Na tiskové konferenci ERÚ poprvé veřejně vystoupí všichni členové Rady ERÚ

Datum: 21.11.2017 9:16  |  Autor: redakce

Tisková konference ERÚ je naplánována na 24. 11. 2017 a mimo jiné se očekává oznámení nárůstu regulovaných cen elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora.

Tisková konference ERÚ se bude konat 24. listopadu 2017 a avizována jsou tato témata:
  • Priority Rady ERÚ po 100 dnech ve funkci,
  • cenová rozhodnutí ERÚ, která stanoví regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018

Vladimír Outrata, předseda rady ERÚ, na začátku listopadu uvedl, že regulovaná složka ceny plynu vzroste příští rok proti letošku podle odhadů o 2,8 %.

Kolega Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, odpovídal na otázky ČTK k tématům avizované tiskové konference

1) Jaký nárůst nebo pokles regulovaných cen elektřiny a plyny podle Vás ERÚ v pátek oznámí? Co to bude znamenat pro ceny pro konečné spotřebitele?

Očekávám nárůst regulovaných ceny elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. Pro zákazníky to znamená zvýšení celkových účtů za elektřinu zhruba o 200 Kč za rok (zvýšení ceny o více než jedno procento) při průměrné roční spotřebě 3 000 kWh a v jednotarifu.
U plynu by oznámené zvýšení ceny znamenalo růst celkových nákladů za plyn zhruba o 0,7% u průměrné roční spotřeby 20 MWh/rok, což by přineslo zvýšení celkových ročních nákladů na plyn kolem 200 Kč.

2) Očekáváte pro příští rok pokles nebo růst celkových cen pro spotřebitele (domácnosti). O kolik? Co dalšího bude mít na vývoj cen vliv?

Očekávám podobný nárůst celkových cen i pro rok 2019. Nárůst bude zapříčiněn nárůstem regulovaných cen, ceny za komoditu se pravděpodobně nebudou hromadně měnit. Vliv na nárůst cen bude mít inflace u regulovaných objektů.

3) Doporučil byste v současné době lidem fixaci cen elektřiny a plynu? Na jak dlouho? Proč?

Doporučení závisí na nabídkové ceně, u aktuálně levných nabídek bych fixaci ceny doporučil na obvyklou dobu dvou let. Doporučil bych ji proto, protože většina nabídek bez závazku jsou cenově méně výhodnější a tyto ceny mohou růst.

4) Může být páteční zveřejnění cen podle Vás ještě něčím zajímavé? Čím?

Překvapení je málo pravděpodobné, protože rozhodnutí reflektuje většinou předcházející dění v energetice. Větší rozhodnutí zejména u elektřiny musí předcházet diskuze a dlouhodobější příprava.

Text ČTK - Analytici: Příští rok lidem zdraží elektřina a možná i plyn

České domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu, možný je i růst cen plynu. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Hlavním důvodem je podle nich růst velkoobchodních cen energií na burzách. Analytici uvedli, že růst cen pro konečné zákazníky má u elektřiny činit několik procent, u plynu budou ceny stagnovat nebo stoupnou jen mírně. Většímu nárůstu cen podle nich brání mimo jiné velká konkurence dodavatelů.

Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek oznámí výši regulované části ceny energií. Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Druhou část konečné ceny elektřiny tvoří takzvaná silová elektřina. Je neregulovanou složkou a dodavatelé ji určují sami.

"V obou komoditách, elektřině i plynu, si lidé patrně připlatí a na tomto růstu se bude podílet jak o něco vyšší regulovaná složka cen, tak posilování cen tržních u silové složky konečné ceny. Ve prospěch spotřebitelů by měl hovořit silnější kurz koruny, ale je otázkou, zda jej dodavatelé do cen mohou znatelně promítnout," řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz. Dodal, že celkově očekává růst cen v řádu nižších jednotek procent.

Předseda rady ERÚ Vladimír Outrata na začátku listopadu uvedl, že u plynu stoupne regulovaná složka pro příští rok podle předběžných odhadů zhruba o tři procenta. Předpokládanou výši regulované části ceny elektřiny neuvedl. V srpnovém rozhovoru s ČTK uvedl, že regulované ceny energií stanované ERÚ se pro příští rok příliš měnit nebudou.

Analytik portálu TZB-info Jan Schindler očekává růst regulovaných ceny elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. "Pro zákazníky to znamená zvýšení celkových účtů za elektřinu zhruba o 200 korun za rok při průměrné roční spotřebě 3000 kilowatthodin," uvedl.

Podle analytika portálu Ušetřeno.cz Tomáše Suchého se zákazníkům nyní vyplatí zafixování cen. "Doporučujeme nyní uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle na dva roky, protože současné koncové ceny energií jsou na historickém minimu," řekl ČTK.

Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor naopak uvedl, že fixaci cen obecně nedoporučuje. "Přesto připouštím, že v současné situaci se fixace u elektřiny může vyplatit, očekávám totiž, že nárůst burzovních cen se ještě se zpožděním bude promítat i do cen roku 2019. V každém případě by si ale zákazník měl pečlivě přečíst, zda nepodepisuje kromě nízké ceny i neúměrnou sankci za předčasné ukončení smlouvy," dodal.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o třetinu více. Roste i cena plynu, která od července stoupla o více než 16 procent na téměř 19 eur za MWh.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Schválení zásad cenové regulace pro roky 2019–2020

12.1. 6:49   Rada ERÚ ve smyslu energetického zákona a pozdějších předpisů schválila návrh cenové regulace na roky 2019 až 2020. více >>>

Od února innogy zlevní plyn v průměru o 4,5 %

11.1. 7:30   Sleva platí pro zákazníky na základním ceníku Standard. Sleva se automaticky připíše na fakturu formou peněžní prémie. více >>>

Rok 2019 se blíží, co je s Novou tarifní soustavou

25.12.2017 | Ing. Jan Schindler, redakce
Před nedávným uvedením televizního pořadu Otázky Václava Moravce byla poslední zmínka o Nové tarifní soustavě v srpnu 2016. V ní byly zobecněny výsledky veřejného konzultačního procesu k Nové tarifní soustavě, která byla odsunuta na rok 2019. Rok 2019 se rychle blíží. Co se děje s tímto dříve velmi sledovaným? Jaké jsou názory vlivných odborníků?
diskuse: 28 příspěvků, poslední 05.01.2018 15:45

Co přinesly nové regulované ceny

9.12.2017 | Ing. Jan Schindler, redakce
Vydání cenových rozhodnutí Energetickým regulačním úřadem je spjato se změnou, nejčastěji se zvýšením cen energie pro konečné spotřebitele. Není divu, že toto období zajímá nejen dodavatele, ale i novináře a veřejnost. Ceny komodit na trhu se zvyšují, budeme platit také více kvůli cenovému rozhodnutí? Kde a jak si zvýšení nákladů lze zkontrolovat?
diskuse: 1 příspěvek, 12.12.2017 15:48

Cenová rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018

25.11.2017 | Energetický regulační úřad
Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, mírně naopak vzrostou pro domácnosti a malé podnikatele. Nárůst cen pro zákazníky na hladině nízkého napětí pohybovat na úrovni 2,5 % a po odečtení inflace tak půjde o změnu v desetinách procenta.
diskuse: 5 příspěvků, poslední 07.12.2017 13:46
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce SvětPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvatele