TZB-info aktuálně o cenách elektřiny a plynu pro Penize.cz a Finance.cz

Datum: 7.11.2017 8:26  |  Autor: redakce

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, odpovídal na otázky magazínů o aktuální situaci a výhledu cen elektřiny a plynu.

Jak se vyvíjí ceny elektřiny na burzách? Bude obchodní složka zdražovat/ zlevňovat? Na co se mají spotřebitelé připravit?

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info: "Na burzách cena elektřiny je nyní vysoká, především ve Francii. To souvisí s plánovanými i neplánovanými odstávkami francouzských jaderných elektráren a očekávanou chladnější zimou. Většiny našich zákazníků se zdražování nedotkne. Obchodníci se bojí zdražovat, protože nechtějí dát důvod konkurenci k převodu zákazníků na základě dříve podepsaných smluv. Zdražení silové elektřiny se projeví u nové nabídky produktů pro stávající a pro nové zákazníky. Tyto nabídky již nebudou tak výhodné, jako byly například před rokem. Rovněž nabídky aukčních společností nebudou tak výhodné jako byly v minulosti."

Jak si bude stát zemní plyn? Zdraží v topné sezóně domácnostem vytápění?

Ing. Jan Schindler: "Ceny zemního plynu jsou na burze stabilní a rovněž stabilní je jejich výhled na následující tři roky. Plyn v následující topné sezoně zákazníkům nezdraží. Nabídka plynu již neláme rekordy v poklesu cen a zákazníci se budou muset pro příští kontrakty spokojit s vyšší cenou než v minulosti. Ceny plynu i elektřiny může prodražit cenové rozhodnutí regulátora."


Jaké aktuální trendy na energetickém trhu pozorujete? (např. z hlediska obchodní politiky dodavatelů nebo spotřebitelského chování?)

Ing. Jan Schindler: "Dodavatelé se nyní již nepředhánějí v nabídce co nejlevnějších cen energií. Rovněž nabídka fixních cen elektřiny nebo plynu není tak zvýrazňována jako v minulosti. Naopak se zdá, že nabídky produktů se smlouvou na dobu neurčitou se stává populárnější, je zdůrazňována svoboda zákazníka.

Větší obchodníci se snaží zachytit nástup obnovitelných zdrojů energie a snaží se zákazníkům nabídnout kompletní službu – dodávky na klíč včetně administrace dotací (dodávky fotovoltaických elektráren pro domácnosti). Nabízejí rovněž služby spojené s úsporou energií. Nabídky pojištění, půjček, asistenčních služeb je již standardem. Rovněž standardem se stala bezplatná zákaznická linka, či on-line služby pro zákazníky.

Spotřebitelské chování se bohužel zatím moc nemění. Zásadním problém je nedůvěra. Na základě špatných zkušeností z doby po liberalizaci prodeje elektřiny a plynu. Jen málo spotřebitelů si vybírá dodavatele sama, většina se nechají přesvědčit obchodníky, často vlivem nepravdivých údajů."

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Schválení zásad cenové regulace pro roky 2019–2020

12.1. 6:49   Rada ERÚ ve smyslu energetického zákona a pozdějších předpisů schválila návrh cenové regulace na roky 2019 až 2020. více >>>

Od února innogy zlevní plyn v průměru o 4,5 %

11.1. 7:30   Sleva platí pro zákazníky na základním ceníku Standard. Sleva se automaticky připíše na fakturu formou peněžní prémie. více >>>

Rok 2019 se blíží, co je s Novou tarifní soustavou

25.12.2017 | Ing. Jan Schindler, redakce
Před nedávným uvedením televizního pořadu Otázky Václava Moravce byla poslední zmínka o Nové tarifní soustavě v srpnu 2016. V ní byly zobecněny výsledky veřejného konzultačního procesu k Nové tarifní soustavě, která byla odsunuta na rok 2019. Rok 2019 se rychle blíží. Co se děje s tímto dříve velmi sledovaným? Jaké jsou názory vlivných odborníků?
diskuse: 28 příspěvků, poslední 05.01.2018 15:45

Co přinesly nové regulované ceny

9.12.2017 | Ing. Jan Schindler, redakce
Vydání cenových rozhodnutí Energetickým regulačním úřadem je spjato se změnou, nejčastěji se zvýšením cen energie pro konečné spotřebitele. Není divu, že toto období zajímá nejen dodavatele, ale i novináře a veřejnost. Ceny komodit na trhu se zvyšují, budeme platit také více kvůli cenovému rozhodnutí? Kde a jak si zvýšení nákladů lze zkontrolovat?
diskuse: 1 příspěvek, 12.12.2017 15:48

Cenová rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018

25.11.2017 | Energetický regulační úřad
Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, mírně naopak vzrostou pro domácnosti a malé podnikatele. Nárůst cen pro zákazníky na hladině nízkého napětí pohybovat na úrovni 2,5 % a po odečtení inflace tak půjde o změnu v desetinách procenta.
diskuse: 5 příspěvků, poslední 07.12.2017 13:46
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce SvětPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvatele