Úspory energií metodou EPC - aplikace metody při dosahování úspor energie v léčebně duševně nemocných v Jihlavě

Zvukový záznam přednášky Ing. Bohuslava Kyjánka, Energ, člen AB Facility Services
Datum: 1.1.2011  |  Autor: redakce

Zvukový záznam přednášky bychom mohli rozdělit do dvou kapitol. V první části přednášky hovoří Ing. Kyjánek o praktických zkušenostech z EPC, v druhé části pak o konkrétním projektu v Jihlavě, kdy principy EPC vysvětluje v reálu.

Metodou EPC se obvykle řeší areál, který stojí a hledáme potenciál pro úsporu energií. Analýzou umíme vylepšovat regulační algoritmy. Inženýrská činnost v EPC je velmi zajímavá a sofistikovaná činnost, založená na správném odhadu možnosti úspor, která vyžaduje nejen teoretické znalosti, ale i zkušenosti. A využíváním obou zároveň pak dochází k optimalizaci regulačních algoritmů.

Na začátku časové osy jsou referenční náklady. Úsporu totiž musíme vztahovat vůči něčemu, tj. určení referenčních nákladů je klíčové a není vůbec jednoduché. Garantované náklady jsou samozřejmě nižší. Po ukončení projektu je investice splacena a optimalizace dále funguje.
Ale v rámci projektu jsou důležité i kroky, jako např. výcvik a zaškolení obsluhy - pokud obsluha nechápe princip spojených nádob, další provoz je problém a inteligentní systém je k ničemu. Někdy může být nesprávný i první předpoklad, že obsluha umí anglicky a umí přečíst pokyny řídících systémů.
Úspora pro zákazníka po skončení projektu je běžně kolem 30 %. Zajištění pravidelného servisu a rozklíčování dat je rovněž důležitou součástí dalšího provozu.

Součástí popisu řešení v léčebně duševně nemocných v Jihlavě je popis návrhu opatření a principy, které byly použity při řešení.

V závěru přednášky je i zajímavá diskuse na tém EPC a konkrétních zkušeností autora z praxe v tomto oboru.

Zvukový záznam přednášky Ing. Bohuslava Kyjánka

Přednáška byla součástí akce, kterou uspořádali ve dnech od 13. do 17. září 2010 v Praze Energoklastr, ČVUT a CVVI. Workshop a konference Advanced HVAC Control 2010 se uskutečnila na téma pokročilé řízení systémů vytápění, větrání a klimatizace. Poslechněte si i další zajímavé přednášky z konference.

 

Hodnotit:  

Datum: 1.1.2011
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 

Mohlo by vás také zajímat

Příklady řešení modernizace energetických systémů v Pardubickém kraji metodou EPC - Projekt EPC umožnil Pardubickému kraji v uvedených objektech realizovat potřebnou modernizaci energetických systémů, na kterou by jinak kraj neměl dostatek finančních prostředků. 4.7.2011

Kam dál


 
 

Aktuální články na ESTAV.czMinisterstvo životního prostředí vyhlásilo nový program DešťovkaNejužší dům světa stojí ve Varšavě, bydlení v něm připomíná pohyb po lešeníByty kupujeme dle lokality, nejméně dbáme při výběru na energetickou náročnostVitra představila novinky i produktové updaty na Salone del Mobile 2017