Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Elektrická požární signalizace
Archiv článků od 23.3.2017 do 18.9.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Nízkotlaká mlhová hubice
18.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou. Jde o komplexně pojatou informaci reflektující dosažený stav v oblasti hašení vodní mlhou a očekávané vývojové trendy. V závěrečné části třídílného seriálu se podíváme na metody pro stanovení hasicí schopnosti, na rozsah použití mlhových SHS a na prostředky pro ruční aplikaci vysokotlaké mlhy. Nechybí samozřejmě avizovaný seznam literatury a závěr.

Mlhová stabilní hasicí zařízení, čerpací zařízení typu SPU
11.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou. Jde o komplexně pojatou informaci reflektující dosažený stav v oblasti hašení vodní mlhou a očekávané vývojové trendy. V druhé části třídílného seriálu se podíváme na druhy, komponenty a navrhování mlhových SHZ.

Mlhová stabilní hasicí zařízení pro protipožární ochranu objektů a technologií
4.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou.

17.8.2017
redakce

1. března roku 2016 získala společnost Topinfo s.r.o. akvizicí portál ORSEC.cz. TZB-info se tak rozšířilo o nová témata bezpečnosti osob a budov a zároveň vznikly nové rubriky v oborech Elektrotechnika a Facility management. Nyní jsme udělali další krok a z bezpečnosti se stal samostatný obor.

18.7.2017
redakce

Konference „Požární bezpečnost staveb“, která se koná dne 21. září 2017 v rámci doprovodného programu mezinárodního veletrhu FOR ARCH, se bude věnovat problematice dřevostaveb, kabelových rozvodů a požárně bezpečnostních zařízení v rámci únikových cest.

15.7.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Redakce TZB-info a ESTAV pořádají v pátek 22.9.2017 v Praze volně přístupnou konferenci Jak bezpečněji bydlet, určenou pro širokou veřejnost. K tématice bezpečnosti ale jsme již před prázdninami natáčeli z trochu jiného pohledu - komentáře o bezpečnosti dětí a škol.

27.5.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo v rámci výzvy č. 10 „Kybernetická bezpečnost“ více než 1,4 miliardy korun na obranu před kybernetickými útoky. Může se to týkat například zdokonalení dálkové správy nejrůznějších zařízení po internetu. Využijí této příležitosti i dodavatelé řidicích systémů pro vytápění a klimatizace?

26.5.2017
redakce podle MV ČR

Vláda schválila metodiku jako součást materiálu obsahujícího souhrn dalších přijatých opatření, jejichž cílem je zklidnění situace v problémových lokalitách Královéhradeckého a Plzeňského kraje. Mimo jiné řeší průmyslové zóny z pohledu územního plánování.

26.5.2017
Siemens, s.r.o., Ing. Rudolf Kotík

Firma Siemens uvádí na trh novou poruchovou signalizaci Kotelník 1 určenou pro kotelny, strojovny s různými zdroji tepla a výměníkové stanice. Jedná se o moderní poruchovou signalizaci, která reflektuje požadavky norem pro provozování kotelen a strojoven se zdroji tepla. Její předností je snadná instalace i uvedení do provozu.

23.5.2017
Michal Randa, redakce

Dne 18. 5. 2017 se na výstavišti PVA v Letňanech uskutečnila „pražská zastávka“ letošního ročníku ADI EXPO. Cílem této každoroční akce pořádané ADI Global Distribution (součást skupiny ADI), je možnost odborných konzultací a obchodních setkání zástupců firem zabývajících se realizací poplachových systémů přímo se zástupci jednotlivých světových výrobců.

20.5.2017
redakce

V časové průběhu výstavby rodinného domu, ale i penzionů atp. se na pořad dne dostávají regulační systémy většinou až na konci. Pro provozovatele je to ovšem škoda, neboť dobrá regulace se vrátí v úspoře provozních nákladů. Vhodným příkladem je regulace „EvoHome“ od Honeywell.

7.5.2017
Michal Randa, redakce

Dne 29. dubna 2017 uspořádal odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR úvodní konference k realizaci projektu „Domovník – preventista, účinný nástroj sociálního začleňování a podpory sociálně situační prevence v obci“.

24.4.2017
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., Ing. Jan Koller, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek stručně charakterizuje problematiku měření teploty při požárních zkouškách. K ověření požadavku normy byl realizován experiment se třemi termočlánky (TČ) typu K různých průměrů vnitřních drátků a délek připojených vodičů. TČ byly vkládány postupně do elektrické topné pícky vyhřáté na 800 °C se záznamem teplot v čase až do dosažení maximální ustálené teploty; následně byly TČ vyjmuty z pícky a opět se záznamem teplot při ochlazování na laboratorní teplotu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce a grafech. Pokusy potvrdily, že citlivost/reakce TČ na měnící se teplotu plynného prostředí závisí na průměru termočlánkových drátů. Je zřejmé, že tyto poznatky mohou mít praktické využití i v oblasti požární ochrany.

17.4.2017
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., Ing. Jan Koller, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek popisuje hasební experimenty k ověření možnosti zvýšení hasební účinnosti nízkotlaké, středotlaké a vysokotlaké vodní mlhy jejím nabitím elektrickým polem vysokého stejnosměrného napětí. Výsledky experimentů potvrdily vlivy velikosti elektrického napětí, konfigurace elektrod (anody, katody), velikosti objemového průtoku vody, tlaku vody a typu mlhové hlavice.

15.4.2017
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens instalovala moderní systém ochrany uměleckých děl v Muzeu nadace Louise Vuittona. V extravagantní budově o rozloze 11 000 m2 navržené americkým architektem Frankem Gehrym zajišťuje systém Siemens vhodné klimatické podmínky pro umělecká díla a zároveň chrání exponáty i objekt před nebezpečím požáru.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama