Decentralizace a optimalizace výroby tepla metodou Energy Performance Contracting (EPC)

Datum: 30.3.2011  |  Organizace: Siemens, s.r.o.  |  Firemní článek

Jesenická nemocnice jako soukromé zdravotnické zařízení, realizovala s firmou Siemens rekonstrukci tepelného hospodářství metodou EPC bez počátečního vstupního kapitálu. Projekt umožnil modernizovat energetické zázemí nemocnice, zajistil spolehlivost dodávek tepla a teplé vody a zajistil přehled o toku energií v areálu nemocnice.

  • Projekční a inženýrská činnost
  • Vybudování nových zdrojů tepla a zdroje technologické páry pro prádelnu
  • Instalace nového systému měření a regulace typu Desigo PX
  • Sledování a vyhodnocování spotřeb energie
  • Monitoring a optimalizace provozních parametrů
  • Servis systému měření a regulace po celou dobu smluvního vztahu

Investor: Jesenická nemocnice spol. s.r.o.
Objem zakázky: 13,6 mil. Kč bez DPH
Garantovaná roční úspora: 2,01 mil. Kč bez DPH
Termín realizace: listopad 2009/ březen 2010
Místo realizace zakázky: Jeseník, Česká republika

Jako zdroj tepla a páry pro celý areál osmi objektů sloužila centrální parní plynová kotelna z roku 1976. Teplá užitková voda pro celý areál byla centrálně připravována ve výměníku a společně s topnou vodou byla dále distribuována topnými kanály do míst konečné spotřeby objektech areálu. Systém měření a regulace byl poplatný době vzniku a v podstatě nefunkční.

 

V rámci projektu decentralizace a optimalizace výroby tepla byla zrušena centrální zastaralá a předimenzovaná parní kotelna. Byly vybudovány plynové nízko a středotlaké přípojky do lokálních zdrojů v rámci celého areálu. V jednotlivých objektech byly v nových prostorách vybudovány nové teplovodní zdroje (1x500 kW, 1x300 kW, 1x150 kW a 1x60 kW) sestavené z kondenzačních kotlů Buderus. Pro technologické účely byl instalován parní vyvíječ Certuss o výkonu 500 kg/hod, který zásobuje parou prádelnu. Zároveň byl instalován řídicí systém Siemens Desigo PX a monitorovací systém EMC. Dispečerské pracoviště je doplněno o vizualizační systém Desigo Insight a propojeno s řídicími podstanicemi. Vzhledem k nutnosti dálkového dohledu nad instalovanými zařízeními byl realizován vzdálený přístup na centrální dispečink, který umožní specialistům sledovat a přenastavovat požadované parametry energetického systému jako celku.

 

Vyjádření investora:

Jesenická nemocnice jako soukromé zdravotnické zařízení, realizovala s firmou Siemens rekonstrukci tepelného hospodářství metodou EPC bez počátečního vstupního kapitálu. Projekt nám umožnil modernizovat energetické zázemí nemocnice, zajistil spolehlivost dodávek tepla a teplé vody a zajistil přehled o toku energií v areálu nemocnice. Dnes již vidíme, že ušetřené finanční prostředky nad rámec ve smlouvě garantovaných úspor můžeme použít k dalšímu zlepšování prostředí pro naše pacienty i lékaře.

Ing. Jan Jedlička
ředitel nemocnice

 

Datum: 30.3.2011
Organizace: Siemens, s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Normy

Knihovna FM

Partner - Facility management

logo Mark2 Corporation

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPlasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictvíKarlovarský hotel Thermal se začne opravovat na konci rokuUmění recyklace: Staré cihly rozdrtí a tvoří z nich novéOd noci je uzavřen Libeňský most, tramvaje jsou odkloněny