Výše investic na protipovodňová opatření za sedm let činí více než 11,5 miliardy korun

Datum: 12.2.2016 04:00  |  Autor: Ing. Hana Marková  |  Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Program „Podpora prevence před povodněmi II“ Ministerstva zemědělství zajistil financování celkem 549 akcí, a to 379 staveb a 170 studií a projektových dokumentací.

Na protipovodňová opatření bylo během let 2007 až 2014 použito více než 11,5 miliardy korun. Peníze na program šly ze státního rozpočtu, úvěru od Evropské investiční banky a výnosů z privatizace. Přes 1,4 miliardy korun bylo od investorů a z jiných zdrojů. Na územích, kde vznikla nová protipovodňová opatření, se výrazně zvýšila ochrana životů i majetku. Průměrné roční škody se v těchto lokalitách snížily o 77 %. Před povodněmi bude ochráněno více než 466 tisíc obyvatel.

„Druhá etapa programu Prevence před povodněmi byla zaměřená hlavně na snižování ohrožení a povodňových rizik v záplavových oblastech vodních toků, posílení zadržení vody v údolních nivách během povodní a zvýšení kapacit koryt v zastavěných částech obcí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Jednou z největších staveb byla protipovodňová ochrana Mělníka, která stála celkem 544 milionů korun. Jde o soubor tří samostatných částí ochrany před stoletou vodou, který se skládá ze zemních hrází v kombinaci se stabilními protipovodňovými stěnami a mobilním hrazením.

Přehled všech stavebních akcí realizovaných v rámci programu 129 120 - Podpora prevence před povodněmi II (2007 - 2014) obsahuje speciální aplikace, kterou zpracovalo Ministerstvo zemědělství a najdete ji na www.eagri.cz v sekci Voda.

© kaprikfoto - Fotolia.com
© kaprikfoto - Fotolia.com
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Plány ČR pro zvládání povodňových rizik budou sloužit i jako podklad k čerpání dotací

21.1.2016 | Hana Marková
Naše vláda schválila tři klíčové koncepční dokumenty – plány pro zvládání povodňových rizik v povodí Labe, Dunaje a Odry. MŽP je vydá opatřením obecné povahy a budou platné do roku 2021 do doby schválení jejich první aktualizace.

Dotace na protipovodňová opatření

14.5. 4:07   Pět miliard korun, které ministerstvo zemědělství rozdělí do roku 2019 městům a obcím na protipovodňová opatření, by mělo stačit pro celou ČR. více >>>

Dotace na protipovodňová opatření

14.5. 4:07   Pět miliard korun, které ministerstvo zemědělství rozdělí do roku 2019 městům a obcím na protipovodňová opatření, by mělo stačit pro celou ČR. více >>>
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVazby cihelného pohledového zdivaRealizace podlahy v garáži aplikací epoxidového nátěru na betonové podlahyJak správně dešťovou vodu využívat, jak na údržbu a montáž nádrží? – V.Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu