtiči a následně byly různé varianty podsypů analyzovány z hlediska zrnitosti, stlačitelnosti, pevnosti v tlaku, nasákavosti a součinitele tepelné vodivosti. Vlastnosti vyvíjeného materiálu byly komparovány také s parametry běžně komerčně dostupných podsypů.

10.4.2022
Ing. Petr Fučík, Ph.D., Ing. Tomáš Hejduk, Ph.D., Ing. Štěpán Marval, Mgr. Antonín Zajíček, Ph.D., Ing. Radek Roub, Ph.D., Ing. Luděk Bureš, Ph.D., Ing. Lenka Pavlíčková, Ph.D.,, Ing. Petra Sychová, Ph.D.

Recenzovaný Zástupci veřejné správy mají nyní k dispozici softwarové nástroje pro lepší hospodaření s dešťovou vodou na území Prahy. O jaké nástroje se jedná?

Degradovaná hydroizolace z mPVC na ploché střeše, foto: redakce
5.4.2022
Ing. Jozef Kováč, doc. Ing. et Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Angela Kleinová

Recenzovaný Analýza požiadaviek pre povlakové krytiny z hľadiska UV žiarenia pre umiestňovanie materiálov na trh je dobrým nástrojom na hodnotenie ich kvalitatívnych parametrov. Testovanie polymérnych materiálov s použitím fluorescenčných svetelných zdrojov je realizovateľné v zmysle normy STN ISO 4892-3. Testovanie pevnostných vlastností optimálne definuje norma STN EN 12311-2. Infračervená spektroskopia patrí do skupiny nedeštruktívnych analytických metód, keď skúmaná vzorka nie je analýzou nijak poškodená, a napriek tomu poskytuje informácie o svojom zložení.

Analýza schodišťového stupně z ultravysokohodnotného betonu
1.4.2022
Ing. Dominik Lisztwan, Ing. Petr Daněk, Ph.D.

Recenzovaný Článek popisuje experimentální a numerickou analýzu modelu štíhlého železobetonového schodišťového stupně v měřítku 1:1 vyrobeného z ultra vysokohodnotného betonu pro ověření reálného chování stupně a jeho odezvy na působící zatížení. Experimentální část v podobě statické zatěžovací zkoušky provedené metodou vakuování je doplněna numerickou nelineární analýzou pomocí metody konečných prvků s využitím softwaru ATENA Science. Výsledky jednotlivých částí analýzy jsou navzájem porovnány a je diskutováno netypické chování zkoušeného dílce.

© Fotolia.com
28.3.2022
Ing. Jakub Holan, ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra betonových a zděných konstrukcí

Recenzovaný Algoritmus programu TeDisOn pro řešení problému vedení tepla v betonové desce vystavené požáru je založen na metodě konečných diferencí a je implementován v programovacím jazyku JavaScript. Grafické uživatelské rozhraní pro zadávání uživatelem definovaných parametrů a pro interpretaci výsledků je vytvořeno pomocí jazyka HTML. Článek dále stručně představuje algoritmus použitý ve vytvořené aplikaci a prezentuje použití webové aplikace na třech různých příkladech. Z prezentovaných výsledků je zřejmé, že nově vyvinutá webová aplikace je uživatelsky přívětivá, lehce dostupná a velmi rychlá.

Foto © Ciur a.s.
24.3.2022
Ing. et Barbora Králová, Ing. arch., doc. Ing. et Palko Milan, Ing. arch. PhD.

Recenzovaný V súčasnosti sa výber matriálu pre izoláciu zameriava najmä na účinnosť tepelných izolantov, nie na ich vplyv na životné prostredie počas celého životného cyklu. Zároveň s nástupom trendu používania prírodných stavebných materiálov dochádza k zmenám skladieb striech, kedy je nutné dbať na ich stavebno-fyzikálne posúdenie,vrátane posúdenia šírenia vlhkosti v konštrukcii, množstva skondenzovanej vodnej pary a celoročnej bilancie skondenzovanej a vyparenej vodnej pary vo vnútri konštrukcie.

22.3.2022
Ing. Robert Krainer, Ph.D., Ing. Jiří Duda

V článku je uveden přehled chladiv používaných v tepelných čerpadelch a termíny ukončení použití zakázaných chladiv. Jsou zmíněny i některé zákony a vyhlášky omezující použití chladiv.

22.3.2022
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Druhy chladiv a jejich historie. Nejdůležitější historické dokumenty limitující používání chladiv v chladicích zařízeních, tepelných čerpadlech aj. Definice pojmů, např. GWP, ODP a TEWI včetně jejich výpočtu.

15.3.2022
Ing. Ondřej Nespěšný, Ing. Jan Vystrčil, Ing. Dominik Cakl

Recenzovaný Schodiště jsou nedílnou součástí vícepodlažních budov a musí splňovat řadu požadavků vycházejících zejména z technických norem. Jedním ze základních požadavků na stavby je mechanická odolnost a stabilita, která je v současnosti často ověřována výpočtovými metodami. Pokud jsou výpočtové metody nedostačující musí být využíváno experimentální metody zatěžování konstrukcí, kterou popisuje tato publikace. Příspěvek shrnuje průběh statického zatěžování prefabrikovaných schodišťových sestav z kompozitních materiálů na bázi cementu a výztužných organických vláken. Aplikované metody vycházejí z evropských technických norem a řídících pokynů pro evropská technická schválení.

Venkovní a vnitřní jednotka tepelného čerpadla vzduchu-voda (Zdroj: Brilon a.s.)
14.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Recenzovaný Zvýšení (snížení) topného faktoru tepelného čerpadla nesnižuje (nezvyšuje) spotřebu energie přímo úměrně. Ukazujte to konkrétní příklad. Poskytnut je i návod pro hodnocení výhodnosti tepelných čerpadel s rozdílným topným faktorem.

14.3.2022
doc. Ing. Marián Vertal’ PhD., prof. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Alena Vargová, Ing. Katarína Čakyová, PhD., MBA

Recenzovaný V článku je prezentovaná realizácia experimentu výskumnej aktivity greenIZOLA, ktorá je zameraná na konverziu areálu stavebnej firmy IZOLA Košice. Štúdia fokusuje na doteraz výskumne málo frekventovanú tému teplotného namáhania hydroizolačných vrstiev vegetačných striech v zimnom období. Vizualizácia nameraných povrchových teplôt potvrdzuje podstatnú redukciu teplotných oscilácií na hydroizolačnej vrstve vplyvom aplikácie vegetačnej strechy.

© photo 5000 - Fotolia.com
7.3.2022
Ing. et Ing. Karla Háva, VUT FAST Brno, Ústav soudního inženýrství

Recenzovaný Přednášející na konferenci doktorandského studia JUFOS 2021 (Junior Forensic Science Brno) představili vývoj a predikci růstu cen stavebních materiálů v souvislosti s probíhající pandemií Covid 19. Recenzent článku predikce potvrdil a nabídl srovnání s aktuálním stavem na českém trhu na portálu cenovasoustava. Ceny stavebních materiálů i nadále porostou, bude jich nedostatek a zásadním způsobem se prodlouží i dodací termíny.

27.2.2022
Ing. Stanislav Kotaška, VUT Brno, Ústav vodních staveb

Recenzovaný Jednou z častých příčin poruchy vodního díla je vnitřní eroze v tělese hráze. Pro simulaci těchto jevů je k dispozici řada softwarů umožňující výpočet porušení sypaných hrází v důsledku vnitřní eroze zemin. V rámci příspěvku byl zvolen software (SW) A Rapid Embankment Breach Analysis (AREBA), pro který byla provedena jednocestná citlivostní analýza. Příspěvek má za cíl pochopení klíčových geotechnických parametrů vstupujících do SW AREBA a jejich vliv na hydrogram odtoku, velikost průlomového otvoru a také na časové charakteristiky poruchy. Nejvíce citlivými parametry ovlivňující výstupy jsou drsnostní součinitel dle Manninga a koeficient erodibility. Tyto dva parametry by měli být variovány metodou Monte-Carlo v SW AREBA.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama