Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická náročnost budov
Archiv článků od 23.7.2018 do 24.2.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.2.2019
kpt., Ing. Stanislav Kopecký, pplk., Mgr. Jakub Škoda, plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., Vlastimil Růžička

Na základě pozvání asociace NFPA (National Fire Protection Association) se uskutečnila zahraniční cesta českých vyšetřovatelů požáru do Spojených států amerických. Obsahovala kromě jiného i praktické výcviky se státními či federálními agenty/vyšetřovateli. Zeptali jsme se na průběh cesty a na možnost využití zahraničních zkušeností v českých podmínkách.

18.2.2019
Ing. Jan Vidim

Recenzovaný Zařízení pro měření a regulaci (MaR), stejně jako ostatní systémy TZB, procházejí svým životním cyklem, na jehož konci je nutné systém rekonstruovat. Zásadní podmínkou úspěšného retrofitu je stanovit si požadovanou dobu životnosti rekonstruovaného zařízení.

© bannafarsai - Fotolia.com
6.2.2019
prof. Ing. Milan Holický, Ph.D., DrSc., Kloknerův ústav ČVUT v Praze

Recenzovaný Nový evropský dokument pro hodnocení existujících konstrukcí (CEN Technical Specification, TS) navazuje na koncepci a technické požadavky Eurokódů. Konečný návrh dokumentu byl předložen v dubnu 2018. Obsahuje materiálově nezávislé pokyny pro všechny druhy konstrukcí včetně geotechnických součástí, a libovolné druhy zatížení. Zahrnuje obecné zásady a pokyny pro postup hodnocení, aktualizaci dat, konstrukční analýzu, různé způsoby ověřování spolehlivosti (dílčí součinitele, pravděpodobnostní metody, analýzu rizik), hodnocení památkových objektů, a možnosti zásahů do existujících konstrukcí. Předložený příspěvek zahrnuje praktické příklady aplikace obecných pokynů při hodnocení existujících konstrukcí včetně panelových domů.

21.1.2019
doc. Ing. Milan Ostrý, Ph.D., FAST VUT v Brně, Ústav pozemního stavitelství

Recenzovaný Příspěvek se zabývá definicí energeticky flexibilní budovy, jejího vlivu na stabilitu okolní sítě s plánovaným vzrůstajícím podílem energie z obnovitelných zdrojů a možnosti využití tepelně akumulačních vlastností stavebních konstrukcí. Článek dále rozebírá vybranou metodiku pro hodnocení energetické flexibility budovy a uvádí příklad tepelně aktivovaných stavebních konstrukcí.

8.12.2018
oekoplan Czech Republic s. r. o.

Setkali jste se s pojmy energetická náročnost nemovitosti, budovy, bytu nebo spotřebiče? O energetické náročnosti se mluví ve spojitosti se všemi produkty, u kterých můžeme změřit jejich spotřebu energie při běžném provozu. Co vše tedy do energetické náročnosti budovy spadá?

Ing. arch. Adam Rujbr o FN v Olomouci
2.12.2018
redakce

V Česku vzniklo historicky první energeticky úsporné zdravotnické zařízení na světě splňující nejpřísnější standardy pasivních domů. Stal se jím nedávno otevřený pavilon II. Interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice v Olomouci.

 Screenové rolety
30.11.2018
Labona s.r.o.

Představte si rolety, které skvěle zastíní, ale i tak přes ně vidíte bez problému ven. Kromě toho vás chrání před hmyzem, skvěle izolují a nemusíte je moc často čistit, protože odpuzují špínu a vodu. Screenové rolety rostou na oblibě a proto se letos dočkaly i pěti kolekcí nových látek.

28.11.2018
ENBRA, a.s.

U bytového fondu je díky dotačním programům možné finančně výhodně zrealizovat opatření, kam vedle výměny zdroje tepla či využití alternativních zdrojů patří i výměna oken či zateplení obálky domu. Díky těmto stavebním úpravám dochází k výrazné změně energetické náročnosti budovy. Nedílnou součástí každé této rekonstrukce by tak mělo být i vyregulování otopné soustavy, o čemž se stále málo hovoří.

27.11.2018
AHI CARRIER CZ s.r.o.

Carrier představuje tepelná čerpadla řady 61XWHZE voda-voda s chladivem PUREtec™. Přednosti spočívají ve využívání obnovitelné energie z přírodních zdrojů i zdrojů odpadního tepla. Tepelná čerpadla AquaForce nabízejí chytrým městům (tzv. Smart Cities) udržitelnější řešení zásobování energií, využitím obnovitelných zdrojů energie "vzduch - voda - země".

20.10.2018
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS a Stavebná fakulta STU Bratislava Vás pozývajú na 18. konferenciu s medzinárodnou účasťou. 8. - 9. november 2018 Senec.

19.10.2018
redakce

Instalace a provoz nových špičkových vývěv Edwards v teplickém závodě Coating společnosti AGC Flat Glass Czech přinese 90procentní úsporu elektřiny a sníží náklady na spotřebu oleje. Díky smlouvě o dodávce vývěv za 14 milionů korun tak odběratel získá nejen nové tovární vybavení pro výrobní linku na povrchovou úpravu skla, ale také docílí rozsáhlých úspor ve výrobních nákladech a zavede ekologičtější výrobní proces.

5.10.2018
TZB-info

Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je již druhá odborná publikace k tématu s obsahem více než 160 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.

26.9.2018
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Změny ve směrnici reagují jak na zkušenosti s uplatňováním předchozí směrnice, tak na technický pokrok a možnosti budov vybavených tzv. smart technologiemi, nabíječkami elektromobilů aj.

23.9.2018
redakce

U mikrofonu redaktorů TZB-info a ESTAV.cz se vystřídala řada zajímavých hostů a natočili jsme 50 rozhovorů o novinkách pro novostavby i rekonstrukce, v oknech, tepelných čerpadlech, kotlích, chytrých instalacích, interiéru, dotacích, o prodeji nemovitosti, smlouvách o dílo, nové legislativě...

3.8.2018
DANFOSS, s. r. o.

Domy, v nichž žijeme, spíme nebo pracujeme, mají velký potenciál úspor energie. Můžeme tyto příležitosti skryté za betonem, sklem a ocelí vyhledat – a ušetřit tak velké náklady i hodně práce a vytvořit lepší místo pro život. Významným krokem k odhalení potenciálu úspor je revidovaná směrnice EPBD.

23.7.2018
doc. Ing. Dalibor Vytlačil, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra inženýrské informatiky, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Spotřeba energie v obytných budovách závisí na aktuálním stavu fondu budov. Kromě vnějších podmínek ovlivňují budoucí spotřebu energie dva základní faktory – technické požadavky na nově stavěné budovy a intenzita rekonstrukcí stávajících staveb. Příspěvek prezentuje metodu, která integruje obě strategie do jednoho dynamického modelu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama