Nákupy ministerstev na energetickém trhu ČMKBK jsou už standardem

Datum: 18.1.2018 16:31  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce podle tiskové zprávy ČMKBK

Ministerstva si pro své resorty zajistila i v roce 2017 dodávky elektřiny a zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Ministerstva si pro své resorty zajistila i v roce 2017 dodávky elektřiny a zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Nákupy na tomto trhu, který funguje jako centrální tržní místo pro dodávky konečným odběratelům, se stal pro státní správu už pravidlem. O burzovním nákupu jako formě realizace veřejné zakázky informovala na svých webech například ministerstva vnitra a zemědělství a prostřednictvím elektronického nástroje pro správu veřejných zakázek také ministerstvo financí, dopravy, obrany, kultury, zdravotnictví, průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí.

V červnu zveřejnilo nákup energií na Českomoravské komoditní burze na webových stránkách Ministerstvo vnitra ČR. Elektřinu a plyn nakoupilo pro celý resort na roky 2018 a 2019 s úsporou 140 milionů korun.

„Podobně jako v předcházejících letech se nám podařilo transparentně vysoutěžit dodávku zemního plynu a elektrické energie pro celý resort. Opět jsme dokázali využít vývoje tržních cen, což potvrzuje funkčnost centralizovaných nákupů, stejně jako efektivnost nákupu přes burzu,“ uvedl tehdy náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky, strategií a evropských fondů Jiří Zmatlík.

V srpnu publikovalo výsledky nákupu elektřiny a plynu na ČMKBK Ministerstvo zemědělství ČR. To snížilo tímto způsobem náklady celého resortu meziročně o 14 procent.

„Centrální nákup energií na komoditní burze je pro nás nejefektivnější formou veřejné zakázky. Svědčí o tom souhrnná výše úspor, která od roku 2014 dosáhla téměř 150 milionů korun, přičemž do konce roku 2018 by mělo jít o částku přesahující 190 milionů korun,“ uvedlo tehdy na svém webu ministerstvo.

Spolu s ministerstvem zemědělství nakoupily energie např. Lesy ČR, Státní pozemkový úřad, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa se svými regionálními pracovišti, desítka výzkumných a jiných ústavů, podniky Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře či hřebčíny v Kladrubech, Písku a Tlumačově.

Prostřednictvím elektronické platformy pro správu veřejných zakázek informovala o zářijovém nákupu elektřiny na ČMKBK i Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), která zajišťuje nákupy energií pro resort Ministerstva dopravy ČR. SŽDC nakoupila elektřinu formou postupné fixace ceny, zemní plyn pořídila o měsíc dříve za pevně stanovenou cenu.

Nákup energií na kladenské komoditní burze zveřejnilo také Ministerstvo financí ČR. Šlo o centralizovaný nákup silové elektřiny a zemního plynu pro ministerstvo, Generální ředitelství cel, Generální finanční ředitelství či Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových s dodávkou v roce 2018.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Smlouva na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu – výhody a úskalí

18.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Uzavírání smlouvy na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu je novou hybnou silou na našem energetickém trhu pro domácnosti a pro malé firmy. Jaké postavení má obchodník a jaké zákazník? V čem spočívá záludnost takových smluv a jak se může zákazník bránit?
diskuse: 1 příspěvek, 19.02.2018 15:12

ČEZ začal nabízet ekologický produkt pro motoristy Zelenou elektřinu

15.2. 6:01   Nový produkt od ČEZ Prodej „Elektřina pro dobíjení“ zaručuje motoristům výhodné ceny elektřiny doma i na cestách. více >>>

Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 6875 kontraktů

14.2. 7:43   Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 6875 kontraktů, tedy v průměru 28 kontraktů denně. více >>>

IV. čtvrtletí 2017 v energetice: Růst výroby elektřiny, nižší spotřeba plynu

13.2. 6:22   Energetický regulační úřad zveřejnil statistiky elektroenergetiky a plynárenství za poslední čtvrtletí loňského roku. více >>>

Změny dodavatelů v roce 2017 – úspěšní, neúspěšní, trendy

11.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Po propadu v počtu změn dodavatelů v několika předcházejících letech již druhým rokem počty zákazníků, kteří změnili dodavatele, opět rostou. Jaký byl vývoj počtu změn v posledních letech, jaké trendy dominují současným trhem? Kdo je nejúspěšnějším a kdo se drží na chvostu pelotonu?
diskuse: 1 příspěvek, 13.02.2018 18:38
 
 

Aktuální články na ESTAV.czObchvat Náchoda získal kladný posudek EIABioplasty nepatří do kontejnerů na plastySlnečné kolektory z THERMO|SOLARU môžu byť aj atypické a na balkónochDigitalizace proniká všemi oblastmi našeho života. Stavebnictví není výjimkou