2 Studie - Shopping Centre Index a How consumers shop ukazují na význam facility managementu

Datum: 26.6.2014  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce  |  Zdroj: podle tiskové zprávy CBRE Group

Cena, čistota, pohodlí a bezpečnost jsou tedy nejdůležitějšími faktory, jejichž splnění očekávají spotřebitelé. 3 z toho jsou v portfoliu činností facility managementu. Trend jasně ukazuje, že potenciál je v malých obchodních centrech než ve výstavbě velkých obchodních center.

  • Roste význam malých nákupních center a kamenných obchodů (49 % zákazníků je preferuje před velkými nákupními centry).
  • Evropští zákazníci cestují za nákupem jiných komodit než potravin 6 - 15 minut, český zákazník 16 – 30 minut.
  • Zatímco ve východní Evropě a Skandinávii dominují velká obchodní centra, v západní Evropě malá obchodní centra a kamenné obchody.
  • Mladý zákazník (18 - 24 let) považuje za atraktivní při výběru obchodního centra dobré místo pro setkání, wifi, kavárny nebo restaurace.

Průzkum How Consumer Shop


© Fontanis - Fotolia.com
Průzkumu se zúčastnilo 21 000 respondentů ve 21 zemích. Studie Shopping Centre Index popisuje fungování regionálních nákupních center, který zahrnuje deset regionálních obchodních center s více než 230 000 m2, 730 maloobchodníků a 38,5 milionu zákazníků.

"Cena, čistota, pohodlí a bezpečnost jsou tedy nejdůležitějšími faktory, jejichž splnění očekávají spotřebitelé ve všech zemích a ve všech druzích nákupních center. Zajištění rozmanitosti obchodů, parkovacích kapacit a osobní bezpečnost se řadí mezi důležité faktory, " říká Veronika Tebichová, Head of Retail Agency společnosti CBRE a poukzaujel na zajímavý detail z výsledků: "S rostoucím příjmem je menší ochota jezdit do vzdálenějších nákupních center, hlavně u mužů.“

A jak často chodí zákazníci nakupovat?
Průměrně je to 39 x ročně na Evropana, v České republice pak o něco méně (30 x). Zajímavý je ale fakt, že na rozdíl od typicky evropského zákazníka si ten český daleko častěji vyhledává produkty a informace o nich online.

Potřeby a požadavky dané věkem
Zjevné jsou také odlišné požadavky dané věkem spotřebitelů. Podle očekávání, mladší věkové skupiny oceňují sociální aspekty nákupních center mnohem více než starší věkové skupiny. Jedná se o setkávání s přáteli a využívání výhod služeb orientovaných na zábavu, jako jsou kina a připojení k internetu zdarma. Tyto skupiny více využívají veřejnou dopravu, a tedy nekladou takový důraz na možnosti parkování.

Renovace láká nové zákazníky
Renovace nákupních prostor je předpokladem pro oživení maloobchodních center. Moderní zařízení přitahují větší množství lidí ochotných utrácet své peníze.


© xy - Fotolia.com

Studie Shopping Centre Index

  • nejvíce zastoupenou kategorií nájemců v obchodních centrech spravovaných CBRE je móda (56 %), volný čas (18 %) a komfort (9 %).
  • jednotlivé obchody v obchodních centrech musí mít velikostně vyvážené zastoupení, například v centrech CBRE malé jednotky do 200 m2 tvoří 32 % ploch, jednotky 200 – 500 m2 (25 %), 500 - 100 m2 (22 %) nebo jednotky přes 1000 m2 (22 %).


Trend jasně ukazuje, že potenciál je v malých obchodních centrech než ve výstavbě velkých obchodních center.

 

Hodnotit:  

Datum: 26.6.2014
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2016

Normy

Knihovna FM

Reklama


Partneři oboru

logo ATALIAN logo Mark2 Corporation

Odborné semináře

Odborné semináře Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague, Čestlice


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová

Odkazy

Ve světě: IFMA (International Facility Management Association) Global FM (sdružuje všechny FM asociace na světě) V Evropě: EuroFM
(partner Evropské komise a Evropského parlamentu pro oblast FM)
V ČR: IFMA CZ (Česká pobočka IFMA) v SR: SAFM (Slovenská asociace FM)

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

 
 
 

Aktuální články na ESTAV.czNové Pražské stavební předpisy budou platit od 1. srpna. Stropnický i Hudeček je kritizujíV Kongu se brzy začne stavět největší přehrada světa"Nehmotná" budova na nožičkách má fasádu z děrovaného plechu